עם כל הכבוד לאלוהים, עושה רושם שהוא גזען

פתאום כולם נדהמים מגילויי הגזענות נגד אתיופים. אבל הרי עוד רגע יעבור הזעזוע, ותחזור ההתעלמות מהבעיה הקשה הזאת

נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה

"לא ייאמן", אומרים עכשיו כולם. לא ייאמן שבקרית מלאכי לא מוכנים למכור דירות ליוצאי אתיופיה, לא ייאמן שנהג בהסעה לבתי הספר מטעם חברת א' ברזני אמר לילדים יוצאי אתיופיה שהם מסריחים, ולא ייאמן שילדה אחת שנסעה באותה הסעה סיפרה שבהסעה נסעו גם "ישראלים", בניגוד לה ולחבריה שהם "אתיופים", כלומר לא לבנים ולכן לא ישראלים.

אבל ה"לא ייאמן" שלנו, שנועד כמובן לבטא שאט נפש מוחלט כלפי הגזענות וסלידה עמוקה מכל מי שמחזיקים בה, הוא בעצמו לא ייאמן. פעם אחר פעם אנחנו מזדעזעים, כאילו זה דבר חדש ומפתיע, גילויי גזענות כלפי יהודים ממוצא אתיופי. בין זעזוע לזעזוע, אנחנו מתעלמים מקיומם ומקיומה של הבעיה. לא ייאמן שאחרי כל כך הרבה שנים שהם עמנו, עדיין לא התחלנו אפילו לקלוט את יוצאי אתיופיה. כשעלו ארצה לראשונה, הוסוותה הגזענות על ידי פקפוק מצד גורמים דתיים במידת יהדותם של העולים, ועל ידי גורמים חברתיים הועלה הפקפוק במידת יכולתם להשתלב בחברה המערבית.

אבל כבר מזמן, ברוח הימים האלה, לובשת הגזענות צורה גלויה ומכוערת. לאור האמור כאן, בהחלט לא ייאמן ששרת הקליטה חושבת שיהודי אתיופיה צריכים להגיד תודה למדינה שעשתה כל טעות ועוול אפשריים בקליטתם. נכון, לסופה לנדבר, שרת הקליטה, יש כל הסיבות לומר "תודה למדינה", כפי שהיא ממליצה ליהודי אתיופיה לעשות. קליטתה עלתה יפה, מעל ומעבר למצופה ממש. גם קליטתם של רבים מבני תפוצתה, שאפילו הקימו מפלגה מצליחה שיש לה צביון גזעני ברור, אם כי הוא מכוון בדרך כלל כלפי ערבים.

אה, כי הגזענות כלפי הערבים בהחלט תיאמן. היא כבר מזמן נהפכה לחלק לגיטימי בדיונים בכנסת. מתי הוקמה בכנסת ועדה מיוחדת לדיון באפליה המתמשכת של הערבים הישראלים? לא ייאמן באמת, כמה פעמים שמעו ילדים ערבים שהם פרימיטיבים ומסריחים. לא ייאמן כמה פעמים שמעו פלסטיניות מפי מתנחלות חסודות שהן שרמוטות. יש חוק כזה, נגד הסתה לגזענות, אבל הגזענות עודנה בון-טון בחלקים מסוימים של החברה.

לשרת הקליטה יש כל הסיבות לומר "תודה למדינה", כפי שהיא ממליצה ליהודי אתיופיה לעשות. קליטתה עלתה יפה, מעל ומעבר למצופה

מעניין כמה חברים יוצאי אתיופיה יש לשרת הקליטה. האמת, גם לי אין ואפילו לא לילדי, שבמשך כל שנות לימודיהם במערכת החינוך פגשו (שלושתם ביחד!) תלמידה מחוננת אחת, יוצאת מן הכלל המוכיחה את הכלל. אין לנו חברים אתיופים משום שאין לנו איפה לפגוש אותם. במקום שמשרד הקליטה יסייע להם להיקלט בשכונות שונות, מענק הדיור שהוקצה להם על ידי משרד הקליטה איפשר להם לגור אך ורק בשכונות החלשות ביותר, אלו שהיו מיושבות קודם על ידי תושבים מהמעמד הסוציו-אקונומי הנמוך ביותר, שנסו על נפשם אל שכונות טובות יותר. וכך, נוצרו גם בתי הספר שיש בהם כמעט אך ורק ילדים של יוצאי אתיופיה, ולעומתם בתי ספר שבתואנות שונות אינם מקבלים תלמידים ממוצא אתיופי.

אבל גם אם בדרך נס היתה קמה כאן ממשלה ששמה לה למטרה לתקן את העוולות שנעשו עד היום ליהודים האתיופים, וגם לו במקרה היה לנו שר או שרת קליטה שמבינים על מה הם מדברים, עדיין היתה נותרת ליוצאי אתיופיה בעיה קשה להתמודד איתה. שמות אפשר לשנות, מבטא אפשר להעלים, אבל לא את צבע העור. הוא מותיר אותם שונים בחברה שהולכת ונהפכת לגזענית יותר ויותר, משום שהיא מבוססת על ערכים דתיים הקובעים שהיהודים נעלים על פני הגויים באשר הם, והגברים נעלים על פני הנשים, והלבנים נעלים על השחורים.

בחברה החרדית, הגזענות היא עיקרון גלוי. גברים שווים יותר מנשים, אשכנזים שווים יותר מספרדים. ייחוסן של ישיבות ומכללות חרדיות נמדד ביחס הפוך למספר התלמידים והתלמידות הספרדים שהן מקבלות אליהן. ואפילו ראשי ש"ס, תנועה שלכאורה קמה כדי למנוע אפליה של יהודים מזרחים, מקבלים עליהם את ההנחה שהאשכנזים טובים יותר ועל כן שולחים את ילדיהם לישיבות בעלות שיעור נמוך של ספרדים. וגם הם, שלכאורה רגישים לאפליה על בסיס צבע, עיוורים כשמדובר באפליה כלפי אנשים שצבעם שונה משלהם.

אבל יחסם של המסורתיים (אלה שמסגלים לעצמם אמונות דתיות במקום אמונות תפלות) ושל החילוניים כלפי עולי אתיופיה אינו טוב יותר, בין שהוא מתבטא באנשים שאינם מבינים מה רע באמירה כמו "האתיופים מסריחים", ובין שהוא מתבטא בסתם התעלמות כפי שנוהגים מרבית האנשים שהמפגשים העיקריים שלהם עם יוצאי העדה מתרחשים בעמדת הבידוק הביטחוני בפתח הקניון - אלא אם כן מדובר בזמרת צעירה ויפהפייה המופיעה ב"כוכב נולד", ואין לה בכלל מבטא והיא גם זוכה במקום הראשון, בעזרת השם, כמובן. משום שאלוהים, אם לא ידעתם, עובד לאחרונה בפול-טיים ג'וב בתוכניות ריאליטי, ואת מעט הזמן שנותר לו הוא משאיר למשחקי כדורגל ולמקומות שבהם נדרש, בעזרתו כמובן, מישהו אחד לנצח מישהו אחר.

מי שפותח את הטלוויזיה בימים האחרונים מגלה שדווקא בתוכניות הנחותות ביותר מתגלה גדולתו של "השם", שהאמת, לי דווקא נשבר ממנו ובעיקר מכך כשמשתמשים בו על תקן קמע המעניק יתרון אצל השופטים למי שמשתמשים בו. למשל, ב"דה וויס" נראה שהוא בהחלט יכול לסייע למועמד שפותח את הביצוע שלו, בתחרות שבה אמורים המועמדים להישאר אנונימיים לגמרי עד תום השיר, בתפילה לאלוהים. כל הכבוד לאלוהים, אין עליו, שלוש פעמים כיפאק-היי לבורא עולם. ובכל זאת, אם הוא קיים, עושה רושם שהוא מאוד גזעני.

neril@haaretz.co.il

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ