נתיב הכסף של הימין |

כך מממנים בנייה מחדש של מאחזים בלתי חוקיים שנהרסו

חבר לשעבר במחתרת היהודית, שהורשע ברצח, מתרים כסף לעמותה הפועלת למען מטרה זו; תרומה לעמותה אחרת הפועלת בעניין מזכה בהטבות מס

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

לפני כשבועיים פונה מיושביו המאחז מצפה אביחי (גבעה 18) ליד חברון ונהרסו עשרת המבנים שבו, שמתוכם תשעה היו מאוכלסים. פינוי המאחז, שהוקם ב-2007 לזכר אביחי לוי שנרצח בפיגוע ירי, וכבר נהרס בעבר פעמים אחדות, עבר בשקט יחסי. אחת מתושבות מצפה אביחי היא מרים פליישמן, בת 37, שהתגוררה במקום עם בעלה ושבעת ילדיהם. לאחר הפינוי סיפרה לאתר Ynet כי המפנים באו באמצע הלילה ונהגו בברוטליות. "זאת היתה בגידה גדולה בעם ישראל, בתורת ישראל ובארץ ישראל, אבל זה לא יעזור להם", אמרה. "אנחנו נבנה מחדש, משפחות נוספות יצטרפו, היישוב יגדל ויתחזק".

ואכן, להצהרות של פליישמן יש כיסוי. בימים שלאחר הפינוי יצאו אנשי עמותת "הרחיבי מקום אהלך" במסע פרסום באינטרנט לגיוס כסף לבנייתו מחדש של המאחז. לפניות בנוגע לתרומה פורסם מספר הטלפון של פליישמן עצמה. פליישמן, שהיא "רכזת הפעילות" של העמותה ומורשת חתימה, הסבירה בשיחה עם תורמת פוטנציאלית למצפה אביחי ש"הכסף כולו עובר בשלמותו לטובת בנייה מחדש של הגבעה, של הקנייה של העצים וכל החומר שאיתו בונים מחדש".

המאחז "מצפה אביחי" לאחר הפינוי, ינואר 2012. גיוס תרומות לבנייתו מחדש

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

העמותה "הרחיבי מקום אהלך" עובדת גם עם נזקקים?

"לא. אנחנו עובדים עם אנשי הגבעות וברכישה של קרקעות ובתים מערבים... בכל מקרה, תרשמו שזה יהיה עבור מצפה אביחי, כי אנחנו עושים לכמה גבעות במקביל, שנדע בדיוק לאן לקחת את הכסף".

לא היתה זו ההתרמה הראשונה של העמותה למטרה דומה. לאחר הפינויים של המאחז מעוז אסתר שליד ההתנחלות כוכב השחר, במאי 2009 ובינואר 2010, פורסמו באתרים שונים קריאות לתרום לבנייתו מחדש. "בחסדי ה' אנו זוכים להמשך הבנייה של מעוז אסתר ולהרחבת המקום - אך זו כרוכה בעלויות כספיות גבוהות מאוד - שאין בידינו לעמוד בהם לבד. על מנת להמשיך ולפתח את המקום, ולעזור למשפחות לבנות את ביתם מחדש - אנו זקוקים לעזרתכם", נכתב ב"פורום ארץ מולדת" של ערוץ 7. "לתרומות ניתן לשלוח צ'ק לפקודת 'עמותת הרחיבי מקום אהלך' לכתובת: מעוז אסתר, כוכב השחר".

הדו"ח הכספי האחרון של "הרחיבי מקום אהלך" מעיד שהקריאות לתרומה נושאות פרי. על פי הדו"ח, ב-2010 התקבלו בעמותה תרומות בסך 857 אלף שקל, לעומת 72 אלף שקל בלבד בשנה הקודמת. החוק מחייב עמותה לדווח על שמות תורמים שתרמו יותר מ-20 אלף שקל; בדו"ח שהגישה "הרחיבי מקום אהלך" לא מצוין שמו של שום תורם. בסעיף "עלות הפעילות", 835 אלף שקל, הוגדרה פעילות העמותה במילים "אחזקה, טיפוח ואיתור אתרי מורשת ואחרות".

על הדו"ח הזה חתומים שני חברי ועד העמותה: רות היזמי, רכזת הגנים של המועצה המקומית קריית ארבע; ועוזיהו שרבף, לשעבר חבר המחתרת היהודית, שהורשע ברצח ונידון למאסר עולם על חלקו בהתקפת הטרור על המכללה האיסלאמית בחברון, שבה נהרגו שלושה ונפצעו 30 (עונשו נקצב על ידי הנשיא אז, חיים הרצוג, והוא שוחרר אחרי שריצה כשבע שנות מאסר). שרבף עומד היום בראש הכולל "שלהבת תחיית הארץ" בחברון, המופעל גם הוא על ידי עמותה (שבשנת 2010 קיבלה תרומות בסך יותר מ-700 אלף שקל). שניים מחברי העמותה הרשומים הם איתן פליישמן, בעלה של מרים, ובניה ויינברגר, ממקימי "הרחיבי מקום אהלך".

עוזיהו שרבף. שלהבת התחייה

לחצו לעיון בדו"ח>>>

נתיב הכסף של הימין: "הקרן לעצמאות ישראל" מתרימה כספים לארגון המדווח על תנועות צה"ל בשטחים | היקף התרומות לתנועת "אם תרצו" גדל בשנה שעברה פי 4

עמותת "הרחיבי מקום אהלך" נרשמה בנובמבר 2007. מטרותיה העיקריות, כפי שדיווחה לרשם העמותות, הן "חיזוק הקשר בין עם ישראל וארץ ישראל בהיבט החינוכי, תורני ודתי (תורת ישראל) וכן איתור, אחזקה וטיפוח אתרי מורשת וסיוע למשפחות נזקקות ונצרכים". בפועל עוסקת העמותה גם בגיוס כסף לשיקום מאחזים שנהרסו על ידי המדינה.

עמותת "הרחיבי", כפי שקוראים לה פעיליה בקיצור, אינה היחידה המתרימה כסף עבור המאחזים. בהמשך השיחה של פליישמן עם התורמת הפוטנציאלית, הוזכר שמו של גוף נוסף הפועל למען אותה מטרה. זה קרה לאחר שפליישמן שאלה את התורמת אם היא זקוקה לקבלה שתאפשר לה לקבל זיכוי ממס הכנסה עבור תרומתה. "אם את רוצה קבלה לצורכי מס", הסבירה, "אז (תעבירי) לחשבון שנקרא 'אנחנו על המפה'".

זו אותה עמותה?

"זה שתי עמותות נפרדות, רק ששם יש לנו אישור ופה אין לנו אישור. אותן מטרות. זה כאילו קופה אחת בעצם".

העמותה "אנחנו על המפה", שפליישמן רשומה כמנהלת חשבונות שלה, נוסדה ב-1999 כשמטרותיה הן "פעילות חינוך, תרבות, ספורט ודת להכרת הארץ וחיזוק הקשר בין עם ישראל וארץ ישראל על ידי אהדה ציבורית, פרסום, הסברה, כנסים, ימי עיון, טיולים, טיפוח אתרי מורשת וכדומה". על פי הדו"ח הכספי האחרון של העמותה, המתייחס לשנת 2010, היא קיבלה תרומות בסך 110 אלף שקל, ששימשו, על פי הצהרת העמותה, לפעילות באתרי מורשת, כנסים וימי עיון וכן לפרסום וחומרי הסברה.

פליישמן סירבה לשוחח עם "הארץ". שרבף לא השיב על הפניות אליו ואילו היזמי אמרה: "עדיף שאני לא אדבר איתך". ממס הכנסה נמסר בתגובה: "על פי הכללים הנהוגים למתן אישור תרומות לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, פעילותו של מוסד ציבורי המחזיק באישור לפי סעיף זה תהיה בהתאם לחוקי מדינת ישראל, ולמטרות ציבוריות מוכרות, המנויות בחוק. זאת ועוד, חל איסור על מוסד ציבורי לתמוך בגוף אחר אם אין לו אישור לפי סעיף 46 לפקודה".

דובר משרד המשפטים מוסר בתגובה: "בבדיקת תיקי שתי העמותות - 'הרחיבי מקום אהלך' ו'אנחנו על המפה' - לא נמצא כי הוגשו תלונות בעניינים המוזכרים בפנייה או אחרים. שתי העמותות עמדו בדרישות המינהליות על פי חוק העמותות בכל הנוגע להגשת דו"חות, הודעות ופרוטוקולים, ובהתאמה קיבלו אישור ניהול תקין לשנת 2012".*

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ