מדעי ההטרדה

בעקבות ריבוי תלונות של סטודנטיות על הטרדות מיניות באוניבסיטה העברית, הרשויות ינסו למגרן

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

ביום שישי לפני שבועיים, יצאה ס', סטודנטית בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית, מבניין המעונות שבו היא מתגוררת בדרכה לבית הכנסת, כבכל שבוע. היא לא תיארה לעצמה שבמרחק כה קצר מהמעונות, בשטח האוניברסיטה, תיפול קורבן להטרדה מינית, תופעה שממנה סובלות יותר ויותר מחברותיה לספסל הלימודים.

"השעה היתה רבע לחמש בערך", מספרת ס', סטודנטית לתואר ראשון במדעי החברה, "עוד היה אור יום. חיכיתי לחבר בכיכר ממש מול המעונות. פתאום התחיל להסתובב סביבי נער על אופניים ולהעיר לי הערות, משהו שקורה פה כל הזמן... כשהוא התחיל לדבר ממש מלוכלך ניסיתי ללכת משם, אבל הוא לא עזב והמשיך לנסוע לידי. הוא אמר לי: ‘אם תרימי את החצאית, אני אלך'. ניסיתי להגיד לו ‘מספיק', ואז בבום אחד הוא חתך אותי עם האופניים. נעצרתי, ואז הוא שלח את היד שלו בין הרגליים שלי והרים לי את החצאית". ס' ניסתה לסטור על ידו של התוקף, אך זה לא נרתע. רק משסבה על עקבותיה והחלה לפסוע במהירות לעבר עמדת השומר הסמוכה, הוא נמלט. עוד באותו יום הגישה ס' תלונה במשטרה, אך חשוד במעשה טרם נעצר.

משאל אינטרנטי שערכה אגודת הסטודנטים באותו סוף שבוע בו הותקפה ס', העלה כי היא לא לבד וכי בחודשים האחרונים נפלו עשרות סטודנטיות קורבן להטרדות מיניות באזור הקמפוס, החל בשריקות וקריאות גנאי וכלה בנגיעה פיסית. במשאל השתתפו כ-200 סטודנטיות המתגוררות במעונות, וקרוב ל-60% מהן הצהירו כי אינן חשות בטוחות מספיק להסתובב ברחובות הסמוכים למעונות בשעות הערב והלילה. 25% טענו כי במהלך שלושת החודשים האחרונים הן הוטרדו מינית שלוש פעמים, ו-30% דיווחו על לא פחות מארבע הטרדות מיניות שחוו במהלך התקופה הזאת.

הנתונים הללו הגיעו לידי ועדת החינוך של הכנסת, שתדון בנושא ביום שלישי הקרוב. אגודת הסטודנטים מסרה את הנתונים גם למשטרה וליחידת האבטחה של האוניברסיטה, בצירוף מכתב הקורא לטפל במצב ללא דיחוי. "בשבועות האחרונים הגיעו פניות רבות של סטודנטים על רקע פעילות אלימה כנגדם", נכתב בפניית האגודה. "תופעה אחת הינה... הטרדות מיניות כלפי סטודנטיות המתגוררות במעונות... מדובר באלימות פיסית הכוללת נגיעות באיברים אינטימיים ולא רק הטרדה מילולית".

לאור הנתונים שמסרה אגודת הסטודנטים, בקרוב תחל ניידת של יחידת האבטחה של האוניברסיטה לסייר בשעות הערב לאורך הרחוב המוביל מהקמפוס לבנייני המעונות. בעקבות פגישה שנערכה בשבוע שעבר בין נציגי האגודה למפקדי תחנת המשטרה הסמוכה, הודיעה המשטרה כי מהימים הקרובים תוצב ניידת קבועה מחוץ למתחם המעונות. זאת, בנוסף על יחידות יס"מ (יחידת סיור משטרתית) שיסיירו באזור בשעות הערב, מעת לעת. מדובר בצעד חריג, שכן הכוחות הללו שמורים לאזורים בעלי רמת סיכון גבוהה, דוגמת מקומות הומי אדם.

בנוסף, לאחר שעלו טענות כי כמה מההטרדות מגיעות מצד תושבים מהכפר עיסאוויה הסמוך לקמפוס, נציגי האגודה נמצאים בקשר מתמיד עם מוסא דרוויש, מוכתר הכפר, בניסיון להגיע אל בני הנוער בכפר. "חייבת להיות מדיניות מערכתית כוללת ברמת הממשלה שתיתן מענה הולם לצרכים של תושבי הכפר", אומר יו"ר האגודה באוניברסיטה העברית, איתי גוטלר. "רק אז נראה שינוי אמיתי בדפוסי הפעולה של התושבים שם". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ