מרוץ אמריקאי: הרפובליקאים מחפשים אלטרנטיבות

בעקבות אי-שביעות הרצון ממצאי המועמדים הקיים אצל הרפובליקאים, רבים מתחילים לפנטז על המלכת אחד מהפוליטיקאים שהעדיפו לא להתמודד

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

להלן רשימה חלקית: ג'ב בוש, בן 58, מושל פלורידה, האח והבן של; מיטש דניאלס, בן 62, מושל אינדיאנה, מי שהגיב השבוע לנאום מצב האומה של הנשיא; כריס כריסטי, בן 49, מושל ניו ג'רזי, שמרן, שמנמן וחביב הקהל; אפילו מרקו רוביו, אם אין ברירה, בן 40 בסך הכל, סנטור צעיר, נאה והיספני, גם הוא מפלורידה.

המכנה המשותף לכל הפוליטיקאים הפופולריים הללו הוא שהעדיפו שלא להתמודד על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות, למרות שנתבקשו. אבל אחרי שמיט רומני ה"בלתי נמנע" החל לטבוע השבוע בביצת נתוני מס ההכנסה הבלתי-מתקבלים-על-הדעת שלו, וכשניוט גינגריץ' הבלתי-אהוד נוסק לקראת הפריימריז בשבוע הבא בפלורידה - רפובליקאים רבים מתחילים לפנטז על המלכת אחד מסרבני המרוץ הנ"ל כמועמד לנשיאות, ובלשון אחרת: להעניק לו את הפרס הראשון בלוטו, מבלי שיקנה כרטיס.

זה לא סביר, אבל גם לא לגמרי בלתי אפשרי. תנאי יסוד הוא שאיש מהמועמדים - עם דגש על גינגריץ', כמובן - לא ישיג רוב מוחלט בסיבוב ההצבעה הראשון בוועידת המפלגה שתיערך בטמפה, פלורידה, בסוף אוגוסט. אם כך יקרה, תיסלל הדרך, תקנונית לפחות, להצנחת מועמד מוסכם באמצעות "ועידה מתווכת" (Brokered Convention), המקבילה למעשה לוועדה המסדרת שלנו. אמנם ועידה כזאת לא התקיימה מאז 1952 - למעט זו שבחרה בנשיא סנטוס, הלא הוא השחקן ג'ימי סמיטס, בפרק סיום העונה השישית של הסדרה "הבית הלבן" - אבל היא תיהפך ליעד נכסף ומדובר, בעיקר אם יגבר גינגריץ'. לגביו לא ברור ממה הממסד מפחד יותר: מזה שיפסיד או מזה שינצח.

ג'ב בוש. סרבן מרוץצילום: אי-פי

כל הדיווחים והפרשנויות על הבחירות בארה"ב

גם מחוץ למפלגה הרפובליקאית, בקרב מאוכזבי שני הצדדים כאחד, מתחילים הניחושים לגבי אלטרנטיבות. אמנם עוד לא היה "מועמד שלישי" שניצח בבחירות, אבל היו לא מעטים שהשתתפותם הכריעה את הכף: רוס פרו, שהבטיח את ניצחונו של ביל קלינטון ב-1992, או רלף ניידר, שגנב מספיק קולות בפלורידה כדי לגזול מאל גור את הנשיאות ב-2000. החשוד המיידי במרוץ עצמאי הוא רון פול, שתומכיו הנלהבים צפויים ללחוץ עליו לנטוש את הרפובליקאים, למרות הבטחתו שלא יעשה כן, ולהתמודד מטעם המפלגה הליברטריאנית, שרק מחכה לו. כל הסקרים מראים שפול ישיג עד כ-20% מקולות המצביעים, בעיקר מרפובליקאים, ובכך יגיש את הנשיאות לאובמה על מגש של כסף.

אבל הג'וקר האמיתי בחבילה היא תנועה מעט מסתורית בשם "Americans Elect" שמצהירה על אידיאולוגיית מרכז מתונה, שכבר הספיקה לגייס 30 מיליון דולר מתורמים עלומים ו-2.5 מיליון תומכים באינטרנט, ושבכוונתה לעמוד בתנאי הסף כדי להשתתף בבחירות בכל 50 המדינות. חבריה יתבקשו לבחור מועמד לנשיאות באמצעות האינטרנט ו"לאזן" על ידי בחירת מועמד לסגן נשיא מהצד השני של המתרס הפוליטי. התנועה מעוררת חשדות כבדים, בעיקר אצל הדמוקרטים, אבל ייתכן שנהפוך הוא. המוביל המובהק בקרב חברי התנועה, לצערם של ראשיה, הוא אותו רון פול, בעל החיוך הקונדסי, שאפשר להגיד עליו הרבה דברים, אבל מרכזי ומתון הוא לא. אובמה, כמובן, מייחל להצלחתו. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ