מניפת הדולרים של הבת של צ'אבס

ערב הפריימריז של האופוזיציה בוונצואלה, מסייעת לה דווקא בתו של הנשיא וערימת הירקרקים שבידה. כך או כך, לנשיא הבא שם צפויים חיים לא קלים

שלמה פפירבלט
קוסטה ריקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
קוסטה ריקה

תחת הצל הכבד שמטיל משטרו של הוגו צ'אבס, נערכים הכוחות הפוליטיים המתנגדים לנשיא ולמהפכה הסוציאליסטית שלו למעין פריימריס יוצאי דופן. כוחות האופוזיציה מבקשים לבחור מועמד אחד מוסכם, שיתמודד בבחירות לנשיאות באוקטובר.

חמישה מועמדים ממפלגות המרכז והימין הסכימו ביניהם, כי אחרי יותר מעשר שנים בשלטון, הסיכוי היחיד להזיז את הדמוקטטור צ'אבס מארמון הנשיאות הוא איחוד כוחות. הם הקימו את "האיחוד הדמוקרטי" והחליטו כי בעוד פחות מעשרה ימים, ב-12 בפברואר, יתקיימו בחירות שבהן יתמודדו נציגי המפלגות. לאחר הבחירות ייהנה הזוכה מתמיכתם של כל האחרים.

עוד מתחילת הדרך, בעל הסיכויים הטובים ביותר הוא אנריקה קפרילס-רדונסקי. עורך דין במקצועו, הוא כבר היה מושל מירנדה, מדינת המחוז השנייה בגודלה במדינה. קפרילס-רדונסקי הוא נצר למשפחה יהודית. סבתו היגרה לוונצואלה אחרי השואה, שם שרדה את אימי גטו ורשה. בני משפחה אחרים מצד אמו נספו במחנות ההשמדה.

לפי סקרים יש למועמד הצעיר, בן 39, יתרון של 10%-20% על מתחריו. בשבוע שעבר זכה בתמיכה מפתיעה. אחד מחמשת המתמודדים, ליאופולדו לופס, הודיע שהוא פורש מהמרוץ ומעניק את תמיכתו לקפרילס-רדונסקי. "אני מבקש להגביר את איחוד האופוזיציה ואת כוחה - וכך גם להעניק תקווה רבה יותר לוונצואלה", אמר לופס והעניק חיבוק חם ליריבו משכבר.

הצעד של לופס, בעבר ראש העיר של צ'אקאו, פרבר של הבירה קראקאס, עיצב מחדש את הפוליטיקה של ונצואלה. מאז נבחר לנשיאות לראשונה, ב-1999, נהנה צ'אבס מהמחלוקת והפירוד ששררו בין מתנגדיו. בבחירות של 2005 החליטה האופוזיציה להחרים לחלוטין את המערכה. ההחלטה, התברר בדיעבד, היתה טעות טרגית. במדינות אמריקה הלטינית לא התעוררה כל תמיכה באופוזיציה בוונצואלה וצ'אבס המשיך במהפכה הסוציאליסטית ללא הפרעה, בהלאמת מפעלים, בהתנכלויות לחברות בינלאומיות ובעיקר לתאגידים מארצות הברית. צ'אבס שיבץ את מקורביו בכל תפקידי המפתח בממשל ובצבא והפך לשליט יחיד במדינה אשר נותרה, להלכה, דמוקרטית.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

השינוי החל לקראת סוף העשור הקודם. למפלגות האופוזיציה קמו מנהיגים צעירים, משוחררים מהדימוי שדבק במנהיגי המרכז-ימין ששלטו במדינה לפני עלייתו של צ'אבס: שחיתות, ניצול, נהנתנות והתעלמות מהשכבות העניות. "האיחוד הדמוקרטי", שקם לקראת הבחירות הפרלמנטריות בשנת 2010, התמודד עם המנגנון החזק, התקשורת המגויסת ברובה, ההפחדות והלחצים של הנשיא ותומכיו, וזכה ברוב קולות במניין הארצי. רק שינויים בשיטת הבחירות שהכניס הפרלמנט הקודם, שהיה נתון לשליטה מלאה של הממשלה, מנעו מהאופוזיציה לתרגם את כוחה בקלפיות למספר מושבים. למרות זאת, "האיחוד הדמוקרטי" הפך גוש חוסם שמנע שינויים חוקתיים נוספים.

בעקבות ההתפתחויות האחרונות הגביר צ'אבס את התקפותיו על מנהיגי האופוזיציה. באחת מתוכניותיו השבועיות האחרונות בטלוויזיה הממלכתית - "הלו פרזידנטה" - הוא פנה אל הקהל ואמר: "האמינו לי, הם כולם בורגנים, הם כולם אותו הדבר, הם מועמדים של האימפריה היאנקית... הם הנציגים של מה שהפילוסוף ניטשה כינה ניהיליזם... הם חסרי אישיות, הם כלום, ואילו אנחנו אנשי המולדת".

למנהיג יש סיבות טובות להילחץ. גם אם נתעלם מהידיעות שלצ'אבס "נותרה פחות משנה לחיות", כפי שאמר בראיון אחד מרופאיו לשעבר, המצב בוונצואלה רחוק מלהיות אטרקטיבי, גם בעיני רבים מתומכיו, תושבי הכפרים ואנשי המעמדות הנמוכים. האינפלציה בוונצואלה מתקרבת ל-30% בחישוב שנתי. בגלל ירידת ערך המטבע המקומי, גם המיליארדים שמקורם בתעשיית הנפט, המושקעים בפרויקטים לטובת החלשים, כמו סופרמרקטים מסובסדים ושיכונים חינם, מאבדים מקסמם. הפשע האלים משתולל והביטחון האישי בשפל המדרגה. זה יותר משנתיים שקראקאס מחזיקה בתואר המפוקפק "העיר המסוכנת ביותר בעולם". מעשי רצח ושוד, חטיפות לגביית כופר ואלימות לשמה, היו למציאות יום-יומית. המנגנון הממשלתי כושל ומושחת, וגם חילופי שרים ובכירים בתדירות דמיונית אינם משנים דבר.

אם אין בכל אלה כדי לערער את שלוות רוחו של צ'אבס, הוסיפה לכך בשבוע שעבר בתו רוסינס את חלקה. צ'אבס הצעירה, בת 14, העלתה לאינטרנט תצלום של עצמה אוחזת במניפה של דולרים. התצלום הופץ באמצעות "אינסטגרם", אפליקציה חינמית לשיתוף תמונות באייפון ובמכשירים אחרים של אפל, וחולל סערה.

הדולרים הירוקים היו כסדין אדום מול פניהם של אזרחי ונצואלה. מאז 2003 הם סובלים מידו הקפוצה של המשרד לפיקוח על מטבע זר. במאמץ לעצור את בריחת ההון מגן העדן הסוציאליסטי הונהג משטר הקצבות חמור. התקנות אוסרות על אזרחים להחזיק יותר מ-3,000 דולר בשנה. גם הסכום הזה תלוי ברצונם הטוב של פקידים, שרבים מהם מושחתים. בתמורה לאישור הקצבת המטבע הזר הם דורשים אחוזים. אם דרישתם אינה נענית, התהליך עשוי להימשך שבועות. אזרחים הגונים רבים העומדים לצאת מהמדינה נאלצים לפנות לשוק השחור.

התעלול של רוסינס צ'אבס עורר תגובות זועמות בפייסבוק ובטוויטר. "אני נאלץ להתחנן שימכרו לי דולר, והילדה משחקת בערימת שטרות". "זאת הבת של הלוחם הגדול בקפיטליזם?" "המשפחה הזאת לועגת לנו". אלה רק כמה מהן. תגובת תמיכה אחת בילדה פורסמה בחשבון הטוויטר של אמה, מריסבל, גרושתו של צ'אבס ועיתונאית במקצועה: "אמרתי לה שהטעות שלה לא היתה שהצטלמה כך, אלא העלאת התמונה למדיה שבה נמצאים אנשים נבערים מדעת, שאינם מכבדים אחרים".

שבעה החודשים שנותרו עד הבחירות בוונצואלה יהיו חמים. כך או כך, אם ייבחר צ'אבס באוקטובר לשש שנים נוספות, או שמועמד מטעם האופוזיציה יתפוס את מקומו, לנשיא הבא של המדינה העשירה באוצרות טבע לא יהיו חיים קלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ