להפיל את השלט

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

לבאים בשערי "בית הרופאים", בפינת הרחובות פרישמן וריינס בתל אביב, קשה להתעלם מהשלט: "עומדת לבצע הפלה? עצרי! בגלל כסף לא מפסיקים חיים".

עמותת "אפרת", המגדירה עצמה "אגודה לעידוד הילודה", אחראית להצבתו. המיקום שלו מול הכניסה אינו מקרי: בבית הרופאים, שיש בו בית חולים קטן, מבצעים גם הפלות. השלט עורר את חמתה של יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה בעיריית תל אביב, חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ). היא גילתה שחוק עזר עירוני העוסק בשילוט בתל אביב מאפשר לראש העיר לפסול שלט אם הוא פוגש ברגשות הציבור.

זנדברג פנתה לוועדת השילוט העירונית, לרשות לפיתוח כלכלי של תל אביב, האחראית על מכרזי השילוט, למנכ"ל העירייה ולראש העיר. השלט נותר עד כה במקומו.

"זה מקרה מובהק שבו יש מקום להפעיל שיקול דעת ולהסיר את השלט", אומרת זנדברג. היא מגדירה את פעילותה של אפרת מיסיונרית ומניפולטיבית. "הפעולה שלהם פונה הרבה פעמים לסחיטה רגשית, במיוחד על נערות וצעירות. זאת עמותה שהאג'נדה שלה מאוד ברורה - למנוע הפלות בכל מחיר, בשיטות מפוקפקות מבחינה מוסרית וחברתית".

זו לא הפעם הראשונה שזנדברג יוצאת למאבק בפרסומי העמותה. לפני כחצי שנה ניסתה להביא להסרת שלט ענק שהוצב בנתיבי איילון. אך הוא הוחלף במהרה, בלי קשר למאמציה. המקרה הנוכחי חמור הרבה יותר לדעתה. "מדובר במניפולציה סחטנית במיוחד. השלט בוטה ומטרתו לא לתת מידע, אלא לזרוע ספק בלבן של נשים שבאות לבצע הפלה. אני מניחה שהרופא שיושב בפנים קצת יותר מאוזן ומספק מידע מקצועי יותר מאשר עמותת אפרת".

השלט של עמותת "אפרת" ליד בית הרופאים. מניפולציה?צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

השבוע קיבלה זנדברג תשובה. עורכת הדין פלאית בורנשטיין, סגנית בכירה ליועץ המשפטי של עיריית תל אביב, הודיעה שהבקשה להסרת השלט נדחתה מפני ש"אין בשלט האמור פגיעה ברגשות הציבור הגוברת על חופש הביטוי, המודגש כערך עליון וחשוב בפסיקת בית המשפט העליון". היא הוסיפה כי לפי פסיקות של בג"ץ, "חברה דמוקרטית פלורליסטית צריכה לכבד אף דעות שאינן מקובלות על מגזרים שונים הקיימים בה, ואין לשלול פרסום שהוא, אף אם יש בו פגיעה כלשהי בעיני מגזר שהוא בקרב האוכלוסייה רבת ההשקפות והדעות השונות".

"שלטים כאלה זו התרסה. זה לנעוץ סכין בלב וברחם", מתקוממת תושבת המרכז שעברה שתי הפסקות הריון מסיבות בריאותיות. לדבריה, גם כך נשים נמצאות במצב קשה כשהן חושבות על הפלה. "גם על ההריון שלנו, שלא היה לו שום סיכוי להצליח, אנחנו חשים חרטה", היא אומרת. "פנייה כזו לרגש היא לא מוסרית ולא אנושית. זו התעללות רגשית בנשים". היא סבורה כי "השלט הזה מאוד מכאיב לנשים שנאלצות להתמודד עם החוויה המזעזעת הזאת. התחושות מאוד קשות, גם ברמה האישית וגם ברמה החברתית והציבורית, והדבר האחרון שנשים במצב הזה צריכות זו עוד התערבות רגשית, דוגמת זו של אפרת".

החוק בישראל מתיר הפסקות הריון בתנאים מסוימים ובכפוף לאישור ועדות מקצועיות הפועלות בבתי החולים. אשה יכולה לעשות הפלה אם ההריון נובע מיחסים אסורים על פי חוק, מגילוי עריות או שהוא מחוץ לנישואים. ניתן להפסיק הריון אם הוא מסכן את חיי האשה או עלול לגרום לה נזק גופני או נפשי, אם העובר עלול להיות בעל מום ואם גיל האשה נמוך מ-17 או גבוה מ-40.

על פי דו"ח משרד הבריאות, שהתפרסם לפני כחודשיים, 21,363 נשים פנו בשנת 2010 לוועדות להפסקת הריון ו-97% מהבקשות אושרו. בפועל, נעשו באותה שנה 19,531 הפסקות הריון.

שרון אורשלימי, פעילה פמיניסטית וחברה בקו סיוע להפסקת הריון במרכז "אשה לאשה" בחיפה, אומרת שהמצב בישראל טוב בהשוואה למדינות מפותחות. בניגוד לכמה מדינות קתוליות, החוק בישראל מאפשר לעשות הפלות, וקופות החולים מממנות זאת במקרים מסוימים. אבל גם היא שותפה לביקורת על אפרת. לדבריה, "כשאשה באה אלי אני מציגה לה את האופציות: הפלה, לשמור את הילד או ללדת ולהעביר אותו לאימוץ. אני אתמוך בה בכל החלטה, זו בחירה שלה. אני לא בטוחה שזה מה שעמותת אפרת עושה".

יו"ר אגודת אפרת, ד"ר אלי שוסהיים, דוחה את הטענות. "אפרת היא אגודה פמיניסטית ליברלית, המאמינה בזכות הבחירה של האשה על גופה, אך גם במתן מידע רפואי מלא לאשה השוקלת לעשות הפלה", הוא אומר. לדבריו, "לאגודת אפרת מגיעים מדי יום מכתבים מנשים שעשו הפלה בלי שקיבלו מידע מלא על התהליך, השלכותיו ומשמעויותיו, והן פיתחו תסמונות נפשיות קשות".

באפרת הדגישו כי השלט הוצב בכניסה לבית הרופאים לבקשת מתנדבת שלהם. בשיחה עם "הארץ" סיפרה המתנדבת, תושבת הצפון המגדירה עצמה מסורתית, שהיא עברה שתי הפלות ואחריהן התקשתה להיכנס להריון. לכן, היא מסבירה, תרמה 20 אלף שקלים וביקשה להציב את השלט מול בבית הרופאים. "זה לא שלט של כפייה", היא אומרת, "הוא לא אמור לפגוע בזכות הבחירה שיש לכל אשה. זה שלט שאמור להדליק נורה אדומה לכל אשה, להראות לה שיש צד שני למטבע".

לדבריה, "אני באופן אישי לא נגד הפלות בצורה קיצונית, אני פשוט לא חושבת שצריך להתייחס לזה כדבר של מה בכך. זה דור פרוץ. הכל פתוח, אין ערך לחיי אדם. גם אם אשה מחליטה לעשות הפלה, לפחות שתקבל מידע ותצא משם ותחשוב, ‘עשיתי משהו נורא'". *

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ