מלחמת אזרחים בסוריה

מהפכה (גם) באינטרנט

חיילים תומכי אסד מתפארים בעינוי אזרח, טנק שדורס אזרח שוב ושוב, תפיסת אמצעי לחימה בידי הצבא ועוד עשרות תקריות שתיעדו מתנגדי המשטר בסוריה ולוחמי המיליציות של המשטר, ממחישות את גודל השפעת המצלמה, הסמארטפון והאינטרנט על האירועים. חמישה רגעי יוטיוב מההתקוממות נגד בשאר אל-אסד

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הומור שחור, סאטירה ארסית ובעיקר תיעוב עמוק לשליטים מושחתים ואכזריים הם בין המאפיינים הבולטים של סרטוני הווידיאו שמלווים זה שנה את גל המהפכות במדינות ערב. אזרחים רבים כל כך משתתפים במחאה באופן פעיל, באמצעות סרטונים שהם מעלים לאתרים כמו יוטיוב ופייסבוק, שחלק מהפרשנים הערבים מתארים את המהפכן העכשווי כאדם שבידיו טלפון חכם, ולא קלצ'ניקוב.

הפצת הסרטונים באינטרנט בלטה מאוד לאחר המהפכות בתוניסיה ובמצרים, שנראה כי שליטיהן לא הבינו עד תום את מידת ההשפעה של המצלמות שהוצבו בכיכרות המרכזיות ולא הצליחו למנוע מהרשתות הבינלאומיות הגדולות לסקר את ההפגנות נגדם. הדוגמה הבולטת ביותר היא הצילומים ששודרו במשך 24 שעות מכיכר תחריר בקהיר מ-25 בינואר 2011 ועד ההודעה על הדחתו של הנשיא חוסני מובארק, שעוררו את דעת הקהל במצרים ויצרו לחץ אדיר על המשטר.

שליטים במדינות ערביות אחרות ובראשן לוב, תימן, בחריין ובהמשך גם סוריה, למדו את הלקח במהרה. ערוצי חדשות מובילים כמו אל-ג'זירה, אל-ערבייה, הבי-בי-סי, סי-אן-אן וסקיי, לא קיבלו דריסת רגל באותן מדינות. הדרך היחידה להפצת מידע מצולם מהן היתה שימוש בטלפונים ניידים או במצלמות וידיאו ביתיות, שפעילי זכויות אדם ואנשי אופוזיציה התמחו בו. איכות הסרטים ירודה לא פעם והם מצולמים ממרחק, מפחד מתגובת השלטונות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

למשטרו של בשאר אל-אסד היתה תגובה הולמת לסרטוני האופוזיציה. חיילים או שכירי חרב נאמנים למשטר, המכונים "שביחה", מצלמים אירועי מעצר ותקריות ירי, כדי להציג את גרסתם לאירועים (מקור המונח "שביחה" הוא רכב המרצדס הארוך והשחור שבו נוסעים אנשי המודיעין וכוחות המשטר בדרכם למעצר מתנגדים, הקרוי שבח - רוח רפאים).

בחמשת הסרטונים המוצגים כאן יש דוגמאות לתקריות שתיעדו אזרחים ולאירועים שהונצחו במצלמות אנשי המשטר: תפיסת אמצעי לחימה בידי הצבא, סאטירה עממית, התפארות של חיילים בעינוי מפגין וגם הומור שחור - בשאר אל-אסד מקונן על מר גורלו. *

1. בסרטון שצילמו שני אזרחים, כנראה בתחילת העימותים באזור העיר דרעא בדרום סוריה, נראה טנק דורס אזרח כמה פעמים. השלטון טען להגנתו שהטנק לא דרס אדם אלא השמיד אופנוע ששימש לוחמים ממתנגדי המשטר. בסרטון נראים כמה חיילים העומדים סביב טנק. למקום מגיע אופנוע ועליו שני חמושים לבושים בשחור. השניים הם כנראה אנשי השביחה. הצלם נשמע אומר לחברו: "מעכו אותו לגמרי, הפכו אותו לרסק". הסרט קשה לצפייה.

2. חיילים פושטים על מתחם מגורים בשכונת ארמל בעיר הנמל לטקייה, מוציאים ממנו נשים וילדים ואחר כך מאתרים מטעני צינור, בלוני גז, רימונים, חומרי גלם להרכבת מטענים. בסרטון, שצולם כמובן בידי הצבא, מובא הסבר מפורט לחומרים מפי קצין ומוצגת תעודת הזהות של החשוד בהחזקת אמצעי הלחימה. נשים משבחות את הצבא הסורי והקצין מבטיח שהצבא לא ייכנע ויעבור מבית לבית, עד שימצא את אחרון הרימונים בשכונה.

3. התעללות של השביחה באזרח מבוגר, כנראה פליט פלסטיני, תושב אזור לטקייה, מאוקטובר 2011. חיילים או שביחה, לבושים חולצות עם תמונתו של הנשיא אסד, מכים ומשפילים את האזרח. אחד מהם תיעד את ההתעללות. בסרטון נראה חייל המאלץ את האזרח לחייך למרות פצעיו המדממים והמכות והסטירות שהוא סופג. מעניו של האיש דורשים ממנו להודות שהוא סוחר בסמים ובנשק. אחד מהם, צעיר שטוען שהוא לוחם ביחידה למשימות מיוחדות, מאלץ את האזרח לומר שנעל אחת של הנשיא בשאר אסד שווה לכל מתנגדיו. לאחר שהמעונה מתלונן על קוצר נשימה, אחד החיילים מכניס לפיו משאף. בסוף הסרט אומר החייל שהאיש התחייב בפניו שלא ייצא להפגנות נוספות. הסרטון הופץ על ידי תומכי המהפכה ומשך קהל רב. הסרט קשה לצפייה.

4. צלם של ערוץ א-דוניה, בבעלות בן דודו של אסד, מצלם את הרחובות השקטים בפרבר אל-קאבון ליד דמשק, בחג הקורבן (נובמבר 2011). מאחוריו אנשי הצבא והשביחה, אבל הוא נמנע מלצלם אותם. הצלם תועד על ידי אזרח שהסתתר מפני החמושים. האזרח נשמע אומר שהטלוויזיה הסורית מעוותת את המציאות ומשדרת דברי כזב. מהדיווח ששודר בערוץ א-דוניה אפשר היה להתרשם שהפרבר שקט ושלא היו בו הפגנות.

5. באינטרנט יש אין-ספור סרטונים שהפיצו גורמי אופוזיציה סוריים בחו"ל, או לבנונים ממתנגדי אסד, ובהם דברי ביקורת על אסד, בני משפחתו, מנהיגי איראן וחיזבאללה. אחד מהם משבח את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שגוער באסד. בסרטון אחר נראה בשאר אל-אסד שתוי ולידו תמונת אביו המנוח, חאפז אל-אסד. בשאר מבכה את מר גורלו, מקונן על מפלגת הבעת ועל המשטר שירש מאביו ומודה שלא היה מיועד לשלטון, אלא אחיו הבכור באסל. הוא עצמו, מודה אסד, היה צריך להתמקד ברפואת עיניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ