מבוססים בבוצה

אלפי טונות של פסולת רעילה מוחזקות בחביות ומכלים בחצר בתי הזיקוק בחיפה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

 30 אלף טונות של פסולת רעילה נמצאות בחצר מפעל בתי הזיקוק בחיפה. אבל בחברת בתי הזיקוק לנפט (בז"ן) גוררים רגליים בטיפול בפסולת, וזה ארבע שנים מאפשר להם המשרד להגנת הסביבה דחייה אחר דחייה.

הבוצה היא חומר אורגני שנוצר בתהליכי זיקוק הנפט. היא מכילה נחושת, אבץ וחומרים נוספים הגורמים למטרדי ריח קשים. הבוצה שהצטברה בבז"ן פולטת גזים רעילים. מומחים סביבתיים אומרים שהצטברות כזאת של בוצה משפיעה מיד על הריח באזור המפעלים, שניתן להבחין בו בכל מפרץ חיפה וכי בטווח הארוך היא עלולה לגרום לזיהום מסיבי של הקרקע ובהמשך גם של מי תהום.

המשרד להגנת הסביבה תבע מבתי הזיקוק לטפל בפסולת כבר ב-2008. המשרד דרש שעד ינואר 2011 יפעל בבז"ן מתקן לטיפול בבוצה. הדרישה לא יושמה עד היום. המשרד נהג תחילה סלחנות עם בז"ן, ודחה בשנה את תאריך היעד לביצוע, עד ינואר 2012. לאחר שמועד זה חלף עבר באין מתקן, במשרד אומרים שהם שוקלים צעדי אכיפה נוספים.

בית הזיקוק בחיפהצילום: ירון קמינסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע של "הארץ" ישירות לפייסבוק

בז"ן גילתה בתחילה נכונות להיענות לדרישת המשרד ובנובמבר 2008 פירסמה מכרז להקמת מתקן לטיפול בבוצה בחצר המפעל. למכרז ניגשו תשע חברות וזכתה בו חברת אקוסנס. אבל בפברואר 2010 הודיעה בז"ן למשרד להגנת הסביבה שאין בכוונתה להקים מתקן טיפול, בטענה שלא נמצאה הטכנולוגיה המתאימה לכך.

אקוסנס תבעה את בתי הזיקוק בסכום של ארבעה מיליון שקל, על ההפסד שנגרם לה מנסיגת בז"ן מהמכרז. המשרד להגנת הסביבה, מצדו, דרש מבז"ן לפנות את הפסולת לאתרים מורשים עד ספטמבר 2010, ובמקביל להקים מתקן עד ינואר 2011.

בשלב הזה היה ידוע למשרד שבאתר המפעל הצטברו כ-12 אלף טונות בוצה, ובכל שנה נוספות 3,000 טונות. כעת מאוחסנות 30 אלף טונות בוצה בבורות ומכלים בשטח המפעל. בבז"ן אמנם פועלים היום לפינוי הפסולת לרמת חובב ולאתרים מורשים מחוץ לארץ, אך הדבר נעשה בקצב אטי.

בבז"ן טוענים שלא מצאו עדיין את הטכנולוגיה המתאימה לטיפול בבוצה, ולכן הם מפנים אותה. בתצהיר שהגישה החברה לבית המשפט, בתגובה לתביעה של אקוסנס, מאמר כי "המשרד להגנת הסביבה מעורב מאוד בניסיונות בז"ן לאתר טכנולוגיה מתאימה לטיפול בבוצה... בין היתר ניאות המשרד ליתן לבז"ן ארכות למציאת טכנולוגיה שתאפשר מתן פתרון הולם לבעיית הבוצה, ובכך למלא חיוביה על פי תנאי רישיון העסק בכל הנוגע לפינוי הבוצה".

בשנים האחרונות עסקו במשרד להגנת הסביבה גם בנזקים אחרים שגורמים בתי הזיקוק בחיפה, שחלקם בזיהום האוויר במפרץ הוא הגדול בין כל המפעלים. אך גם בעניין זה חל עיכוב משמעותי בטיפול של בז"ן. צו אישי (הוראות למניעת מפגעי זיהום אוויר) שנחתם על ידי השר להגנת הסביבה ב-2006, גדעון עזרא, קבע כי עליהם לעמוד בתקנים מחמירים ולהפחית את זיהום האוויר.

מנהלי בתי הזיקוק ביקשו לדחות את לוח הזמנים להפחתה ל-2009, המועד שבו היה אמור להגיע גז טבעי לחיפה, במקום להתקין סולקנים (מתקנים להפחתת זיהום אוויר) בתוך המפעל. אבל הגז הטבעי הגיע לחיפה רק ב-2011. כך חלפו חמש שנים מאז הוצא הצו. גם היום לא הוסבו כל המתקנים בבתי הזיקוק לגז.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי "בתאריך 28.4.10 הוציא מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה צו פינוי רעלים, במסגרתו נדרשה בז"ן בהקמת מתקן לטיפול בבוצות עד ינואר 2011 והשלמת הטיפול או פינוי הבוצות עד ינואר 2012". במשרד הוסיפו כי לבקשת המפעל ועל פי תיקון לצו פינוי רעלים, נדחו לוחות הזמנים להקמת מתקן לטיפול בבוצה עד מאי 2011, ולהשלמת הטיפול בבוצות עד מאי 2012.

בדצמבר 2011 הוציא המשרד הזמנה לשימוע והתראה לבז"ן, בין היתר בשל אי עמידה בלוח הזמנים להקמת המתקן לטיפול בבוצה. בשבוע שעבר התקיים שימוע למנכ"ל בז"ן. המשרד בוחן בימים אלה את המשך פעולות האכיפה בשל החריגות מלוח הזמנים להקמת המתקן לטיפול בבוצות.

מבז"ן נמסר כי "החברה השקיעה ומשקיעה את כל המשאבים הנדרשים ולא חוסכת מאמץ על מנת להשלים את העבודה, בכפוף לקבלת האישורים הנדרשים מהרשויות. הבוצה בבז"ן הצטברה במשך עשרות שנים, עוד בימי היותה חברה ממשלתית. עד כה טופלו אלפי טונות בוצה. בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, עושה החברה מאמץ לקיצור לוחות הזמנים". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ