חלום איי פוקלנד

כמעט 30 שנה לאחר מלחמת פוקלנד, ארגנטינה מתאחדת סביב הדרישה שבריטניה תוותר על האיים

שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה

מכוני קעקועים בבואנוס איירס נהנים משגשוג יוצא דופן בשבועות האחרונים. צעירים פטריוטים רבים מפקירים למחטים חלקים בגופם, כדי לחקוק בעורם שרטוט של איי המלווינאס בצבעי הדגל של ארגנטינה. האופנה החדשה היא חלק מההתעוררות הכללית שמורגשת במדינה בעניין האיים, המוכרים בבריטניה בכינוי איי פוקלנד.

לפני קרוב ל-30 שנה, ב-2 באפריל 1982, פשטו כוחות ארגנטיניים על הארכיפלג השוכן כ-480 קילומטרים מחופי דרום אמריקה. מלחמת פוקלנד פרצה. בבואנוס איירס שלטה אז כת צבאית, שהנהיגה משטר דיקטטורי מבודד ומבוזה. בסופה של מערכה לא קלה, שארכה חודשיים וחצי כמעט, ניצח הצבא הבריטי והשיב את 776 האיים לשליטת הממלכה המאוחדת. זמן לא רב לאחר התבוסה התמוטט שלטון הגנרלים בארגנטינה. ראש ממשלת בריטניה, מרגרט תאצ'ר, זכתה בתהילה, בכינוי "גברת הברזל" ובארבע שנים נוספות ברחוב דאונינג 10 לאחר הבחירות של 1983. מאז נמשכת השליטה הבריטית באיים ללא הפרעה.

כעת יש לארגנטינה גברת ברזל משלה, הנשיאה כריסטינה קירשנר, משטר דמוקרטי ובריתות אזוריות המעניקות לה תמיכה. קירשנר לא זנחה לרגע את חלום האיים. שליחיה שבו והעלו את שאלת המלווינאס בכל פורום בינלאומי אפשרי, מעצרת האו"ם ועד ארגון מדינות אמריקה. ככל שקרב המועד שבו תציין ארגנטינה 30 שנה למלחמה ול-600 קורבנותיה, גוברת הפעילות. בעניין זה שוררת במדינה אחדות דעים נדירה בין השלטון לאופוזיציה. גם דעת הקהל מגויסת למאבק. על פי הסקרים האחרונים, 74% מהציבור הארגנטיני תומך במהלכיה של קירשנר.

הפגנה מול שגרירות בריטניה בבואנוס איירס. האווירה מתחממתצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הצעד המשמעותי הראשון שנקטה ארגנטינה היה העברת החלטה במרקוסור (Mercosur), ארגון סחר של מדינות דרום אמריקאיות, שבו יש לה השפעה רבה. חברות הארגון החליטו כי ספינות הנושאות דגל של איי פוקלנד לא יוכלו לעגון בנמליהן. להחלטה זאת יש השפעה משמעותית על תושבי האיים, שקשרי הסחר העיקריים שלהם הם עם דרום אמריקה.

פקידים ארגנטינאים גם פועלים לשכנע את המדינות החברות במרקוסור לערום קשיים על ספינות המשתמשות בנמל של איי פוקלנד להפלגות המשך.

בשבועות האחרונים לוחצים הארגנטינאים על ממשלתו של נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה, וקוראים לה לאלץ את חברת התעופה הלאומית, "לאן" (בעבר בבעלותו של הנשיא), להפסיק את טיסותיה לאיים. החשש שצעדים אלה מעוררים בבריטניה רב כל כך, שראש הממשלה דייוויד קמרון טרח לחפש את פיניירה באתר נופש בדרום המדינה וניהל אתו שיחה טלפונית ארוכה בנושא.

ככל שקרב חודש אפריל, האווירה בארגנטינה מתחממת. ברחובות נראים יותר ויותר שלטים וכרזות בגנות בריטניה הקולוניאליסטית. במקומות שונים במדינה, ובעיקר בסמוך לשגרירות הבריטית בבואנוס איירס, מתקיימות הפגנות ותהלוכות כמעט בקביעות, העיתונות עוסקת בבעיה באינטנסיביות ושר החוץ של ארגנטינה, אקטור טימרמן, פועל ללא לאות במסדרונות האו"ם בניו יורק, במאמץ להביא את העניין לבוררות. השבוע הוא אף טען כי מדובר בצעד דחוף שיוכל למנוע אסון, כי בריטניה שולחת צוללות חמושות בטילים גרעיניים לאזור האיים. *

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ