בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תחנות בחייו של מנחם בגין

2תגובות

1913, 16 באוגוסט - מנחם בגין נולד בבריסק דליטא (ברסט ליטובסק, היום בבלארוס), להוריו חסיה ודב זאב בגין, אח להרצל ולרחל. מי שיילדה את הרך הנולד היתה בלומה, אשתו של מרדכי שיינרמן, סבתו של אריאל שרון.

1915 - במלחמת העולם הראשונה עזבה משפחת בגין לדרוהיצין, נדדה במשך שנה ביערות ונשארה בקוברין.

1919 - המשפחה חזרה לבריסק.

1929 - בגיל 16 הצטרף בגין לתנועת הנוער בית"ר. בספרו "לילות לבנים" תיאר בגין את פגישתו הראשונה עם מנהיג התנועה, זאב ז'בוטינסקי, שבא לבריסק לנאום: "אתה יושב למטה ומקשיב לאיש וחש בכל עצמותך כיצד הוא מעלה אותך מעלה, מעלה. הנכבשת? לא, למעלה מזה: נתקדשת".

1931 - בגין עבר לוורשה והתחיל בלימודי משפטים. באוניברסיטה היה מראשי המארגנים של ההגנה העצמית של הסטודנטים היהודים נגד פורעים אנטישמים, והיה פעיל בסניף בית"ר.

באדיבות מרכז מורשת מנחם בגין

1935 - בגין סיים את לימודי המשפטים, הופקד על מחלקת ההסברה בבית"ר, פירסם מאמרים, נשא נאומים ואירגן כנסים.

1938, אוקטובר - בוועידה העולמית השלישית של בית"ר בוורשה הציע בגין תיקון לנוסח הנדר הבית"רי. בנוסח המקורי, שחיבר ז'בוטינסקי, נאמר: "אכין זרועי להגנת עמי ולא אשא זרועי אלא להגנה". הצעת בגין: "אכין זרועי להגנת עמי ולכיבוש מולדתי". הצעתו התקבלה.

1939, מארס - ז'בוטינסקי מינה את בגין לנציב בית"ר בפולין.

1939, 29 במאי - חתונתם של בגין ועליזה ארנולד. השניים נפגשו שנתיים לפני כן בבית הוריה. בגין, אז עורך דין צעיר, בא לדרוהוביץ באחד ממסעותיו בין סניפי בית"ר והתארח בביתו של ד"ר ארנולד. ליד השולחן ישבו שתי נערות, תאומות בנות 17. למרות הדמיון ביניהן, סיפר בגין לימים, הבחין באחת מהן מיד ובו במקום החליט שהיא תהיה אשתו. לאחר אותה פגישה החל לכתוב לה. לטקס הנישואים, בבית הכנסת הגדול בדרוהוביץ, התייצב הזוג הצעיר במדי בית"ר. אורח הכבוד, שבא במיוחד מפאריס, היה זאב ז'בוטינסקי.

1939, 6 בספטמבר - ביום השישי לפלישת הצבא הגרמני לפולין נמלט בגין מוורשה יחד עם נתן פרידמן (ילין-מור) ונשותיהם, כשבאחד מילקוטי הגב שלהם סכום עתק, 150 אלף זלוטי, שהוציאו מבנק הדואר: בגין חתם על פקודת המשיכה בשם בית"ר, ילין-מור בשם האצ"ל.

1940, 20 בספטמבר - שלושה סוכני נ-ק-וו-ד (משטרת הביטחון הסובייטית) התדפקו על דלת של דירת שני חדרים, ליד וילנה. בדירה הסתתרו בני הזוג בגין ועימם ד"ר ישראל אלדד ורעייתו. "כאן אתם עוד אורחי", אמר בגין והציע לסוכנים כוס תה. הוא יצא עימם לאחר שציחצח את נעליו ולקח עימו ספר תנ"ך וביוגרפיה של ד'יזראלי.

1941, סוף מארס - בגין נידון על פעילותו הציונית לשמונה שנות עבודת כפייה "מתקנת" ונשלח לכלא לוקשיקי. באחד הימים הוא קיבל חבילה עטופה בנייר, שעליו כתובה המילה "OLA". אסיר יהודי העיר שאולי זו מילה בעברית. כך הבין בגין כי אשתו עלתה ארצה.

באדיבות מרכז מורשת מנחם בגין

1941, יוני - בגין נשלח למחנה בסיביר. לאחר תשעה חודשים בתנאים קשים של קור ורעב השתחרר, כחוש וחולה, והתגייס לצבא הפולני שהתארגן בברית המועצות.

1942 - כחייל בצבא הפולני הגיע בגין דרך עיראק ואיראן לארץ ישראל. כאן, שנתיים לאחר הפרידה מאשתו, הזוג התאחד שוב.

1943, 1 במארס - נולד בנו, זאב בנימין (בני בגין).

1943, 1 בדצמבר - התמנה למפקד הארגון הצבאי הלאומי, ונשא את הכינוי המחתרתי "בן דוד".

1944, 1 בפברואר - הכרזת המרד של האצ"ל נגד ממשלת המנדט הבריטית, בדרישה כי תעביר את השלטון לממשלה עברית, "חרות או מוות".

1944, 12 באפריל - אנשי אצ"ל הניחו מטעני חבלה במשרדי העלייה בירושלים, חיפה ותל אביב, במחאה על מכסת הסרטיפיקטים המצומצמת. בהמשך אותה שנה הם פוצצו את משרדי מס ההכנסה ומשרדי הבולשת הבריטית בחיפה, יפו וירושלים.

1944, ספטמבר - בזהות בדויה, ישראל ססובר, וכשהוא נראה כתלמיד ישיבה עטור זקן, עבר בגין להתגורר ברחוב הבשן בתל אביב. עליזה, שהיתה בהריון, נרשמה בבית החולים כאשתו של ישראל אפשטיין (ידיד משפחה). ביום הלידה גילם אפשטיין את האב המודאג, ולאחר שאחות הודיעה לו כי נולדה לו בת הוא נעלם מבית החולים, כדי לבשר זאת לאב האמיתי. הילדה נקראה חסיה, על שם אמו של בגין.

1944, אוקטובר - תחילת ה"סזון". אנשי ה"הגנה", שהתנגדו למלחמה בבריטים כל עוד נמשכת המלחמה בנאצים, רדפו את אנשי אצ"ל ולח"י והסגירו אותם לבריטים.

1945, אוקטובר - שלוש המחתרות, ה"הגנה", אצ"ל ולח"י, הקימו את תנועת המרי העברי.

1946, 22 ביולי - האצ"ל פוצץ את האגף הדרומי במלון המלך דוד בירושלים, שבו ישבו אנשי המנדט הבריטי. 90 בני אדם - בריטים, יהודים וערבים - נהרגו. בגין ישב צמוד לרדיו בדירתו בתל אביב, יחד עם חיים לנדאו, מפקד מחוז ירושלים באצ"ל, שתיאר את אותו בוקר: "מדי שעה שודרה מהדורה מיוחדת ועם כל שידור ניתנו פרטים נוספים ושמות של קורבנות שזוהו. בגין היה מזועזע. בלי הרף מילמל, מה אירע שם?" באחד הימים שלאחר הפעולה, ידיד של בגין, שראה עד כמה החדשות ברדיו משפיעות לרעה על מצב רוחו, ניתק את אחד החוטים ודומם את המקלט שפעל בדירתו.

1947, 16 באפריל - ארבעה אנשי אצ"ל - דב גרונר, מרדכי אלקחי, יחיאל דרזנר ואליעזר קשאני - הוצאו להורג בתלייה. כעבור חודש פרצו אנשי אצ"ל לכלא עכו ושיחררו אסירי מחתרות. ביולי הוציא אצ"ל להורג בתלייה שני סרג'נטים בריטים, בתגובה על תלייתם של אנשי המחתרות.

1948, 14 במאי - ההכרזה על הקמת המדינה. בגין מסר את הודעתו האחרונה מתחנת השידור של האצ"ל. באותה שנה נולדה בתו לאה.

1948, 3 ביוני - נחתם הסכם על התמזגות יחידות אצ"ל בצה"ל.

1948, 20-22 ביוני - פרשת אלטלנה. בגין, שהיה על סיפונה של ספינת הנשק בעת שהופצצה מול חופי תל אביב, הורה לאנשיו לא להחזיר אש כדי למנוע מלחמת אחים.

1949, 25 בינואר - תנועת החרות בראשות בגין זכתה ב-14 מנדטים בבחירות לכנסת הראשונה.

1951, 30 ביוני - בבחירות לכנסת השנייה ירדה חרות לשמונה מנדטים.

1952, 7 בינואר - בגין נאם בהפגנה המונית בירושלים נגד הסכם השילומים עם גרמניה. לאחר דבריו תקפו מפגינים את הכנסת ויידו אבנים על המשכן.

1955, 27 ביולי - בבחירות לכנסת השלישית זכתה חרות ב-15 מנדטים.

1959, 3 בנובמבר - בבחירות לכנסת הרביעית גדלה חרות ל-17 מנדטים.

1961, 15 באוגוסט - בבחירות לכנסת החמישית שמרה חרות על כוחה, ולבגין הובטח התואר "ראש האופוזיציה".

1965, 28 בפברואר - איחוד בין חרות והליברלים - גח"ל. בבחירות בהמשך השנה זכה גוש חרות-ליברלים ב-26 מנדטים.

1966, יוני - שמואל תמיר ואהוד אולמרט עירערו על מנהיגותו של בגין בוועידת חרות, בגלל כישלונו להביא את התנועה לשלטון. בגין התפטר מראשות התנועה למשך כמה חודשים.

1967, 5 ביוני - הכנסת אישרה את צירופו של בגין, מטעם גח"ל, לממשלה.

1969, 28 אוקטובר - גח"ל זכה שוב ב-26 מנדטים.

1970, 6 באוגוסט - בגין פרש מהממשלה בגלל התנגדות מפלגתו להסכמת הממשלה לדון בתוכנית רוג'רס (תוכנית שלום אמריקאית שהתבססה על נסיגת ישראל מכל השטחים שכבשה ב-1967).

1973, 12 בספטמבר - הקמת הליכוד (גח"ל, הרשימה הממלכתית, המרכז החופשי והתנועה למען ארץ ישראל השלמה).

1977, 17 במאי - המהפך. הליכוד זכה ב-43 מנדטים. בגין, כמעט בן 64, הרכיב ממשלה ראשונה בראשותו. כראש ממשלה נהג בגין להתלוצץ על השנים הארוכות שבילה באופוזיציה. פעם סיפר כי במערך היו צוחקים על כך שחרות שכרה אדם לקרוא "בגין לשלטון" בכל הזדמנות שהוא הגיע למצודת זאב. כששאלו את הכרוז אם זו משרה משתלמת, השיב: "לא כל כך משתלמת, אבל זה ג'וב לכל החיים".

1977, 19 בנובמבר - בגין קיבל את פניו של נשיא מצרים, אנואר סאדאת, בביקור היסטורי בישראל.

1978, 17 בספטמבר - בגין חתם על הסכם מסגרת השלום בוועידת קמפ דיוויד, לאחר 11 ימים של משא ומתן. המשלחת הישראלית הסכימה לנסיגה מכל חצי האי סיני.

1978, 10 בדצמבר - בגין וסאדאת קיבלו את פרס נובל לשלום.

1979, 26 במארס - בגין חתם על הסכם השלום בין ישראל למצרים, בטקס חגיגי על מדשאות הבית הלבן.

1981, 7 ביוני - הפצצת הכור הגרעיני בעיראק.

1982, 5 ביוני - בגין נתן את ההוראה לפתוח ב"מבצע שלום הגליל", בעקבות ניסיון התנקשות בחיי שגריר ישראל בלונדון.

1982, 16-18 בספטמבר - לוחמי הפלנגות הלבנוניות נכנסו באישור ישראלי למחנות הפליטים הפלסטיניים בלבנון, סברה ושתילה, וטבחו בתושביהם.

1982, 13 בנובמבר - עליזה בגין מתה.

1983, 15 בספטמבר - בגין התפטר מראשות הממשלה והסתגר בביתו.

1992, 9 במארס - בגין מת. רבבות השתתפו בהלוויתו. הוא נקבר בהר הזיתים, ליד קבר אשתו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו