עובדי משרד הפנים בנצרת שובתים בשל פחד מקרינה

לטענתם, בשל קרבת המשרדים לאנטנה רבת עוצמה, 20 מקרב 64 מהעובדים במקום חלו בסרטן ב-20 השנים האחרונות.

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מיום שלישי שובתים עובדי מחוז הצפון של משרד הפנים בנצרת עילית. עילת השביתה: טענתם כי בשל קרבת המשרדים לאנטנה רבת עוצמה, 20 מקרב 64 מהעובדים במקום חלו בסרטן ב-20 השנים האחרונות.

עד כה לא נמצא אישוש לטענות העובדים בנוגע להשפעת האנטנה, אך כל הגורמים מסכימים כי יש להעבירם למבנה חדש. מה שמונע את המעבר הוא ויכוח בין משרד הפנים ומשרד האוצר בנוגע למימון המעבר.

לדברי יו"ר ועד עובדי משרד הפנים בנצרת עילית, דני קרקליס, "בשש השנים האחרונות אנחנו נלחמים שיעבירו אותנו למבנה חלופי, שימנע תחלואה ויהיה בטיחותי. מאז התחלנו במאבק, לפני שש שנים, חלו עוד ארבעה עובדים. עד שמצאנו מבנה חלופי, המוסכם על כולם, האוצר תוקע את זה, אפילו שמדובר בעלות נמוכה - כ-1.5 מיליון שקלים".

רחל פרץ, שעובדת במקום כבר 18 שנים, חלתה בסרטן השד, עברה טיפולים כימותרפיים והיא עדיין במעקב. לדבריה, "כל מי שחלה בסרטן חי בפחד תמידי שהמחלה תחזור. אצלי הפחד גדול עוד יותר כי כל בוקר אני רואה את האנטנה הזאת מעלי וחוששת מה עוד עלול לקרות לי".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

פרץ אמרה שהיא "מלאה כעס על המערכת. מושכים אותנו בהבטחות כזב. אנחנו כבר שבעי הבטחות". קרקליס ציין כי עובדי מינהל מקרקעי ישראל שעבדו באותו מבנה הועברו אחרי אסון ורסאי (במאי 2001), למלון פלאזה בנצרת עילית. "הם עברו בבהילות לחודש אחד ונשארו שם 11 שנים, ואנחנו נשארנו תקועים כאן", הוא אומר.

העובדים הודו כי בבדיקות קרינה שעשו בודקים מהמרכז למחקר גרעיני שורק, לא נמצאה קרינה מסוכנת מעבר לתקן המותר. אבל לטענתם, "תחלואה גבוהה כל כך היא לא דבר נורמלי".

גם אם הפחד מקרינה אינו מבוסס לגמרי, בבניין יש לא מעט ליקויים בטיחותיים: במבנה, שגילו מעל 40 שנה, אין נגישות לנכים, אין בו מקלט או מרחב מוגן, הוא אינו מוגן מפני רעידות אדמה והוא פועל ללא אישור של שירותי הכבאות.

דו"ח שירותי הכבאות באזור הצביע בשנה שעברה על 16 ליקויים שלא תוקנו. "לו היה דו"ח כזה למבנה אחר, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שפועלת כאן היתה דורשת לפנות אותו מיד", אמר אחד העובדים. יו"ר ההסתדרות במרחב עמקים צפוני, לאון פרץ, אומר: "לא ייתכן שכשליש מהעובדים אשר באו לשרת את הציבור, חלו בסרטן. אנו לא נוותר עד אשר יאושר התקציב להעברת המשרדים".

במשרד האוצר מגלגלים את האחריות למשרד הפנים: "משרד האוצר סיכם עם משרד הפנים על תקציב למימון העלויות. משרד הפנים בחר לחזור בו מהסיכום, ועל כן הנושא מצוי לפתחו. ככל שמשרד הפנים ימצא לנכון, באפשרותו להקצות משאבים לקידום המהלך".

ממשרד הפנים נמסר כי "במטרה לסייע לעובדי משרד הפנים ורשות האוכלוסין העובדים במבנה, המשרד פועל מול משרד האוצר למציאת תקציב מיוחד לכיסוי עלויות המעבר למבנה חלופי. אנו מקווים כי בקרוב יימצא התקציב".

ממשרד הבריאות נמסר כי העניין מוכר וטופל בעבר על ידי ד"ר מיכה ברחנא, רשם הסרטן במשרד הבריאות. יו"ר ועד העובדים שלח בזמנו רשימת עובדים חולים לרישום הלאומי לסרטן. התפלגות התחלואה היתה כמקובל באוכלוסיית ישראל, ללא עודף בסוגי סרטן הנקשרים לקרינה. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ