כולם אוהבים את קושניר

בדיקת מחזור ההכנסות של ידועני ישראל מוכיחה שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד. ניסיון להשוואה

גילי איזיקוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ'

הניסיון לחקור את כלכלת המפורסמים המקומית הוא בעייתי, בלשון המעטה. הסכומים האגדיים, סעיפי ההכנסה הכבדים, אפילו ההוצאות הפתלתלות על תחזוקת הגוף או על אבטחת האחוזה מפני פפראצי חטטניים - כולם (כמעט) נעדרים מחשבון העו"ש של הסלבס המקומיים. בישראל אין מיליונרים שהתעשרו הודות ללהיט יחיד, או עשירים שנותרו כאלה שני עשורים אחרי ששיחקו בסדרת נעורים.

המרוויחים הגדולים בשוק המקומי הם אלו שמצליחים לשחק בכמה זירות, ולייצר לעצמם הכנסה קבועה בתיאטרון, להשתתף בכמה פרויקטים טלוויזיוניים, לשחק בסרט קולנוע ואולי לקבל גם קמפיין פרסומי. במקרה של ידוענים כמו ליאור אשכנזי, מוני מושונוב או ששון גבאי, עשויות ההכנסות המצטברות לאפשר חיים נוחים בהחלט, אבל בכל מקרה, אין מדובר במצב שבו הם יכולים לנוח והמיליונים יעבדו בשבילם.

על פי נתונים רשמיים שחשף תיאטרון הבימה בשנים 2008 ו-2009, עמדה עלות שכרם השנתי של חמשת מקבלי השכר הגבוה על סכומים הנעים בין 920,900 שקל (יעקב כהן) ב-2008 ועד 555,064 שקלים בתחתית הסולם (אבי קושניר) ב-2009. הסכומים, מעריכים גורמים בענף, לא השתנו רדיקלית מאז ומורכבים למעשה מנוסחת שכר המתמחרת כל הצגה בהשתתפותם בסכום של כ-4,000 שקל לכוכב. הסולם, אומרים גורמים הבקיאים בפרטים, נע בין 1,000 שקל להצגה לשחקן צעיר ועד כ-4,000 לכוכבים המבוססים. כדי להשתכר היטב, ייאלצו כולם לשחק בהצגות רבות, ולהופיע ברחבי הארץ. חוץ מחוזה טאלנט בטלוויזיה, המחייב שחקן לגוף שידור ספציפי בתשלום קבוע ולאורך תקופה (סוג חוזה שכיום מעטים בלבד זוכים לו), משרה של שחקן בתיאטרון היא תחום העיסוק היחיד שמבטיח הכנסה קבועה ורציפה.

רמי לוי ופנינה רוזנבלוםצילום: לם- וליץ סטודיו

פרט לתיאטרון, יכולה הכנסתו של שחקן מצליח ליהנות גם מהפקות בטלוויזיה או בקולנוע. צילומי סדרה מקומית נמשכים לרוב כ-30 יום, מהם יצטלם שחקן בולט בין 15 ל-20 ימים. על פי גורמים בתעשיית הטלוויזיה, השכר יכול לנוע בין מינימום של 2,200 שקלים ליום צילום ועד כ-1,000 דולר, שיקבלו שחקנים כמו מנשה נוי, דובל'ה גליקמן וכדומה. שחקנים עסוקים או מבוקשים במיוחד (למשל יעל שרוני או דביר בנדק) עשויים לקבל סכומים גבוהים אף יותר, וכוכבים, או שחקנים שנחשבים איכותיים או שאינם נוטים להשתתף בסדרות טלוויזיה, עשויים להשתכר גם סכום כפול. שחקן שמגיע ליום צילום יחיד עבור תפקיד אורח עשוי לגרוף גם 5,000 דולר ליום כזה, מספר גורם בתעשייה המקומית. "אין חוקים", הוא מסביר, "אין בזה שגרה או תעריפים של איגוד מקצועי".

כך גם בכל הקשור לצילום סרטי קולנוע. תפקיד ראשי, מסביר סוכן שחקנים, עשוי להיות מתומחר בסכום שבין 1,000 דולר ל-1,200, ומדובר בכ-30 ימי צילום בדרך כלל. במקרים מסוימים, עשויים בכירי השחקנים לקבל גם אחוזים ספורים מהרווחים, בסביבות 2.5 אחוז. כמה מהשחקנים הפעלתנים בארץ, למשל מוני מושונוב, משתתפים מעת לעת בסרטי קולנוע זרים. זהו סעיף שאי אפשר לפענחו. השכר, למשל בעבודה בארצות הברית, ינוע סביב הסכומים הנהוגים בגילדת השחקנים. במדינות אחרות מדובר בתוצאת משא ומתן, ובכל מקרה אין זה מידע שרבים חשופים אליו.

סעיף השכר המתגמל ביותר הוא כפי הנראה השתתפות בקמפיין פרסום. איש פרסום בסוכנות גדולה ומוכרת מספר כי השחקנים הגדולים חתומים בדרך כלל על חוזה שתקף לשנתיים עד שלוש. "היקרים, למשל רפי גינת ויאיר לפיד בזמנו, קיבלו לשנה 200-300 אלף דולר", הוא מספר. זהו הגבול העליון. מפורסמים דוגמת קושניר או מושונוב יקבלו סכום שבין 150-200 אלף דולר לשנה. הדרג השלישי יזכה ל-100-150 אלף דולר, ובתחתית הסולם - פליטי ריאליטי, למשל, ישלשלו לכיסיהם בין 20-30 אלף דולר לקמפיין.

עד כאן סעיפי ההכנסה הרשמיים, אלה שניתן לכמת בקלות. לצדם עומדים הסעיפים המעורפלים, הבלתי רשמיים. הראשון שבהם הוא תשלום עבור הגעה לאירוע/ פתיחת מועדון וכדומה, נוהג שגרתי למדי שבו לוקחים חלק דוגמניות ופליטי ריאליטי. אלו יכולים לשלשל לכיסיהם סכומים הנעים בין כמה מאות דולרים לאירוע, תלוי במידת הפופולריות שלהם באותו הרגע, ואפילו סכומים גבוהים יותר (1,000-2,000 דולר לאירוע) כאשר מדובר בדוגמנית מצליחה, למשל.

בת דודו של התשלום עבור השתתפות היא המתנה. מפורסמים (ולהבדיל, עיתונאים) שמגיעים לפתיחת חנות, לאירוע השקה או למסעדה יקבלו לא פעם מתנה נאה כמו שובר לרכישה באותה חנות או רשת, על סכומים הנעים בין עשרות לאלפי שקלים. לעתים הנוכחים יקבלו תשורה סמלית ולפעמים זה יהיה אירוח נדיב של לילה במלון עם ארוחות עשירות וטיפולי ספא, דוגמת זה שמוציאה לפועל חברת ה' שטרן מדי שנה.

ההטבות הללו, שקשה מאוד לכמתן, אינן נגמרות כאן. הנחות נדיבות, ולא קבועות, יקבלו סלבריטאים בעת רכישת בגדים, תכשיטים, עגלות תינוקות ואפילו כלי רכב או דירות, ובלבד שלרכישה יתלוו צילומי פפראצי, ידיעות רכילות או ראיון חפוז בתוכנית כלכלית. לפני כשנתיים, למשל, התחמק הזמר הראל סקעת מנקיבה בסכום ההנחה שקיבל על דירה ב"מגדלי הצעירים" בתל אביב. את סעיף ההנחה הוא תיאר בראיון ל"לילה כלכלי" בערוץ 10 במילים "הנחה בקטנה", קמצנות מילולית שלא נקט כאשר תיאר את יתרונותיו המפליגים של הפרויקט.

כל אלה, למרות היתרונות הברורים שבהם, הם כסף קטן לעומת הנתונים הכלכליים שמגלגלת תעשיית הבידור מעבר לים. נדמה כי הסעיף שמדגים זאת במיוחד הוא סעיף הטקסים ותחזוק הגוף. טקסים נוצצים הרי אין בישראל (את טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה לא שידר השנה במתכונתו המלאה אף גוף שידור), והזדמנויות לשטיחים אדומים מתמצות בקושי בהקרנות בכורה של סדרות וסרטים, ואלו לא בדיוק נוטפות זוהר.

"יש שורה קצרה מאוד של שחקנים מצליחים ומבוקשים שמצליחים גם בטלוויזיה, גם בתיאטרון וגם בקולנוע", מסכם גורם בתעשייה. "הם עדיין לא יתקרבו לאחוזון מהסכומים של הוליווד, רחוק מזה. אלו אנשים שחיים בסך הכל חיים צנועים. השכבה הדקה והכי מצליחה תחיה בנוחות, אבל לאף אחד אין מרצדס וגם גילה אלמגור נוסעת בכל הארץ להופיע. אחרי מס, התשלום לסוכן וניכויים, מעטים מאוד מהם ירוויחו 30-40 אלף שקל בחודש. זה יפה מאוד, אבל זה לא עושר, זה לא סכום קבוע והוא תוצאה של הרבה מאוד שנים של מחסור ושל עבודה קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ