ומה עם החצי השני?

בזמן האחרון, אני שקולה יותר ונוטה להגיב במתינות שלא אופיינית לי. מזל שיש לי חברים בפייסבוק שעוזרים לי לארגן את המחשבות

נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נרי ליבנה

מחקרים מראים שככל שמתבגרים, זמן התגובה מתארך באופן משמעותי. מהבחינה הזאת, ההתבגרות עבורי היא נס קטן. לא עוד יריות מהמותן ללא מחשבה בתגובה לכל עלבון וצחצוחי לשון בתשובה לכל אמירה טיפשית. כבר זמן מה שאני אשה מפויסת ושקולה. הנה, השבוע שאלה אותי מישהי, חיפאית ומבוגרת ממני באופן משמעותי, אם בתור חיפאית ו"פרענקית" אינני מכירה את "האימרה החיפאית השורשית", כך לדבריה, שעל פיה הפרענק הוא "א-חיה" (כלומר, חיה) והאשכנזי הוא "א-מחיה" (מחיה נפשות).

במקום להוריד על ראשה פטיש של חמישה קילו, כפי שוודאי הייתי עושה בימים שבהם עדיין היה לי זמן תגובה מהיר להפליא, אמרתי לה שראשית כל, משפחתי הגיעה לחיפה בזמן קדום כל כך, עד שאפילו לא היתה מודעת להמצאת הגזענות ולאפשרות שכ-70 שנה אחריה יגיעו כל מיני ארחי-פרחי כמוה, שנמלטה עם הוריה כתינוקת מפולניה, ויחליטו להתנשא עליהם. שהרי, כך הוספתי עדיין בטון רך ועדין, ידוע לי הרי מאמי, שהיתה אשה מאוד בלתי גזענית, שכל הפולנים הם גזענים.

שנית, אמרתי לאחר הרהור שנועד גם לאפשר לה לעכל את מה שנאמר עד כה, ייתכן שההבדל בתפיסות שלנו נובע מפער הגילים העצום שבינינו, וייתכן שמכיוון שנולדתי שנים רבות כל כך אחריה, זכיתי לגדול בסביבה מתקדמת הרבה יותר וכך גם החמצתי את עידן הגזענות החיפאית השורשית. לא ברור לי מדוע, על אף התנהגותי המנומסת ללא דופי, נראתה החיפאית השורשית כאילו בסופו של דבר היתה אולי מעדיפה לקבל פטיש חמישה קילו בראש, או שמא יש לומר "פינפ קילו".

איור: אבי עופר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

חברת פייסבוק אחת שלי ביקשה ממני להירתם למאבק שהיא מנהלת למען אנשים המתקשים לבטא את עצמם בעל פה. איני מכירה אותה אישית, אבל על פי מה שהיא כותבת היא נראית לי אדם נחמד ביותר. אף על פי כן נאלצתי לכתוב לה שהבעיה שלי וגם של מרבית חברי הבלתי-וירטואלים היא הפוכה - בדרך כלל אנחנו מתקשים לסתום את הפה, והדבר האחרון שנחוץ לנו הוא סדנה שתלמד אותנו לדבר עוד יותר בחופשיות.

מכיוון שאיני באמת חברה שלה בחיים האמיתיים (אבל אולי אהיה פעם) לא הכבדתי עליה בהסברים נוספים כגון זה, שאף כי היו כמה אנשים שהתאהבו בי דווקא משום שאני חכמה ושנונה, הרי שבמרבית הפעמים שבהם התאהב בי מישהו, זה קרה משום שלרגעים נראיתי מהוססת ומגומגמת. כלומר, לא רק הרגשתי כך, כפי שאני מרגישה תמיד, אלא גם נראיתי כך. לאנשים כמוני נחוצה סדנה מסוג אחר, כזאת שתלמד אותם איך להעז להיראות פגיעים בזמן שבו הם מרגישים כך, מבלי שימהרו להסתתר מתחת להררים של שרירים מילוליים.

אבל זמן התגובה המתארך עם הגיל יכול גם לגרום תקלות מסוימות בתקשורת, בעיקר כשמדובר בקשרים עם חברים וירטואליים. מכיוון שעם החברים האמיתיים שלי אני נוהגת לתקשר באמצעות טלפונים ומפגשים וכשאין ברירה גם באמצעות מיילים וסקייפ, מאליו מובן שמרביתם של 4,000 ומשהו החברים שיש לי בפייסבוק אינם כאלה. בכך יתרונם, משום שאיני צריכה לדבר בטלפון עם כל אחד ואחד מהם, ובכך גם חסרונם, משום שלרוב אין לי מושג מי הם.

אבל אף על פי שעשיתי לעצמי כלל לא ליצור קשרים מעבר למרחב הווירטואלי עם חברי פייסבוק, יש גם יוצאים מן הכלל. כבר נפגשתי עם אנשים שרצו לרתום אותי לפעילות בנושאים שמעניינים אותי, פעמיים נפגשתי עם חברי ילדות, ופעם אחת גם הצלחתי למצוא בכוחות עצמי את מי שפעם היה בן בית בבית ילדותי ומאז ועד לרגע שמצאתיו, נחשב בעיני אחי ובעיני כאבוד לעולמים.

לפני שבוע הסכמתי לתת את מספר הטלפון שלי לחבר עיקש במיוחד, שנראה נחמד מאוד בתמונה. כמו כל אחת במצבי, אני אוהבת שמחזרים אחרי. הוא התקשר אלי מיד והודיע שברור לו שתתחיל כאן אהבה גדולה, וזה מתאים לו מכיוון שהוא "בעצם פרוד למחצה". בגלל בעיות זמן התגובה המתארך שלי נדרשו לי לפחות 20 שניות לפני ששאלתי אותו אם "פרוד למחצה זה אומר שאתה פרוד ואשתך לא?" הוא, שזמן התגובה שלו ארוך אפילו יותר משלי (בכל זאת הוא מבוגר ממני בכמה שנים), לא כל כך הבין את השאלה, ועל כן שאלתי אותו אם אשתו יודעת שהוא פרוד ממנה. "לא", הוא אמר, "בגלל זה אני חצי פרוד".

פעם, בימי קדם, הייתי מספרת את הסיפור הזה לכמה חברים וחברות, שהיו אומרים לי "איזה מניאק", מספרים לי בתגובה סיפורי זוועות משלהם ומציעים לי לעבור במהירות הלאה. אבל עכשיו, שיש לי פייסבוק, התגובות שאני מקבלת הרבה יותר משעשעות, ועל הקיר שלי התנהל במשך שלושה ימים דיון בסוגיה מהו חצי פרוד, אם פרידה למחצה היא כמו פגישה, חצי פגישה, ואם להיות חצי פרוד זה כמו להיות חצי בהריון. אבל הכי הצחיקו אותי זאת שכתבה לי שחצי פרוד זה "חלק תחתון פנוי לגמרי, חלק עליון נשוי", בחור אחד כתב ש"חצי פרוד זה פר, לא?" ומישהו שהעלה לדיון את השאלה המתמטית "אם הוא פרוד למחצה ואשתו פרודה למחצה זה אומרים ששניהם פרודים לרבע או פרודים ורבע?"

ורק ההוא, אפילו חצי שיחת טלפון לא קיבלתי ממנו, אבל זה בטח רק מפני שבגילו זמן התגובה הוא ארוך.

neril@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ