שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חמי שלו
ניו יורק
חמי שלו
ניו יורק

ארצות הברית במאה ה-19 היתה מדינה כפרית ברובה, וכדי להשתתף בבחירות נדרשו מצביעיה - כולם גברים לבנים, כמובן - לרכוב במשך יום שלם על סוסיהם ובמרכבותיהם כדי להגיע אל מקום ההצבעה. יום נוסף נדרש כדי להטיל פתק בקלפי ועוד יום שלם כדי לשוב הביתה בשלום, וכל זה מבלי שייאלצו לחלל את קדושת שישי, שבת או ראשון. רק הימים שלישי ורביעי באו בחשבון אפוא, ורביעי היה יום שוק, הקדוש מכל. כך, בשיטת האלימינציה, קבע הקונגרס שיום שלישי יהיה ליום הבחירות האוניברסלי, מהצבעה לתפקיד הכלבן העירוני ועד לבחירות לנשיאות.

אבל יום שלישי, שמקור שמו באנגלית הוא באל הנורדי טיר (הוא מארס הרומי), זכה להכרה המגיעה לו רק בשנת 1984, כאשר יום הקרב העיקרי של הבחירות המקדימות לנשיאות כונה "סופר טיוזדיי" והפך לנדבך יסוד בז'רגון הפוליטי האמריקאי.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

ב"סופר טיוזדיי" נערכים פריימריס ואסיפות בחירות במגוון מדינות מכל רחבי ארצות הברית, שמספרן והרכבן משתנה מדי ארבע שנים, והוא נחשב למבחן הכלל-לאומי הראשון למועמדים השונים. ברוב המקרים, הניצחון ב"סופר טיוזדיי" סולל את הדרך למועמדות הסופית: כך היה עם ביל קלינטון ב-1992, בוב דול הרפובליקאי ב-1996, גורג' בוש ואל גור ב-2000 וג'ון מקיין ב-2008. אבל השנה, במרוץ רפובליקאי שוותיקי הפוליטיקה האמריקאית מכתירים כחסר תקדים בתנודותיו החריפות, רק מעטים צופים ש"סופר טיוזדיי", שייערך ביום שלישי, יכריע סופית את המערכה.

ריק סנטורום. מרוץ צמודצילום: רויטרס

זירת הקרב העיקרית והמכריעה מבין עשר המדינות שישתתפו ב"סופר טיוזדיי" היא מדינת המערב התיכון אוהיו, הנחשבת למיקרוקוסמוס של אמריקה כולה ושבלעדיה שום מועמד רפובליקאי איננו יכול לזכות בבחירות הכלליות לנשיאות. הסנטור לשעבר ריק סנטורום, המגיע מפנסילבניה הסמוכה והדומה, מוביל עתה בסקרים באוהיו על פני יריבו מיט רומני, אבל הפרשנים צופים שהמרוץ יהיה צמוד בעקבות ניצחונו הכפול של רומני השבוע במישיגן ובאריזונה, ובצל התבטאויותיו התמוהות האחרונות של סנטורום נגד הפלות, נגד אמצעי מניעה, נגד השכלה גבוהה ונגד הנשיא הנערץ ג'ון קנדי, התבטאויות שרישומן השלילי המצטבר עוד לא בא לידי ביטוי בסקרים.

רומני נחשב למנצח בטוח במסצ'וסטס, שבה כיהן כמושל, בוורמונט הסמוכה אליה, באיידהו, שבה יש אוכלוסייה מורמונית גדולה וגם בווירג'יניה, שם נפסלה השתתפותם של סנטורום וניוט גינגריץ' מסיבות טכניות. לרומני יש גם יתרון באלסקה הרחוקה ובצפון דקוטה דלת-האוכלוסין, שבה גם רון פול משקיע מאמצים ניכרים כדי לזכות בניצחון ראשון ולחזור למרכז הבמה, שממנו נעלם בשבועות האחרונים.

סנטורום, מצדו, מוביל בפערים ניכרים במדינות טנסי ואוקלהומה, הדרומיות והשמרניות, אבל ייתכן שהמאבק החשוב יותר שלו יתנהל בג'ורג'יה, שבה גינגריץ', שייצג את המדינה בקונגרס, מנהל קרב בלימה אחרון. ניצחון של סנטורום בג'ורג'יה עשוי להציב אותו בתור ה"אנטי-רומני" הבודד והאולטימטיבי, שיזכה לראשונה לאחד את קולותיהם של אנשי "מסיבת התה" והשמרנים הדתיים. אם כך יקרה, יתחדד המאבק על נשמתה של המפלגה הרפובליקאית, בין האגף האידיאולוגי הנוקשה בראשות סנטורום לבין האגף המתון והפרגמטי יותר בראשות רומני, שרק מתחזה לשמרן כדי לזכות במועמדות ולהגיע להתמודדות העיקרית מול ברק אובמה, שתיערך, כמובן, ביום שלישי, 6 בנובמבר. *

כתבות אחרונות במדור: לכשכש באיראן | הצל שמלווה את מיט רומני | הסערה המושלמת רודפת את הרפובליקאים

הנוסחה המנצחת של מיט רומני>>>

בחירות 2012 - סיקור מיוחד>>>

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ