בנגאזי החדשה |

הגיע הזמן להתערבות בסוריה

יום השנה לפעולה הבינלאומית בלוב עשוי להיות סמל לכישלון, אם הקהילה הבינלאומית לא תתאחד בפעולה למען אזרחי סוריה

ברנאר אנרי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברנאר אנרי לוי

ב-19 במארס, בדיוק לפני שנה, הצילו להקי מטוסים צרפתיים, ואחריהם בריטיים, אמריקאיים וערביים, את בנגאזי מחורבן.

ובכן, מכיוון שהעניינים נראים כפי שהם נראים, ואם לא רק צרפת - אלא הקהילה הבינלאומית - לא תתאחד, יום השנה הזה עלול להדיף ריח לא נעים של אפר וכישלון.

כי היום יש בנגאזי אחרת. יש עיר באזור שנמצאת בדיוק במצבה של בנגאזי.

יש עיר שנמצאת, למען הדיוק, במצב כמעט גרוע יותר מזה של בנגאזי, כי טנקים מאותו סוג פרושים באותה צורה, באותו המרחק מהאוכלוסייה האזרחית הלא חמושה זה חודשים.

העיר הזאת היא חומס.

זוהי בירת הסבל הסורי שמטווחים בה עיתונאים וטובחים ללא הבחנה באזרחים.

והעובדה היא שמה שעשינו שם איננו עושים כאן. אותם טנקים שטייסינו שיתקו בלוב, שעות ספורות לפני שיצאו לפעולה שלוחת רסן, פועלים בסוריה תחת חסינות מוחלטת מעונש.

הפגזה בחומסצילום: אי–פי

ג'ונתן ליטל בדיווח מיוחד מחומס: פרק 1 - מרד התרנגולים | פרק 2 - 40 הימים של באבא עאמר | פרק 3 - כל טלפון הוא מוזיאון זוועותפרק 4 - רופא, קורבן, תלייןפרק 5 - זכרונות מבוסניה

אני יודע, כמובן, שהמצב אינו זהה. ואיש אינו יכול להתעלם מהנתונים הגיאוגרפיים של המדינה, מהעובדה שכאן אין אותו אזור תמיכה כפי שהיה בקירנייקה המשוחררת, או העובדה הנוספת שיש לסוריה שתי בעלות ברית כבדות משקל שלא היו לקדאפי, איראן ורוסיה, שמקשות על ההתערבות.

ובכל זאת, יש רגעים שיותר מדי הוא יותר מדי.

מגיע הרגע שבו, מול הטבח, מול העניין הזניח של 8,000 קורבנות הטנקים של בשאר אל אסד, מול הגיחוך העגום שמעלה משאל העם כביכול שאורגן תחת אש הצלפים והפגזים, יש למצוא את ההגינות הבסיסית ולומר, די.

מגיע הרגע שקהילה בינלאומית, שהצביעה ברוב מוחץ (137 קולות בעצרת הכללית של האו"ם ב-16 בפברואר) על גינוי הרוצח, אינה יכולה להמשיך ולהיות בת ערובה משותקת בידי שתי מדינות פורעות חוק, שהן, במקרה זה, סין ורוסיה (בעימות עם איום שהיה רק בתחילתו, אני מזכיר, האם ב-10 במארס 2011 לא העניק הנשיא סרקוזי בארמון האליזה לנציגי המועצה הזמנית של לוב, כשביקשו ממנו להתערב, הבטחה שיעשה הכל, כמובן, כדי להשיג את הסכמת האו"ם, ואם לא ישיג אותה, הרי שבשל הדחיפות יסתפק בערכאה לגיטימית מצומצמת יותר כגון האיחוד האירופי, נאט"ו והליגה הערבית)?

ובנוגע לטיעון הגיאוגרפי, קרי ההנחה שהתערבות בשטח עירוני עשויה להיות בעייתית יותר ממתקפה במדבר, זה טיעון בלתי מקובל. ראשית משום שיש בחומס, כמו באדלב, או בבניאס, טנקים המוצבים במרחק קילומטרים אחדים מהעיר, ולכן אפשר לנטרל אותם. אבל בעיקר משום שידידי העם הסורי מחזיקים ברשותם מגוון שיטות התערבות שלא יהיו העתק למה שנעשה בלוב, אלא יותאמו, מכורח הנסיבות, לשטח.

הם יכולים לכונן, למשל, לפי רעיון שהעלה בשבוע שעבר בוושינגטון שר החוץ של קטאר, אזורי ביטחון שיהיו באחריות כוח אכיפת שלום ערבי, לאורך גבולות ירדן, טורקיה ואולי גם לבנון.

הם יכולים, ברוח מה שאמר באותו הזמן שר החוץ הטורקי, לתחום במרכז המדינה אזורים אסורים בהרג, בחסות צבא סוריה החופשי, שאנשיו יחומשו בנשק הגנתי.

הם יוכלו, מחוץ לתחומים אלה, להעביר לסורים החופשיים את הנשק הנחוץ כדי שישמידו בעצמם את מערכות הארטילריה שצבא דמשק הציב בסמוך לבתי ספר ובתי חולים.

הם יוכלו לקבוע מרחבים אוויריים אסורים לטיסות המוות של המסוקים והמטוסים, ואזורים אסורים על הקרקע לשיירות משורינות שמובילות כוח אדם וציוד.

הם יוכלו, בעזרת צבא טורקיה, שבחר זה זמן רב את מחנהו מול האיום הסורי, ומחזיק בשני בסיסי נאט"ו באיזמיר ובאינצ'ירליק, להגן על אזורים אלה, ובעת הצורך לאכוף את האיסורים.

ובנוסף לזה, סביר שלא יהיה חסר תועלת שאותם ידידי העם הסורי יציעו לאחים המצרים לסגור את תעלת סואץ לאוניות האיראניות כמו אלה שפרקו נשק ומדריכים בשבוע שעבר בבסיס הרוסי בטרטוס.

האם זה מסוכן? ברור שכן.

אבל פחות מסוכן ממלחמת האזרחים שיזם אסד ושהפכה את סוריה לעיראק חדשה. פחות מסוכן, אם אסד ינצח, מחיזוק אותו ציר שיעי שטהראן חולמת עליו ואשר מאיים על השלום בעולם. ופחות מסוכן מהאסון המוסרי שניאלץ להתמודד אתו אם ה"חובה להגן" שיושמה להפליא בלוב תחזור, בסוריה, לגיהנום האידיאלים הנבגדים. *

מצרפתית: יעל גרינפטר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ