לקראת הדרבי: הדבר היחיד שמאחד צהובים ואדומים

רגע לפני עוד דרבי טעון, מוצאים עצמם אוהדי מכבי והפועל תל אביב באותו המגרש: עם הקבוצה, נגד הבעלים. אז מתי אי.טי. יילך הביתה?

יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ

הסיפור של הדרבי הזה אינו כדורגל. הפועל תל אביב ובעיקר מכבי תל אביב מפגינות העונה כדורגל חלש למדי והסיכוי של מי מהן לזכות באליפות קרוב לאפס. הסיפור של הדרבי הזה גם אינו השנאה היוקדת בין שני מחנות האוהדים. גם לאוהדי הפועל וגם לאוהדי מכבי יש כיום אויבים מרים ומטרידים יותר מהיריבה העירונית ואוהדיה: בעלי הקבוצות.

בצד האדום של העיר מתנהלת כבר שבועות רבים מלחמה עם הבעלים אלי טביב. בצד הצהוב, האנטגוניזם כלפי מיץ' גולדהאר, הבעלים הקנדי של מכבי, אינו כה רב, אבל רבים מהאוהדים באים ליציעי בלומפילד בחולצות שחורות כמחאה על הכישלון המתמשך של הקבוצה. מרבית אוהדי הפועל באים עם חולצות שחורות-אדומות והכיתוב ET GO HOME (ראשי התיבות של אלי טביב) או עם השלטים "צא דיבוק צא" ו"לא רוצים טביב בהפועל".

"לאוהדי הפועל היו לא מעט מחאות בעבר, אבל אף אחת לא הגיעה לרמת החשיבות וההיענות של המחאה הנוכחית", טוען נמרוד בוכמן, מיוזמי המחאה ורכז "פורום פעולה אזרחי", שמוביל את המאבק בריכוזיות במשק. "במשק יש קבוצה קטנה של בעלי אינטרסים וכוח, שיכולים להשפיע על מקבלי ההחלטות בכנסת", מסביר בוכמן. "בכדורגל גם יש קבוצה קטנה מאוד של בעלי כוח ואינטרסים, בעלי הקבוצות, שמסוגלים להשפיע על מקבלי ההחלטות בהתאחדות. במשק נדפקים הצרכנים. בכדורגל נדפקים האוהדים".

לאוהדי מכבי תל אביב יש אולי תודעה מחאתית קצת פחותה, אבל גם הם נלחמים שנים בבעלי הקבוצה שהוליכו אותה לשני עשורים גרועים. "אני נלחמתי ומחיתי 12 שנים נגד הבעלים לוני הרציקוביץ'", מכריז בועז קלדרון, אוהד מכבי בן 41, ממקימי ארגון האוהדים "אולטראס". "במשך שנים, לוני ניהל את הקבוצה באופן מחפיר. הוא התנשא על הקהל ולא בא לקראתו. אז אוהדי מכבי מחו נגדו והאיש הלך בסוף הביתה. אחריו באו בעלים זרים שאולי משקיעים יותר כסף אבל גם הם כושלים. אז אנחנו מוחים נגד גולדהאר והנציג שלו ז'ק אנגלידיס. אבל חשוב להדגיש שהמחאה היא לא רק על הכישלון המתמשך של הקבוצה אלא גם על העובדה שהבעלים של מכבי אף פעם לא באים לקראת האוהדים ומתחשבים בהם".

התעוררות

בוכמן וקלדרון מייצגים מחאה רחבה יותר, של אוהדי כדורגל ישראלים שהתעוררו בשנים האחרונות והחלו לדרוש יותר כוח ותנאים טובים. עו"ד שי גולוב, יו"ר ארגון "היציע" שמאגד את אוהדי קבוצות הכדורגל בישראל, מסביר את האג'נדה: "הפעילות מתחלקת לשני נושאים מרכזיים - זכויות צרכניות - כגון מחירי כרטיסים ומחירים במזנונים - והבעלות על המועדונים. הפעילות מתמקדת במיסוד ארגוני האוהדים ועבודה מול הממסד לשילוב של אוהדים בהתנהלות המועדונים. זאת מתוך התפישה שהאוהדים הם חלק מהמועדון, וחייבים להיות שותפים ברמות שונות להליכי קבלת ההחלטות בו. כיום המגבלה המרכזית לשינוי מעמד האוהד מגיעה מהמועדונים שאינם חפצים בכך ומתקנוני ההתאחדות שמשקפים את עמדת הקבוצות".

השבוע התכנסה ועדת החינוך והספורט של הכנסת לדיון שזימן ח"כ יריב לוין (הליכוד) בעקבות הצעת החוק שלו לקידום חשיפת ההחלטות והניהול הכספי של בעלי קבוצות הספורט.

אוהדי הפועל דורשים את הסתלקותו של טביב צילום: בני ארדוב

"זו הצעה שקיבלה תמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית", מציין לוין, שמגדיר עצמו "אוהב שרוף של הפועל תל אביב, עוד לפני שידעתי מה זה פוליטיקה". בנוגע למחאת טביב טוען לוין כי "המצב פשוט אינו יכול להימשך. יש כאן בעלים שאין לנו מושג על ההתנהלות הכספית שלו בקבוצה, אנחנו לא יודעים כמה כסף הוא משקיע, אם בכלל, ואנחנו לא יודעים איך מתקבלות החלטות. כיום הוא בכלל נמצא במיאמי. הוא יכול למכור את הקבוצה למי שהוא רוצה. הוא יכול לרוקן אותה מכל נכסיה. הוא יכול להעביר אותה עיר או לשנות את צבעיה. והאוהדים, שהם הנכס הגדול ביותר של הקבוצה, שלמעשה נוצרה בשבילם, נותרים חסרי כל, שבויים, בלי כל יכולת להשפיע".

בוכמן אינו נרתע מציון כל הפעולות של טביב, שהוליכו למחאה הגדולה. "כבר לפני ארבע שנים, כשהוא בא, היו רבים מאוהדי הפועל שלא רצו אותו, טענו שאינו אוהד את הקבוצה וכבר הספיק לחרב שתי קבוצות בכפר סבא (הפועל ועלייה, שטביב היה בעליהן - י"ב). בכל מקרה, החלטנו לתת לטביב צ'אנס וראינו איך כל החששות המוקדמים הפכו למציאות הרבה יותר גרועה.

"כשהתחלנו למחות, טביב אמר שאנחנו נגדו כי הוא מזרחי. להאשים את אוהדי הפועל בגזענות זה הדבר הכי מופרך ופוגע שיכול להיות. כשזרקו שני רימוני הלם לכיוון ביתו הוא מיד אמר שאוהדי הפועל עשו את זה, למרות שאין הוכחה לכך. ברור לנו שזה לא מגיע מאתנו.

"כשההתאחדות תבעה את הפועל, טביב סגר אתה דיל שיסגרו את שערים 4 ו-5 של האוהדים השרופים. ואולי הקש ששבר את גב הגמל - המנכ"ל שטביב מינה, ניר ענבר, אמר ב‘הארץ' שטביב הורה לו להעביר, לרכישת שחקן, סכום כפול מזה שהקבוצה שלו דרשה. המשמעות של זה ברורה. טביב עושה בכספי המועדון כבשלו ולנו ברור שהוא מרוקן את הקבוצה מכל נכסיה".

טביב. "החששות המוקדמים הפכו למציאות הרבה יותר גרועה"צילום: ניר קידר

מחאת אלפי אוהדי הפועל, טוענים מנהיגיה, לא תשקוט עד שטביב יעזוב את הקבוצה. "אבל מה יקרה אחרי זה?" שואל ח"כ לוין. "מי יבטיח שהבעלים הבא אחריו ישקיע כמו שצריך בקבוצה וגם יבוא לקראת האוהדים? לכן דרוש שינוי מבני ביחסים בין קבוצות הכדורגל בארץ לאוהדים שלהן.

"ההתאחדות לכדורגל צריכה להוות רגולטור שידאג לכך שאוהדים יהיו גם מעורבים בהליך קבלת ההחלטות במועדונים, אפילו שמרביתם בידיים פרטיות. כי צריך להבין, קבוצת כדורגל היא גוף דו-מהותי - היא בשליטה פרטית מחד והיא גוף ציבורי מאידך. יתר על כן, מרבית קבוצות הכדורגל זוכות לקצבות ציבוריות לא מעטות. לא יכול להיות שהבעלים יעשו בכסף ציבורי כבשלהם ללא כל פיקוח. זה המצב כיום".

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, הוא מראשי העיר היחידים שקבוצה מעירם משחקת בליגת העל ושאינם מעבירים כספי ציבור לקבוצות. ועדיין המחאה בתל אביב מובילה את המחאה הלאומית. "חבל שהדרבי הקרוב ייערך בסימן מחאה, אבל חשוב מאוד שאוהדי הכדורגל בארץ יתחילו להילחם על הזכויות שמגיעות להם", מציין ח"כ לוין.

"לבי לבי גם עם אוהדי הפועל פתח תקוה ובית"ר ירושלים, שנאלצו לראות בשנים האחרונות איך הקבוצות שלהם חוות משברים איומים בגלל ניהול כושל, שהביא לכך שהורדו להן נקודות רבות ואולי יירדו בגלל זה ליגה. לא ראיתי בעלים ששילם על כך. או פקיד התאחדות. היחידים שמשלמים על כל המחדלים הם האוהדים".

משתגעים

במכבי תל אביב, הבעלים מיץ' גולדהאר דווקא משקיע סכומים עצומים, אך התוצאות הן בגדר מחדל. "גולדהאר העמיד תקציב של 120 מיליון שקל לפני שנה, וגם העונה העמיד כמעט 90 מיליון שקל, ועדיין התוצאות שלנו מחפירות", טוען עודד נחמן, אוהד מכבי מאז 1976 וראש מטה אזורי של ח"כ אבי דיכטר (קדימה). "זה משום שהכסף אינו מושקע נכון. הכל הולך לאנשי מקצוע לא נכונים. לשחקנים ששיאם מאחוריהם, שמרוויחים מיליונים. אנחנו האוהדים רואים את זה ומשתגעים. ואין לנו דרך לבטא את האכזבה שלנו.

"המצב כיום בעולם שונה בתכלית. בליגה הגרמנית לאוהדים יש שליטה של 51% בכל קבוצת כדורגל. אנחנו לא דורשים להחליף את הבעלים, אך למה שלא יהיה לנו ייצוג בהנהלה? למה שלא יקשיבו גם לנו? הרי אנחנו בסדר גמור כדי לממן את הקבוצה ולשלם מדי שנה מחירים הרבה יותר גבוהים בעד כרטיסים ומנויים. אב שרוצה להביא היום שני ילדים שלו למשחק כדורגל צריך להוציא כמעט 250 שקל. ובשביל מה? הכדורגל גרוע, הקבוצה מפסידה ואף אחד לא מקשיב לנו האוהדים. לכן הכדורגל הישראלי נשאר רק עם הגרעין הקשה, ורבים מהאוהדים נפלטים".

הכישלון המתמשך במכבי גרם לכך שאפילו האוהדים התפצלו. "הקמנו את האולטראס ב-1996, אבל כמה שנים אחרי זה הוקם ארגון ‘השחקן ה-12'", מסביר קלדרון. "ובין הארגונים השונים היתה במשך השנים הרבה מאוד איבה". דיווחים בעיתונים סיפרו על מכות, איומים ומאבקים על מכירת מזכרות של הקבוצה ביציעים. אבל המקור לעימות היה שאלת התמיכה באבי נמני. ארגון האולטראס תמך בו ללא תנאי ואף הלביש את כל חבריו בחולצות שחורות, ואילו ארגון "השחקן" החליט לעודד את הקבוצה ללא תנאי. עם השנים הפך גם "השחקן" לארגון אופוזיציה להנהלה. הוא מנהל קמפיינים רבים נגד התייקרות כרטיסים וחוסר תשומת לב לקהל.

אוהדי מכבי מוחים נגד הבעלים גולדהאר צילום: בני ארדוב

"במקום שהארגונים שלנו יפעלו ביחד ויהיו קול אחד נגד ההנהלה, הם הולכים לחוד", מצר נחמן. "אני אפילו הצעתי לפני שנתיים להנהלת מכבי, שיקימו חוג אוהדים רשמי ויתמכו בו פיננסית. כך עושים מועדונים מסודרים בעולם. כך האוהדים יהיו חלק מהמועדון וקבלת ההחלטות בו. אבל ההנהלה אפילו לא חזרה אלי. היום כולם משלמים את המחיר".

בהפועל, לעומת זאת, גם הצלחה מקצועית בשנים האחרונות לא הצליחה לצנן את להט המחאה נגד הבעלים טביב. "זכינו בדאבל, שני גביעים, ועלינו לשלב הבתים של ליגת האלופות בשנים האחרונות, אבל אנחנו לא אוהדים של הצלחות או הישגים, אלא אוהדים של דרך וערכיות", מציינת קטי פיאסצקי, אוהדת הפועל שרופה בת 28.

מהפועל תל אביב נמסר: "לא מדובר במחאת אוהדים שטובת הקבוצה עומדת לנגד עיניהם, אלא בקומץ מסיתים, המשרתים אינטרסים כלכליים של גורמים המעוניינים להשתלט על הפועל תל אביב ולהפעיל לחץ על אלי טביב דרך המחאה. הכל הבל הבלים. טביב נמצא בהפועל כדי להישאר עוד שנים רבות". מכבי תל אביב סירבה להגיב.

חרף המחאה, טביב עתיד לנחות בארץ בימים הקרובים ולהיות נוכח בדרבי שקבוצתו תארח בבלומפילד ביום שני. גולדהאר כבר נחת מטורונטו. שני הבעלים יראו לפניהם 16 אלף אוהדים, שלמרות חשיבות המשחק והרצון בדומיננטיות עירונית ירצו אולי יותר מכל שהם יילכו הביתה (טביב) או ישנו את דרכיהם (גולדהאר). גם אם הקבוצה שלהם תנצח, איש משני הבעלים לא יילך הביתה מנצח. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ