הכבש שיועד לשחיטה, מרד וניצל ממוות

הוא הגיע על אונייה מאוסטרליה לישראל כדי להישחט כאן, אולם ברח אל המים במפרץ אילת. אנשי ריף הדולפינים החליטו להילחם על חייו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

2 אחת לכמה שבועות עוגנת בנמל אילת אוניית ענק, שעושה את כל הדרך מאוסטרליה. על סיפון האונייה, בבעלות ירדנית, עשרות אלפי בני צאן ובקר, המיועדים לגידול ואחר כך לשחיטה - רובם בירדן והשאר בישראל. אבל בפעם האחרונה שהאונייה עגנה כאן, לפני כמה שבועות, כבש אחד מרד.

הדס ציון, אחראית אחזקה ימית בריף הדולפינים באילת, יצאה בבוקר עגינת האונייה לשיט בסירה קטנה עם סהר, מתנדב בן 14. במרחק כ-100 מטרים מהחוף, הבחינו השניים בכבש שוחה בים. בלי לחשוב פעמיים פשט הנער את בגדיו וקפץ למים. "נראה היה לנו שהכבש מנסה לשחות בחזרה לאוסטרליה. הצמר שלו ספח הרבה מים, הוא היה כבד ותשוש נורא", משחזרת ציון. בשל משקלו הרב, הם לא הצליחו להרימו לסירה. ציון יצאה להזעיק תגבורת, בעוד הנער שומר על הכבש במים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

הכבש מובא לחוף מבטחים בידי אנשי הריףצילום: סבסטיאן טרופוליט

בעזרת איש הריף יניב אזולאי הובא הכבש לחוף מבטחים. הדס ציון החליטה להילחם על חייו. "המחשבה שלנו היתה שהוא קנה את החופש שלו, שלא מגיע לו להישחט. יש חוק ימי שאומר שכל מה שאתה מוצא בים הוא שלך", מסבירה ציון. בתחילה סירבו למסור את הכבש לד"ר יורי שוב, וטרינר נמל אילת במשרד החקלאות. אחר כך, כאשר הבטיח לסייע להם לקבל חזקה על הכבש, התרצו. הכבש הועבר לבדיקות רפואיות ואחר כך להסגר, בדומה לכל בעל חיים הנכנס לישראל.

תוך זמן קצר יצרו אנשי הריף קשר עם נציגו של היבואן הישראלי, שדרש לקבל את הכבש בחזרה. לאחר דין ודברים הסכים לבסוף לוותר על הכבש, תמורת התחייבות של ריף הדולפינים לשאת בהוצאות ההסגר והחיסונים. "הוא הסכים אחרי שהבין שפנינו לשלום. הכל התרכך כשהם הבינו שאנחנו רוצים שהוא יחיה ולא רוצים להקים חווה מתחרה או לאכול אותו בערב", אומרת ציון. את הכבש העבירו השבוע לפינת החי בקיבוץ נאות סמדר.

הכבש המאומץצילום: סבסטיאן טריפולט

ד"ר שוב מספר שבשעות הראשונות למציאת הכבש, שגילו שמונה חודשים, כלל לא היה ברור מה מצבו והאם ישרוד. "העברנו אותו לתחנת ההסגר להשגחה. אם הוא היה הרבה זמן במים והמים הגיעו לריאות, עלולה היתה להיווצר בצקת ריאות - מצב מסובך מאוד", הוא אומר. "בהמשך ראיתי שמצבו בסדר והוא רובץ עם שאר הכבשים, אוכל ושותה. אז נרגעו הרוחות".

עד לרגע זה איש אינו יודע איך הגיע הכבש למים. "הוא היה בשלבי ירידה מהאונייה. האם הוא קפץ מהגשר, מהרמפה, ממשאית, מהמזח עצמו? איני יודע. ניסיתי לחקור, אף אחד לא נתן לי אינפורמציה חד משמעית. הוא בטוח לא קפץ מהאונייה, כי הוא לא היה מגיע שלם למים", משער ד"ר שוב. ובכל זאת, ברור לו שמדובר בלוחם: "לדעתי, כבשים יכולים לשרוד מה ששום יונק אחר לא יכול. בערבות באוסטרליה הם יכולים לחיות בלי מים זורמים במשך ימים".

הכבש המאומץצילום: סבסטיאן טריפולט

אין זו הפעם הראשונה שבעל חיים נצפה שוחה במפרץ אילת. "אנחנו מנוסים כבר באירועים מהסוג הזה. הם קופצים, בורחים. אלה חיות, וחיות לא תמיד עושות מה שאנחנו מצפים מהן", אומר ד"ר שוב. הוא מספר על עגל שברח, שחה, והוחזר לנמל. עם זאת, הוא מציין כי ככל הידוע לו, זאת הפעם הראשונה שמי שמצא את בעל החיים במים קיבל בעלות עליו והציל את חייו.

Read this article in English: A sheep dip

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ