מים מן הסלע

מנהרה באורך מאות מטרים, שהובילה מים לעיר ציפורי לפני כאלפיים שנה, נפתחת היום לציבור הרחב

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעיות באספקת המים העסיקו את תושבי ארץ ישראל מאז ועולם, ולא רק בשנים האחרונות. דוגמה לכך אפשר למצוא במנהרת המים העתיקה בציפורי שבגליל, שגילה מתקרב ל-2,000 שנה, ושתיחשף היום לראשונה בציבור. "המנהרה ממחישה היטב את היכולת ההנדסית, התחכום והטכנולוגיה המדהימה של מי שתיכנן ובנה את מערכת המים הקדומה בציפורי, כמו מערכות מים נוספות שנבנו בתקופה הרומית", אמר השבוע הד"ר צביקה צוק, ארכיאולוג רשות הטבע והגנים ומי שחשף את מנהרת המים.

המנהרה נחשפה במפתיע לפני 19 שנים. עד אז היה מוכר רק מאגר מים גדול ביותר, שלדברי צוק, כמות המים שנאגרה בו הספיקה ל-16 אלף תושבי ציפורי למשך שבועיים. עוד היתה מוכרת מערכת המים המסועפת והמרשימה, באורך 14.5 קילומטרים, שניקזה את מי המעיינות מהרי נצרת למאגר. אבל לא היה ברור כיצד הובלו המים מהמאגר לעיר, מרחק של כקילומטר וחצי. לדברי צוק התיאוריה היתה שהמים נשאבו ונישאו על גבי חמורים לעיר. אך גילויה של אמת מים הנמצאת במרחק של כ-200 מטרים ממערב למאגר ונמוכה ממנו במעט, הבהיר לצוק כי בין המאגר לאמת המים מסתתרת מנהרה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

במבצע חפירות רחב היקף ב-1993-1994 נחשף, בתחתית המאגר, גרם מדרגות ובתחתיתו פתח צר. אחד החופרים אזר אומץ ונכנס בעד הפתח הצר וכששב אישר שמדובר במנהרת מים. במרחק כ-45 מטרים משם נחשף פיר שדרכו ירדו החוצבים הקדומים, שהתפצלו לשתי קבוצות - אחת חצבה לימין ואחת לשמאל - עד שכל קבוצת חוצבים נפגשה עם הקבוצה שחפרה מולה. בחפירות נמצאו עוד חמישה פירים כאלה ונחשפה המנהרה כולה, 235 מטרים אורכה.

התגלית המרשימה חסתה מאז בצלן של האטרקציות האחרות בציפורי, ולדברי צוק המחשבה היתה ש"זה לא מתאים עדיין לפתוח אותה לביקורים". כעת החליטו ברשות הטבע והגנים ובמועצה אזורית עמק יזרעאל לפתוח את המנהרה. הקטע שנפתח לביקור הוא בגובה שבין מטר אחד לשלושה מטרים, הוא חשוך לגמרי ומחייב הליכה עם פנס. בנקודה הצרה ביותר רוחבו כ-80 סנטימטרים בלבד.

המנהרה. קישרה בין המאגר לאמת המיםצילום: אלון לויטה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ