בין שתי מסעדות

מסעדת "אמיגוס" בחוף קרית ים מפרה חוקי בנייה אך לא נקנסת. האם זה בגלל הקשר המשפחתי לראש העיר?

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בנובמבר האחרון באו לחוף בקרית ים אנשי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה במשרד הפנים, לביקורת בקיוסק "חוף ימית". זאת, במסגרת פעולות האכיפה שנוקטת העירייה נגד הפרות חוק לכאורה בעסק זה, כולל הגשת תביעת פינוי בשל בנייה לא חוקית לכאורה וניהול עסק ללא רישיון.

אבל במרחק קצר מהקיוסק, בחוף הסמוך, גילו אנשי היחידה עסק נוסף שעבר לכאורה עבירות בנייה נרחבות - מסעדה ושמה "אמיגוס". הם אף ביצעו מדידות וצילומים של המסעדה ותיחקרו את בעליה, גבי ברדוגו. אבל שלא כמו העסק השכן, על מסעדת אמיגוס לא מאיימים צעדים מינהלתיים כלשהם מטעם העירייה. האם ייתכן שההסבר לכך טמון בקירבה משפחתית? אשתו של ברדוגו אינה אלא אחותו של ראש עיריית קרית ים, שמואל סיסו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

מסעדת "אמיגוס" בקרית ים. מי אחראי לבנייה הלא חוקית?צילום: חגי פריד

בחקירה של משרד הפנים התגלה כי למסעדת אמיגוס ניתן בעבר היתר להפעלת קיוסק קטן. אבל החקירה העלתה כי הקיוסק התרחב לשטח של מאות מטרים רבועים ללא היתרי בנייה כחוק. מתחם המסעדה גודר בסלעים, נבנתה רצפת עץ ("דק") והמסעדה התפרשה לשטח המגיע עד פחות מ-100 מטר מקו המים. כל זה שלא כחוק, לכאורה. עם זאת, במשרד הפנים לא פתחו עדיין בהליך פלילי נגד בעלי המקום ולא הוציאו צווי הריסה לבנייה הלא חוקית.

ברדוגו, תושב קרית מוצקין, מפעיל את העסק עם ילדיו זה כעשר שנים. המסעדה פעילה בעיקר בשעות היום. בעונת הקיץ מתקיימים בה אירועים ומסיבות גם בשעות הלילה. לדברי ברדוגו, המסעדה היא מקור הפרנסה היחיד שלו. "פקחי משרד הפנים באו", אמר ברדוגו ל"הארץ" בסוף השבוע שעבר, "ודיווחתי להם שכל הנושא הזה בטיפול. הגשתי תוכניות להסדיר את הנושא כבר לפני כמה חודשים. זה בתהליך הסדרה כדי שזה יהיה חוקי".

ממשרד הפנים נמסר אמנם כי למקום ניתן היתר לקיוסק בלבד, אך ברדוגו מציין שהוא מחזיק ברישיון עסק להפעיל שם מסעדה. אבל אחד התנאים החשובים לקבלת רישיון עסק מרשות מקומית הוא עמידה בחוקי התכנון והבנייה - וכאמור, לא זה המקרה של אמיגוס.

לדברי ברדוגו, הוא רכש את השטח בדמי מפתח מאדם שהחזיק בו 40 שנה, ואותו אדם בנה מבנה ללא רישיון, שנהרס. "היתה פה חורבה, וצריך להגיד תודה למי שמייפה", הוא אומר. "מאז שבאתי לא בניתי מטר נוסף, רק פרגולה, והיא משמשת להצללה. הפרגולה נבנתה ללא רישיון לפני כשנתיים, וזה עומד כרגע בוועדת בניין ערים ועיריית קרית ים. הדקים לא חדשים, אפילו שהם לא היו פה לפני שהגעתי.

"אנחנו באנו ויישרנו את המקום. שתלנו דשא סינתטי, הרכבנו קצת דק, לא בנינו בניין. הדק לא מפריע לאף אחד. בזמנו, כשבניתי אותו, אמרתי שאם זה יפריע למישהו, אני אחראי לכך שתוך 24 שעות לא יהיה פה שום דבר. אני משלם מסים וכל מה שצריך. אם הנושא ייפתר, ייפתר. אם לא, נוריד את הפרגולה. משרד הפנים יכול להתלונן גם על בניית הדק. ואם זה מה שמפריע, או זה מה שצורם, אז נפרק את הדק.

"מי שיסבול זה אני קודם כל, והציבור. אני אביא אלפי חתימות שכל מה שעשיתי מכספי האישי בחוף קרית ים זה כדי שיהיה מקום לתושבים לבוא לנוח, להשתזף. וכמובן שבראש ובראשונה זה לפרנסתי. אם הם רוצים חורבה שם, אין לי בעיה, שיביאו שופל ויישרו את השטח. במקום דשא סינתטי ושמשיות, שיהיה שם חול ואדמה, אולי זה עדיף להם".

מהעירייה נמסר, לעומת זאת, כי "הבנייה הבלתי חוקית נעשתה כבר לפני עשרות שנים בידי שוכר אחר, ומאז עבר העסק מספר ידיים והושכר על ידי העירייה יחד עם הבנייה הבלתי חוקית במקום". עם זאת, לא ברור כיצד משכירה העירייה עסק שיש בו, לדבריה, בנייה לא חוקית. העירייה לא הגיבה לטענה על יחס מועדף לכאורה של העירייה בשל קשריו המשפחתיים עם ראש העיר. ברדוגו, מצדו, אומר: "קיבלתי מכתבים מהעירייה על הפרגולה. אני אזרח מן המניין. דווקא בגלל שאני גיסו של ראש העיר, מסתכלים עלי בזכוכית מגדלת והוא זהיר אתי פי אלף מאשר כל אחד אחר. את יודעת כמה פרגולות נבנות בקריות ללא היתר? אני נקי, חוץ מהפרגולה הזאת. אלחם כמה שאני יכול משפטית. אפעיל עורך דין ואחפש את הצדק שלי. אם בית המשפט יכריע שאני צריך לפרק, אני אפרק".

לקיוסק "חוף ימית" השכן, לעומת זאת, סירבה העירייה להעניק רישיון עסק, כי יש בו לדבריה "מבנים ללא היתר". ב-2009 הגישה העירייה תביעה נגד הקיוסק, שעניינה דרישה לפינוי, שכן לטענתה השוכר ניהל עסק ללא רישיון, ביצע בנייה ללא היתר ולא שילם דמי שכירות ותשלומים נוספים. בתביעה זו, שעדיין מתנהלת, מציינת העירייה כי היו במקום הרחבות בנייה בהיקף של 320 מ"ר. מהעירייה נמסר כי "מדובר בפולש שקיבל לידיו קיוסק בגודל כמה עשרות מטרות, בשכירות בלתי מוגנת, בנה תוספות בנייה של עשרות מטרים נוספים והשתלט אגב כך על שטח חוף נוסף, המוערך בכשני דונמים והמיועד לבנייה לתיירות. כל זאת, תוך שהוא צובר חובות ארנונה ושכירות בגובה עשרות אלפי שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ