אלון עידן
אלון עידן

רק בימים האחרונים "האח הגדול" מקבלת לגיטימציה. היא חיכתה לא מעט לרגע הזה, והוא הגיע ממקום לא צפוי. מה שמוצג כמחדל, הוא למעשה חותמת כשרות. גבולות המוסר משורטטים כעת מחדש על ידי סער שיינפיין: הקורבן שתפקידו לקבע את מי שאינו סער שיינפיין כלא קורבן. ה"אסור" שמאפשר את ה"מותר".

על פי קריטריון "שיינפיין", נקבעו האיסורים: אסור לתת כדורים פסיכיאטריים ללא טיפול; לערבב כדורים פסיכיאטריים ללא הצדקה; לכפות על משתתף להישאר בתוכנית בניגוד לרצונו. והבשורה החשובה באמת: כל השאר מותר. מותר לתת כדורים פסיכיאטריים במסגרת טיפול; לערבב כדורים כשיש הצדקה; והחשוב מכל: בכל מקרה אחר, מותר להכניס אנשים לכלוב טלוויזיוני למשך שלושה חודשים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הלגיטימציה ניתנה ברגע שהדיון עבר לתחום המצומצם של הפסיכיאטריה, אבל מה ביחס לנרקיסיסט הלא מאובחן? לבעל הפרעת אישיות תלותית שמתכחש לכך? לאקסהיביציוניסט שמשתוקק לחשוף עצמו? כלומר, מה בנוגע ללא מאובחנים הרבים שבשל חולשת נפש והיעדר מודעות משתתפים מרצונם בניסוי פומבי בבני אדם? שיינפיין הוא לכאורה תקלה, משום שנדרשו כדורים כדי להשתמש בתודעתו ובגופו לצורכי התוכנית. אבל זו בדיוק הסיבה שהסיפור הוא כל יתר המשתתפים, אלו שלא צריכים התערבות כימית כדי לרצות את ההפקה/קהל. העדר המבוית, הלא סורר- הוא ההפרעה שמתקבעת כנורמה.

לפני כחודש, התגלה כי משרד החקלאות אסר על "קשת" להכניס פרה לבית "האח הגדול". ד"ר נירית צפורי-ברק הסבירה את שיקוליה: "הפרה היא חיה חברתית המורגלת להיות חלק מעדר, והשתתפותה בתוכנית, כשהיא מבודדת מהעדר, עשויה לגרום לה למתח... הפרה רגילה לשגרה של חליבה במכונת חליבה, אכילה ורביצה. בתוכנית אמורה הפרה להיחלב ידנית, על ידי אנשים שאינם מנוסים בכך, וכשהיא מוקפת במספר לא מבוטל של משתתפים". גם שיינפיין הוא חיה חברתית המורגלת להיות חלק מעדר; גם כשאלירז שדה מבודד מהעדר, עשוי להיגרם לו מתח; כל משתתף ב"האח הגדול" מורגל בשגרה שכוללת אכילה ורביצה, ובתוכנית הוא מוצא עצמו נחלב ידנית על ידי אנשים שאינם מנוסים בכך, וכשהוא מוקף במספר לא מבוטל של משתתפים..

לחצו להגדלה

תפקידה הרשמי של ד"ר צפורי-ברק מוגדר כך: "הממונה על פי חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות". השאלה היא אם במסגרת חוק צער בעלי חיים, הד"ר צפורי-ברק לא אמורה למנוע גם כניסת בני אדם לבית האח הגדול?נו נזק קשה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ