הטאג' מהאל בסכנה בשל זיהום אקולוגי

הנהר יהזורם למרגלות המאוזוליאום מתייבש בגלל התעשייה ומערער את יסודות המבנה. המים המזוהמים גם מעכירים את יופיו של הארמון המפורסם

ז'וליין בואיסו, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'וליין בואיסו, לה מונד

עם חלוף השנים ובשל התייבשות הנהר לידו, יאמונה, הטאג' מהאל, שוקע. באחד מארבעה הצריחים המקיפים את מאוזוליאום השיש הלבן נרשמה נטייה של 3.57 ס"מ ב-30 השנה האחרונות, לפי בדיקות שתוצאותיהן פורסמו ב-28 בינואר 2012. עשו אותן חוקרי המרכז הארכיאולוגי של הודו לבקשת בית המשפט המקומי.

באוקטובר 2011 התריעו גורמים העוסקים בהגנה על איכות הסביבה והיסטוריונים, בראשות ציר מטעם העיר, מפני קריסתה של "האנדרטה לאהבה" בתוך חמש שנים, אם לא יפעלו לשימורה.

הארמון נבנה לפני יותר מ-350 שנה על ידי הקיסר המוגולי שאה ג'האן, לזכר אשתו השלישית מומטאז מהאל, "אור ההיכל" בתרגום שמה הפרסי, שמתה בלידת ילדה ה-14. התייבשות הנהר יאמונה שגובל במבנה עירערה את יסודות העץ שלו. המפעלים הרבים באזור המשתמשים במי הנהר, והשקיית האדמות החקלאיות במים שנשאבים ישירות מהיאמונה, מורידים את פני הנהר. בנוסף לזה, זרימת הנהר מוטה בעזרת שישה סכרים שנבנו סביב אגרה, העיר שבה נבנה הטאג' מהאל.

תושב אגרה על גדת נהר יאמונה המתייבשצילום: בלומברג

בדו"ח שפירסמו חוקרי המרכז הארכיאולוגי נשלל כל סיכון לקריסת האתר, המוגדר אתר מורשת עולמי מטעם יונסק"ו, אבל נקבע שיש לתחזק את המבנה ולבצע בכל שנה מדידות כדי לעקוב אחר מצב הבניין ויציבותו האנכית והאופקית. רק באחד מהצריחים נרשמה סטייה בשנים האחרונות.

זיהום היאמונה, גם אם אינו מסכן ישירות את הארמון, מטריד בעיקר את אוהביו. הבניין הוקם על שפת הנהר כדי שישתקף במים הכחולים, אבל אלה נעשו עכורים. כ-57 מיליון הודים תלויים בנהר המספק כ-70% מצריכת המים של אזור דלהי רבתי. בשל העדר מכונים לטיהור מי שפכים זורמת בנהר פסולת תעשייתית רעילה שמגיעה עד לטאג' מהאל.

שלושה מיליארדי ליטרים של מי שופכין נשטפים בכל יום לנהר, על פי הערכות מרכז המדע והסביבה שמושבו בדלהי. באביב, לפני עונת המונסונים, זורם הנהר העכור לאורך הטאג' מהאל. "הזיהום הצליח, במקום ש-350 שנה של מלחמות, פלישות ואסונות טבע נכשלו. הוא פגע בחזית הנפלאה של הארמון", אמר נשיא ארצות הברית אז ביל קלינטון, כשביקר בהודו במארס 2000.

זיהום היאמונה כה רב שהנהר קיבל את השם "נהר העצב". "יש הרבה בעיות הנוגעות לאיכות המים בערים ובכפרים ששואבים מהיאמונה. התרחבות העיור והפיתוח התעשייתי חסר התקדים מאיימים על הנהר", נכתב במאמר שכותרתו "יאמונה, נהר על סף המוות", שפורסם במאי 2010 בכתב עת העוסק בעניין. ממשלת הודו הוציאה עד כה כ-500 מיליון דולר על הקמת מפעלי טיהור שפכים שנועדו לנקות את הנהר, אבל התוצאות אינן משמעותיות.

הטאג' מהאל משתקף במי הנהר יאמונה בשנת 1997צילום: בלומברג

הטאג' מהאל, שמבקרים בו מדי שנה כארבעה מיליון תיירים, שרד את איום זיהום האוויר. ב-1993 הורה לראשונה בית המשפט העליון על סגירת מפעלים בקרבת הארמון, המאיימים על ברק השיש. הוחלט גם לאפשר גישה לארמון רק בכלי רכב חשמליים. הגברת ייצור החשמל צימצמה את השימוש בגנרטורים הפועלים על דיזל. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ