מה צפוי להנהגה החדשה של סין?

חילופי השלטון בסין צפויים לעבור בשקט בסתיו הקרוב. המנהיגים החדשים יתמודדו עם בעיות שקודמיהם לא הכירו

טניה בראניגן, גרדיאן
בייג'ין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה בראניגן, גרדיאן
בייג'ין

זה היה המהפך הפוליטי הגדול ביותר זה שנים רבות, אך אולי לא האחרון. סילוקו הדרמטי של הטוען למנהיגות, בו שילאי, ביום שישי שעבר, הוא אולי מקרה חריג, אך ייתכן גם שהוא סימן לאתגרים העומדים לפתחה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם בעוד היא מתכוננת לחילופי השלטון המתרחשים פעם בעשר שנים.

בסתיו הקרוב יבחר קונגרס המפלגה הקומוניסטית ה-18 את המזכיר הכללי הבא ואת חברי הגוף הפוליטי העליון של סין, לפחות באופן רשמי. מאחר שהמפלגה היא מוקד הכוח, החלטה זו - שבפועל תתקבל לפני הכנס - תקבע מי ינהיג את המדינה וכיצד ישלוט על 1.4 מיליארד תושביה. מסע הבחירות המתוקשר של בו, שהדאיג מנהיגים אחרים, היה הסימן הבולט ביותר של המרוץ לשלטון.

"ההנחה שלי היא שהפעם ייתקל התהליך ביותר מהמורות מאשר לפני עשר שנים", אמר ז'אן-פייר קאבסטאן, מהאוניברסיטה הבפטיסטית של הונג קונג. וו צ'יאנג, מומחה למדעי המדינה מאוניברסיטת צינגהואה, אמר: "זהו הרגע המשמעותי ביותר ב-15 השנים האחרונות, והוא עשוי להשפיע רבות על החברה. התחרות הפוליטית הקרובה היא בריאה וכדאי לצפות לה, אך התוצאה שלה עלולה להיות חוסר יציבות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

זהו השינוי הראשון בהנהגה שלא עוצב על ידי מקימי הרפובליקה העממית הסינית. הנשיא הו ג'ינטאו נבחר על ידי דנג שיאופינג. יחסית, עלייתו לשלטון היתה החלקה ביותר בהיסטוריה של סין המודרנית.

כמעט בטוח ששי ג'ינפינג ייבחר למזכיר הכללי של המפלגה ולאחר מכן לנשיא סין, ושלי קצ'יאנג יהיה ראש הממשלה. שאר נושאי המשרות הבכירות יצטרכו לפנות את מקומם לאנשים חדשים, ואולי גם תצטרף לפוליטביורו האשה הראשונה שנבחרה אליו אי פעם.

יהיה עליהם להתמודד עם תקופה הרבה יותר קשה מזו שבה כיהנו קודמיהם, אמר צ'נג לי, מומחה לפוליטיקה של האליטה הסינית ממכון ברוקינגס בוושינגטון. "האתגרים הכלכליים, הפוליטיים והחברתיים, קשים. המונופולים הממלכתיים, האינפלציה, בועת הנדל"ן, חובות אדירים של מחוזות - לכל אחד מאלה עלולה להיות השפעה מכרעת", אמר צ'נג. "בזירה הבינלאומית סין מתמודדת עם סביבה מורכבת ומאוד לא יציבה. התמונה לא מעודדת במיוחד".

סין עשירה וחזקה כיום הרבה יותר משהיתה כשהו ג'ינטאו עלה לשלטון, לפני עשר שנים. אף על פי כן, אומרים פרשנים, מורשתו היא מורשת של תחזוקה: להבטיח שהתוצר המקומי הגולמי ימשיך לגדול ולשמור על אחדות דעים במפלגה. מבקריו טוענים שאפילו צעדים שהיו דרושים ביותר, כמו שיפורים במערכת הרווחה, היו למעשה התחמקות מהסוגיות החשובות באמת.

הפיתוח הכלכלי המואץ הושג במחיר חברתי וסביבתי קשה. השחיתות נפוצה, ועוד יותר ממנה הציניות. אף על פי שמיליוני אנשים נחלצו מעוני, רבים חשים שמצבם הורע - אולי בגלל אי השוויון שהתרחב. מספר ההפגנות וההפרעות לסדר הציבורי גדל והולך. השנה שוב שרר אי שקט באזורים הטיבטיים והאויגוריים. אפילו המצב הדמוגרפי נראה עגום, בשל ההזדקנות המהירה של האוכלוסייה.

הרפורמות הגיעו לשלב קריטי, הזהיר בשבוע שעבר ראש הממשלה היוצא ון ג'יאבאו, והוסיף כי דרושים שינויים במערכת הפוליטית לצורך ביצוע רפורמות בכלכלה. בלי השינויים הללו, אמר, סין עלולה להיקלע לטרגדיה היסטורית נוספת בנוסח המהפכה התרבותית. יש הסבורים שוון מיתמם, אחרים אומרים שהוא מבודד. הוא קורא ללא הרף לערוך שינויים אך מעולם לא עמד על כך שיבוצעו. בפועל, התרחש מעט מאוד אם בכלל.

ז'אנג ג'יאן, מאוניברסיטת בייג'ין, ציין כי "יש דרישה חזקה מצד החברה האזרחית לבצע רפורמות נוספות. אני לא רואה כוח רציני או אמין בתוך המפלגה שממש רוצה ברפורמות כאלה". אבל ראסל לי מוזס, פרשן פוליטי המתגורר בבייג'ין, אמר כי לפחות בנוגע לנושאים כלכליים, "יש בחוגי ההנהגה שינוי בריא בחשיבה".

גוף מחקר ממשלתי הכין בחודש שעבר, יחד עם הבנק העולמי, דו"ח הקורא לבצע רפורמות כלכליות. על פי השמועה, מאחורי שיתוף הפעולה הזה עמד לי קצ'יאנג. "אני מרגיש שבין השמרנים לבין הרפורמיסטים יש פילוג בנוגע לנושאים פוליטיים מהותיים ולמגמות בסיסיות", אמר קאבסטאן. "לא ברור אם הפילוג יגיע לכדי עימות מכריע".

הסיכוי לכך ששינויים אכן יתרחשו תלוי בשאלה מי יצטרף לוועדה המתמדת של הפוליטביורו, הגוף הפוליטי העליון, ומי יתפוס את התפקידים הבכירים האחרים. המזכיר הכללי הוא כעת ראשון בין שווים ולא המנהיג העליון כפי שהיו מאו טסה טונג או דנג שיאופינג. מאז מותם, "הוועדה נוהלה על ידי כל החברים יחד, עם חילוקי דעות עזים בין הפלגים השונים", אמר ז'אנג מינג, מומחה למדעי המדינה מאוניברסיטת רנמין בבייג'ין.

חילופי הגברי שיהיו בסתיו ירמזו על יכולתו של שי לכפות את רצונו. הרכב הוועדה המתמדת "יספר לנו גם על מגמות המדיניות - האם המנהיגות תשמור על הסטטוס קוו, או תהיה מוכנה לקבל החלטות נועזות יותר, ליזום רפורמות רבות יותר ומבחינה מסוימת, לקחת סיכונים", אמר קאבסטאן. "אם למשל יקודם וואנג יאנג (ראש המפלגה במחוז גואנגדונג, שנחשב לרפורמיסט) לעמדה חשובה, זה עשוי לחולל שינויים". שינוי משמעותי, ובעיקר רפורמה פוליטית, יהיו קשים לביצוע, מזהיר צ'נג לי.

70 החברים העשירים ביותר של הקונגרס העממי הלאומי הוסיפו לרכושם בשנה האחרונה הון הגדול יותר מהשווי נטו של כל חברי הקונגרס האמריקאי, נשיא ארה"ב, חברי ממשלתו ושופטי בית המשפט העליון האמריקאי גם יחד, כך דיווחה באחרונה חברת בלומברג. שוויו הממוצע של כל אחד מ-70 חברים אלה הוא כ-1.28 מיליארד דולר. עושרם הרב של חברים אלה מוכיח גם את הקשר החזק בין פוליטיקה לעוצמה הכלכלית.

קרי בראון, מנהל "תוכנית אסיה" בצ'תהם האוס, לונדון, סבור כי "מ-2012 ואילך יתחולל מעבר מהתמקדות בצמיחת התוצר הגולמי המקומי לשינוי סוציו-פוליטי ולשובם של הפוליטיקאים. הטכנוקרטים יוחלפו באנשים שיהיה עליהם ליצור קשר עם הציבור ולהבהיר לו מהן האפשרויות המדיניות ואיזה החלטות צריכות להתקבל, כדי ליצור אחדות דעים לא רק במפלגה, אלא גם בחברה.

"המנהיגים החדשים רפורמיסטים יותר ברמת המחוזות שלהם. השאלה באילו נושאים הם יתמקדו ובאיזו מהירות יטפלו בהם. אני מניח שהם מאמינים בשינויים הדרגתיים, אך התחושה שלי היא שהם ייאלצו לפעול במהירות רבה יותר ממה שציפו. המתחים גוברים ואי אפשר להמשיך כך". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ