לא רק בקבוקים: תושבי בת ים יחלו בקרוב למחזר גם אריזות

עיריית בת ים היא הרשות העירונית הראשונה שחתמה על הסכם עם ת.מ.י.ר (תאגיד מיחזור יצרנים בישראל), להצבת פחים ייעודים לאריזות. בתוך שלושה חודשים מתכוונת העירייה להציב תחת כל בניין פח כתום, המיועד לאריזות משלל סוגים - מתכת, זכוכית, פלסטיק או נייר. לשקיות ניילון אין בינתיים פתרון, ולכן תושבי העיר יתבקשו כנראה להמשיך להשליך אותן לפחים הרגילים.

חוק האריזות, שנחקק בשנה שעברה, הוא שהוביל לצעד המזורז. החוק מטיל על היצרנים, היבואנים והרשויות המקומיות את האחריות למיחזור האריזות וקובע יעדים לשנים הקרובות. כך למשל קובע החוק כי ב-2012 יש למחזר 40% מפסולת האריזות. עד 2015 יטפס היעד ל-60%.

נכון להיום, שיעור המיחזור בבת ים, כמו ברוב הערים בארץ, נמוך יחסית. ב-2011 ייצרו תושבי העיר כ-70 אלף טונות פסולת, ורק כ-8% מהן הועברו למיחזור. ובכל זאת, בעיריית בת ים, כמו גם בתאגיד החדש של היצרנים, שוררת אופטימיות בנוגע לאפשרות לשכנע את התושבים להפריד את הפסולת ולהעלות באופן משמעותי את שיעור המיחזור. "עם הסברה נכונה וקמפיין טוב, אני מניחה שזה יעבוד", אומרת טלי קפלן פיניש, מנהלת היחידה לקיימות ואיכות הסביבה בעיריית בת ים. היא מספרת כי בשנה האחרונה הניחה העירייה כ-2,000 פחים למיחזור נייר ברחבי בת ים, תחת כל בניין מגורים כמעט. אלה הצטרפו לפחי מיחזור הבקבוקים הפזורים בעיר כבר כמה שנים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

"לצערנו, או לשמחתנו, אנחנו הראשונים. זה ניסיוני", נזהרת קפלן פיניש לא לעורר ציפיות גבוהות מדי. עם זאת, לדבריה, "אני רואה כבר היום היענות נהדרת עם הפחים של הבקבוקים ושל הנייר. אנשים רוצים להפריד את הפסולת. בסופו של דבר, ההפרדה הזאת תצליח".

נוסף על הפחים הכתומים, העירייה החלה בחודשים האחרונים פיילוט להפרדת פסולת רטובה מפסולת יבשה בכ-800 משקי בית. עוד כ-2,500 משקי בית יצורפו לפיילוט לקראת הקיץ. כך, למעשה, תחת כל בניין שמשתתף בפיילוט, ובעתיד תחת כל בניין בעיר, יוצבו ארבעה פחים: חום לפסולת רטובה, כתום לאריזות, כחול לנייר וירוק לכל השאר.

מנכ"ל ת.מ.י.ר, קובי דר, חתם עד כה על הסכמים רק עם כמה מועצות אזוריות. בימים אלה הוא מנהל מגעים עם רשויות מקומיות רבות ברחבי הארץ. "מדובר ביעדים לא פשוטים, אבל אנחנו עושים מאמצים עילאיים. באופן טבעי, יש קשיים כי זה באמת שינוי של סדרי עולם בתוך הרשויות. אבל אנחנו מאמינים שבסופו של דבר זה יקרה", הוא אומר.

דר מדגיש כי חלק גדול מהצלחת התוכנית תלוי בהסברה ובחינוך. את זה יודעים גם ב-31 רשויות מקומיות המקבלות מהמדינה תמיכה של 350 מיליון שקל לצורך להטמעת התוכנית להפרדת הפסולת היבשה מהרטובה. "מבחינתנו", מוסיפה קפלן פיניש, "טוב לתת לאזרח להתעסק עם הפסולת. ברגע שהאזרח יצטרך לחשוב איפה הוא שם כל אריזה, אנחנו מקווים שזה יגרום לו לחשוב ולהפחית את הצריכה". *

תגובות