בדווים בכפרים ללא חשמל התבקשו להגיב על חוק באינטרנט

בעלי הקרקעות יכלו לקרוא את הצעת החוק שתשנה את חייהם רק באינטרנט ובעברית. כעת כשתורגמה לערבית, כמעט ולא נותר זמן להגיש התנגדויות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נציגים של הבדווים בנגב וארגוני זכויות אדם פנו באחרונה לשר בני בגין, שמרכז את גיבוש הצעת החוק הממשלתית להסדרת התיישבות הבדווים בנגב, בדרישה להאריך את הזמן המוקצב לשמיעת התנגדויות. הבדווים והארגונים שתומכים במאבקם חוששים כי המדינה מנסה להשתלט על הקרקעות שמתגוררים עליהן הבדווים, שכן, לפי ההצעה, מרבית הכפרים הלא מוכרים ייהרסו ועשרות אלפי אזרחים בדווים יועברו ליישובים מוכרים.

חליל אל-עמור, בעבר יו"ר ועד הכפר הבלתי מוכר אל-סרה וממייסדי המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב, מסביר כי "בעלי הקרקעות, שהצעת החוק תשפיע עליהם והם יהיו נפגעיה, הם המבוגרים, שרובם לא יודעים קרוא וכתוב".

הצעת החוק פורסמה רשמית כבר בינואר, וניתנה אז האפשרות להגיש התנגדויות. אך הצעת החוק פורסמה בעברית, באתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה. רוב הכפרים הלא מוכרים אינם מחוברים לחשמל ולתושביהם אין נגישות לאינטרנט. רק באמצע פברואר הופצו חוברות ובהן תרגום ההצעה לערבית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הכפר הלא מוכר עזרורה בנגב. התושבים חוששים מהשתלטות על קרקעותיהםצילום: ניר כפרי

"איך הצוות שעוקב אחרי יישום התוכנית מצפה שהבדווים יגישו התנגדויות, אם במשך חודש וחצי הם לא טרחו לתרגם את הצעת החוק לערבית, ולאחר מכן לא עשו כל מאמץ להביא לידיעת התושבים את דבר קיומה?" אמרה ברברה אפשטיין, מנכ"לית עמותת סינגור קהילתי, המסייעת לבדווים במאבק.

הארגונים ביקשו להאריך בארבעה חודשים את הזמן לשמיעת התנגדויות, אך הם קיבלו שבועיים בלבד, עד תחילת אפריל.

מהרשות להסדרת התיישבות הבדווים בנגב נמסר כי הזמן לשמיעת התנגדויות לחוק הוארך עד תחילת אפריל, כך שסיומו יהיה בתום שלושה חודשים מפרסומו, שישה שבועות לאחר פרסום ההצעה בערבית - הזמן שהוקצה לכך מלכתחילה.

בה בעת ממשיכים הנהלת הרשות להסדרת התיישבות הבדווים בנגב והשר בני בגין לקיים פגישות עם נציגי הבדווים, בניסיון להגיע להסדר לפני אישור החוק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ