אבי מזרחי, אלוף פיקוד מרכז היוצא: הטרור לא הרים ראש

ההצלחה במניעת פיגועים מהגדה המערבית היא תוצאה של "פעולות סיכול שנעשות מדי לילה", אומר בראיון פרישה אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי. גם העובדה שהאביב הערבי נעצר בגדה "היא לא נס". אבל הוא שמח על פשרת מגרון ועל התיאום הביטחוני עם הפלסטינים, שנשמר גם אחרי הפנייה לאו"ם

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

המחמאה הכי גדולה שיכול אבי מזרחי, אלוף פיקוד המרכז היוצא, לקבל בתום שנתיים וחצי של כהונה, היא שהישראלי הממוצע לא הרגיש בה. בהשוואה לתקופות סוערות קודמות, רוב אזרחי ישראל אינם מקדישים כעת זמן למחשבה או לדאגה למתרחש בגדה המערבית. את מקומה של החרדה היום-יומית מפיגועי האוטובוסים תפס החשש, התיאורטי בינתיים, מפני מלחמה עם איראן. גם בקדנציה של מזרחי היו פיגועים קשים בגדה, בהם הרצח של בני משפחת פוגל באיתמר ורצח בני משפחת פלמר, האב אשר ובנו התינוק יהונתן, ליד חברון. אבל במאזן הכולל נשמר בגדה שקט יחסי, שבזכותו נוסעים המתנחלים בכבישים כמעט בלי פחד. גם מזרחי יודע שמדובר בשקט זמני שנקנה במאמץ רב. העדר האופק המדיני - מונח שמזרחי זהיר מכדי לנקוט בו במפורש - עלול להגביל את תוקפה של היציבות הזאת לשנה או שנתיים לכל היותר.

האם המכסה יעוף מהסיר בקרוב, נשאל מזרחי בראיון ל"הארץ". "יש הרבה דברים שנסתרים מעיני הקהל הרחב", הוא משיב. "העובדה היא שהטרור לא הרים ראש. הציבור שומע על הפיגוע באיתמר - הוא לא יודע על עשרות מחבלים שנעצרו בדרך לפיגועים אחרים, על פעולות סיכול שנעשות מדי לילה. בשנה שעברה, אחרי שתיירת בריטית נהרגה בפיצוץ מטען ליד בנייני האומה בירושלים, עצרנו רשת טרור של החמאס שאלמלא סוכלה, היינו חוטפים ממנה שני פיגועים רבי נפגעים. פיגועים כאלה היו מובילים כאן שינוי אסטרטגי. הציבור הישראלי כבר לא רגיל לספוג אותם, כי הוא בטוח שעברנו את השלב הזה.

"בתפקיד שלי היה חשוב יותר לאמן ולהכין את יחידות פיקוד המרכז לאפשרות שיתלקח עימות בצפון, אבל דעת הקהל מודדת אותך בדבר אחד, בדם: בפיגועים באיו"ש (יהודה ושומרון) ובפיגועים בעורף. אי אפשר להגיע לתוצאה של אפס נפגעים, אך הטרור היום לא מהווה פקטור בקבלת ההחלטות של ממשלת ישראל. זה נותן למדינאים חופש להחליט".

האלוף מזרחי, השבוע. רואה בעצמו מועמד ראוי לרמטכ"לותצילום: אלון רון

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

מה עשו המדינאים עם מרחב התמרון שהעניקו להם צה"ל והשב"כ? מזרחי אינו אומר. לפי שעה, אביב העמים הערבי לא נחת בגדה, למרות ההיערכות הישראלית לאפשרות הזאת בספטמבר אשתקד, עם פניית הרשות לאו"ם. "הפלסטינים בתחושה נוראית שהם יצאו מהמשחק, שהם איבדו את הקשב העולמי", אומר כעת מזרחי. "הם מנסים לחדש מהלך מדיני דרך האו"ם, אבל אני לא רואה כרגע בשטח סימנים להתפרצות ב-2012. בינתיים, אפשר לתת צפירת הרגעה. אבל - וזה אבל גדול - אם מישהו חושב שאפשר לשמר את המצב הנוכחי לאורך זמן בלי שיהיה משהו אחר בערוץ שאינו ביטחוני, זה לא יקרה. זה יכול לסחוב שנה, שנה וחצי, אבל המטען (להתפרצות, ע"ה) נמצא שם.

"זה שהטלטלה בעולם הערבי לא תפסה באיו"ש, זה לא נס. זיהינו את המגמה בנובמבר 2010. כבר אז התחלנו להתכונן לספטמבר 2011, להליכה של הרשות הפלסטינית לאו"ם ובמקביל לפיוס בין הרשות לחמאס. זיהינו את תפקיד הפיקוד והובלנו מערכת הכנות אופרטיביות.

"התיאום עם המנגנונים של הרשות נבע מאינטרס משותף. גם אצלם צרובה בתודעה תוצאת חוסר השליטה שלהם בגובה הלהבות בעבר. העניין המרכזי הוא העדר האנרגיות לעימות. הם לא רוצים לחזור לחוויה של 2000 (האינתיפאדה השנייה, ע"ה). יש להם יותר מה להפסיד מבעבר. האגדה שלפיה משפחה פלסטינית יכולה להסתפק לאורך זמן בפיתות עם זעתר - זה יבוא לביטוי אולי כשיהיה להם מה להילחם עליו. זה יכול לקרות במקרה של עימות סביב הר הבית, של פעולת טרור יהודי שבה מישהו ישרוף מסגד כשאנשים בתוכו, אבל בינתיים לא במאבק היום-יומי".

כמו קודמו בתפקיד, האלוף גדי שמני, החל מזרחי את כהונתו בחשדנות גדולה כלפי מנגנוני הביטחון של הרשות. זו התחלפה בהדרגה בשפה משותפת, שעמדה בכבוד במבחנים קשים. סיפור אהבה גדול אין כאן, אבל לפחות במישור הביטחוני לצה"ל יש כיום פרטנר. אחרי טקס החילופין עם שמני, לקח מזרחי הצדה את אחד מקציני הפיקוד הבכירים ושאל אותו בספקנות: "מה אתם בונים כאן, צבא פלסטיני?" כעבור שנה היה מזרחי האלוף הישראלי הראשון שצפה בתרגיל אש חיה של המנגנונים.

"נפגשתי באחרונה עם ראשי מנגנוני הביטחון של הרשות", הוא מספר. "הם במצוקה לא פשוטה. יש קיפאון מדיני והדבר היחיד שעובד בשטח זה התיאום הביטחוני. יש להם קונפליקט מול העם. הם שאלו אותי, ‘מה יצא לנו מהתיאום הביטחוני?' אמרתי להם: ‘בואו נעשה סימולציה קצרה. בקיץ 2009 היו 41 מחסומים ביהודה ושומרון. עכשיו יש 11. פלסטיני שנוסע מג'נין לחברון יתעכב רק במחסום אחד, בוואדי נער ליד ירושלים. זה לא קרה סתם, אלא כי ראינו שהצלחתם לייצב את המצב הביטחוני'.

"יש להם הישגים להציג לציבור שלהם: פחות מחסומים, אין אנרכיה של חמושים בשכם. התשתית הפיסית ברמאללה התקדמה בשנים האחרונות יותר מאשר בתל אביב. ברמאללה בנו בניין חדש שבראשו יש מסעדה מסתובבת, בבעלות קטארית. נכנסתי לביקור בשכם לפני שבוע, בלי נשק, עם מאבטחים פלסטינים. אתה רואה פיתוח מדהים, טיילת חדשה שהם בנו מתחת להר עיבל. אכלנו בשכם כנאפה נהדרת. בחצי שנה הם בנו שם מגרש כדורגל רשמי, באישור פיפ"א. אמרתי: ‘אולי נביא לפה את מכבי נתניה'. הם לא נפלו מהכיסא. במונחי כיבוש, איפה הפלסטינים היו מעדיפים לחיות כעת - ברשות, תחת שלטון ישראלי חלקי, במצרים או בסוריה? הם לא אוהבים אותנו. אנחנו לא כיבוש נאור בעיניהם והם רוצים אותנו בחוץ, אבל התשובה לשאלה היא בהעדר האנרגיה לעימות. ועדיין, ייתכן שנופתע. איננו יודעים לדגום מספיק טוב את תחושות הציבור הפלסטיני".

לעת עתה התיאום הביטחוני עם הרשות נמשך, למרות תלונות המנגנונים והסכם הפיוס בין הפתח לחמאס, אבל מזרחי כבר מזהה "סימנים שהדברים לא כתמול שלשום. ישנה ירידה במספר המעצרים, בנחישות. אמנם לפני כחודש הם עצרו שתי חוליות טרור שתיכננו פיגועי ירי וחטיפה נגד ישראלים, בלי שבכלל היה לנו מודיעין עליהן. הם עצרו פעילים בשכם ובקלקיליה בלי שקיבלו אפילו קצה חוט מאתנו. מנגד, הם הפסיקו פתאום להתעסק בהברחות כסף של החמאס לשטח".

אלוף הפיקוד היוצא מגלה כי פעילי טרור ששוחררו מבתי הכלא בישראל באוקטובר אשתקד, במסגרת עסקת שליט וגורשו לרצועת עזה, עוסקים כעת בניסיונות ליזום חטיפות נוספות של אזרחים וחיילים ישראלים בגדה. לדבריו, "אנחנו מזהים יותר מאמצים של השטח לפיגועי חטיפה. גם כשהחמאס שומר על שקט יחסי כלפי ישראל ברצועת עזה, הגישה היא שבאיו"ש מותר ליזום פיגועים. אם בעבר היו ניסיונות לרצוח ישראלים ואז להתמקח על גופותיהם, מתוך הנחה שיהיה קשה להחזיק בן ערובה חי בגדה, כעת הם מתעניינים באפשרות של חטיפת ישראלי בעודו בחיים והברחתו אל מחוץ לגבולות הגדה".

בתקופה האחרונה עברו מזרחי וקציניו בהתנחלויות ובבסיסי צה"ל, כדי להזהיר מנסיעה בלתי זהירה בטרמפים. מזרחי חושש שלחוליות החטיפה יש הזדמנויות רבות לפעול. "בנות בגוש עציון עומדות בטרמפיאדות גם ב-12 בלילה. זה מסוכן", אמר.

זו השפלה

היחסים הטובים עם הנהגת הרשות, זמניים ככל שיהיו, דחפו את מזרחי להתערב באופן חריג אשתקד, כדי ללחוץ על הדרג המדיני לשחרר לפלסטינים כספים שהגיעו להם, מחשש שהקפאתם תפגע בתיאום הביטחוני. ראש הממשלה, שר החוץ ושר האוצר הובילו מהלך של עיכוב כספי הרשות, כצעד תגמול על פניית הרשות לאו"ם ומהלכים נוספים. "הכסף הזה הוא פלסטיני", מסביר כעת מזרחי. "אנחנו גובים בשבילם מסים בנמלים על פי הסכמי פאריס עם הרשות מ-1994. אם אתה רוצה לשוב ולשלוט בחיי היום-יום של 2.4 מיליון פלסטינים, אתה צריך להשקיע בכך עשרות מיליארדים. מפגיני רוטשילד הראו לך בקיץ שאין לך המיליארדים.

"כשלא מעבירים לרשות כסף, הפלסטינים לא יכולים לשלם משכורות ודלק למנגנוני הביטחון. כך יוצא שאתה, במו ידיך, גרמת לאובדן מוטיווציה של הרשות להילחם בטרור. אם עיכוב הכסף הוא כזה כלי חשוב, מדוע אתה מתקפל בכל פעם ומעביר אותו אחרי חודש? זו השפלה. מה המשחק הזה? מה יעשה עכשיו השוטר שלא קיבל משכורת? אנחנו רוצים לשלם במקומם על פינוי אשפה ועל בריאות? אני טוען שלא נכון להביא את אבו מאזן, את סלאם פיאד ואת המנגנונים למצב של פת לחם. זה מנוגד לאינטרס הישראלי לשמירת היציבות הנוכחית".

את מערכת היחסים המורכבת עם המתנחלים עבר מזרחי בדרך כלל בשלום. את מרב האש מימין מיקד אליו ניצן אלון, מפקד כוחות צה"ל בגדה (שבשבוע שעבר החליף את האלוף בתפקידו). פעם אחת יצא מזרחי מכליו. זה קרה בדצמבר האחרון, כשפעילי ימין קיצוני פרצו לבסיס החטיבה המרחבית אפרים והכו את הסמח"ט, סגן-אלוף צור הרפז. מזרחי תקף את ההתפרעות במלים חריפות. היום הוא מודה, בחצי פה, שהיה זה מהלך מחושב.

בצבא זיהו נסיגה גדולה באכיפת החוק על קיצוני המתנחלים והחליטו למנף את התקרית כדי לדחוק את הדרג המדיני לפעולה. מהצעדים הנמרצים שעליהם הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהם העמדת מתפרעים בפני בתי דין צבאיים, לא נותר הרבה, אבל, אומר מזרחי, "הם נזהרים כעת. הוצאנו יותר מ-30 צווי הרחקה מהשטח לפעילי ימין. זה לא דמוקרטי, זה דרקוני, העיתון שלך לא אוהב את זה - אבל אין משהו אחר. ההצהרה שלי אחרי תקיפת הסמח"ט היתה איתות אזהרה, לפני שיהיה מאוחר מדי. אבל שלא נשלה את עצמנו: פגיעה במסגדים, פגיעה בנפש, אלה דברים שיכולים לקרות. התופעה לא נעלמה".

מזרחי מודה שחלק מהבעיה הוא בכיסוי המודיעיני. "לשב"כ אין די משאבים לכסות את תופעת הטרור היהודי באותה עוצמה של הסקטור הערבי. השב"כ ממוקד במניעת פיגוע: שלא יפוצצו את הר הבית, שלא יתנקשו בראש ממשלה, שלא יבצעו פיגועים נגד ערבים. כשמרעילים עצי זית וכורתים אותם, זה מבחינתם לא פיגוע. החטיבה היהודית, כמו השב"כ כולו, היא ארגון מצוין. בסופו של דבר, זה עניין של משאבים. אילו גם למחוז ש"י של המשטרה היו יותר שוטרים, העסק היה נראה אחרת".

ההסכם שהושג עם מתנחלי מגרון שימח אותו. "זו פשרה בלי מנצחים, אבל זו פשרה טובה כי היא מונעת חיכוך אלים. פינוי בכוח זה מיני-התנתקות. במגרון גרים 260 איש, מרביתם ילדים. אלה אנשים טובים, בלב לבה של ההתיישבות הממלכתית. הם מראים לך מכתב שכתב להם פואד בן אליעזר: ‘יהיה בסדר, נעזור לכם'. כשבאתי לשם בפעם הראשונה אמרו לי שזה מאחז לא חוקי. אבל אתה רואה שמוביל לשם כביש יותר טוב מאשר בתוך הקו הירוק, חיבור למערכת החשמל, בית כנסת, גנים. אתה שואל: ‘איך זה לא חוקי?' בזכרון יעקב (עיר מגוריו של מזרחי, ע"ה) על בניית פרגולה בלי אישור כמעט מכניסים אותך לבית סוהר".

בהתאם להנחיות בג"ץ, אמור צה"ל לפנות השנה שלושה מאחזים. מזרחי מקווה שפינויים יתאפשר בלא הפעלת כוח. "לא טוב שהם נבנו על קרקע פרטית פלסטינית, אבל הרס בתים אינו בהכרח הפתרון. אפשר לבצע פינוי, אבל זה יהיה אירוע. בתקופה של גדי שמני ושלי לא נבנו בשטח מאחזים חדשים. זו המדיניות שהוכתבה לנו ועמדנו בה".

כללי המשחק

מזרחי יוצא עכשיו לחודשיים של לימודים בארצות הברית, בתוכנית למנהלים בכירים. כשישוב, לקראת הקיץ, יתבהר עתידו הצבאי. האלוף בן ה-55 מילא במטכ"ל כרטיס עבודה מרשים בשש השנים האחרונות: ראש אגף (הטכנולוגיה והלוגיסטיקה), מפקד זרוע (היבשה) ואלוף פיקוד.

שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ יצטרכו להכריע אם למנות את מזרחי או את חברו, האלוף גדי אייזנקוט, לסגן הרמטכ"ל הבא. במטכ"ל מבינים שטובים סיכוייה של ההחלטה הזו להכריע גם את זהות הרמטכ"ל הבא, אחרי גנץ. מזרחי הציג מועמדות לרמטכ"לות גם בסיבוב הקודם. "בני, גדי ואני הבטחנו לעצמנו שננהל התמודדות נקייה בינינו וכך היה", הוא אומר. מה שלא הביאו בחשבון היה פרשת הרפז והעימות הבוטה בין ברק לרמטכ"ל אז, גבי אשכנזי.

לפני שבועיים, אחרי שקיבל את טיוטת דו"ח המבקר בפרשת הרפז, עידכן גנץ את האלופים בקצרה. הרמטכ"ל, אומר מזרחי, נראה מזועזע. "זה כואב לו. הוא אמר לנו: ‘תדעו לכם, מה שכתוב שם, זה לא אנחנו. לא נתנהג כך'".

לקראת הסיבוב הבא, מזרחי משוכנע בשני דברים: שהוא מועמד ראוי לרמטכ"לות ושההתמודדות על תפקיד הרמטכ"ל הבא תתנהל באופן מסודר ונקי יותר מאשר בפעם הקודמת. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ