עופר אדרת
עופר אדרת

מירי פרידמן-פורת, אם צעירה מתל אביב, שמחה מאוד לשמוע בתחילת השנה על הרחבתו של חוק חינוך חובה חינם גם לגילאי שלוש. "בספטמבר בתי שירה תהיה בת שלוש. לפי החוק החדש היא זכאית להתקבל לגן מטעם העירייה - ולחסוך לי אלפי שקלים בחודש שהיו הולכים לגן פרטי", אמרה השבוע.

כשפנתה לעירייה שמחה לגלות שמציעים לה שלושה גנים לבחירה סמוך למקום מגוריה. הגן הקרוב ביותר שמצאה נמצא ברחוב פנקס 72 בצפון העיר, צמוד למגדלי אקירוב המפורסמים. אבל כשהלכה לראות את הגן החדש של בתה, הופתעה למצוא שם שממה. "אין שם כלום, רק מגרש חול רגיל", סיפרה.

בשיחות עם אמהות אחרות במגרש המשחקים השכונתי, דיברו כולן בהתלהבות על הגן החדש העתיד להיבנות שם. אבל נכון לעכשיו, שישה חודשים לפני פתיחת שנת הלימודים הבאה, הגן לא קיים. "בכל בוקר אני עוברת שם כדי לראות אם התחילו בעבודות, אולי משהו זז. בינתיים ראיתי שכבר יישרו את השטח", הוסיפה בתקווה מהולה בחשש.

פרידמן-פורת לא לבד. אלפי הורים מתל אביב ומרחבי הארץ נתונים בימים אלה בחוסר ודאות. אמנם לפי הרחבת החוק, שהיתה אחד ההישגים של המחאה החברתית, המדינה תממן את גני הילדים החל מגיל שלוש. אבל בפועל, עד שתיושם ההרחבה במלואה, יעברו עוד כמה שנים.

מחאת העגלות בתל אביב, באוגוסט האחרון. 140 כיתות גן נבנות בימים אלהצילום: ניר קידר

"זה חוק חינם, אך בינתיים לא חובה. המדינה נתנה לנו שלוש שנים להיערכות", אמרה דפנה לב, ראש מינהל החינוך בעיריית תל אביב. כשייושם החוק במלואו, כל הילדים מגיל שלוש יוכלו להירשם בחינם לגנים עירוניים עד לשעות הצהריים. מי שירצה להשאיר את ילדיו בגן עד אחר הצהריים, יוכל לרשום אותם למועדונית, במימונו. מחיר ממוצע למועדונית בעיר הוא כאלף שקל בחודש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

14 אלף תלמידים בגילים שלוש עד חמש לומדים השנה בגני ילדים עירוניים ופרטיים בתל אביב. בשנה שעברה היה מספרם 11.5 אלף. "מספר הילדים בעיר גדל כל הזמן. מחזורי הילדים הולכים וגדלים. אם פעם היו לנו 3,000 ילדים בכל שנתון, היום זה כבר 6,000. יותר ויותר אנשים ומשפחות צעירות באים לעיר או נשארים בה ומחליטים לגדל בה את ילדיהם - לכבוד הוא לנו", הוסיפה לב.

כיום יש בעיר 410 כיתות בגנים עירוניים. בשנים האחרונות נוספו 77 כיתות גן חדשות. כדי להיערך ליישום החוק החדש, העירייה תצטרך להוסיף עוד כ-140 כיתות בגני ילדים. כשליש מהן נבנו כבר השנה, חלקן כמבנים חדשים לגמרי ואחרות כהתאמה של בתי ספר ומרכזים קהילתיים. משרד החינוך משתתף במימון, בשיעור של 50% מעלות הבינוי.

תל אביב היא רק דוגמה אחת ליישובים שמתמודדים עם מצוקת מקום לגני ילדים. לפי החלטת המדינה, ייבנו כ-1,500 כיתות גן חדשות ברחבי הארץ בחודשים הקרובים. תקציב של כ-2.5 מיליארד שקל הוקצה לכך.

בישראל יש כ-400 אלף ילדים בגילים שלוש עד חמש. כמאה אלף מהם לומדים בגני ילדים עירוניים שמקבלים מימון ממשלתי מלא, והוריהם לא משלמים שכר לימוד. מדובר בילדים באזורי עדיפות לאומית, ביישובים שסובלים ממצוקה, ובחרדים שלומדים בחינם במימון מערכת החינוך החרדית. 120 אלף ילדים נוספים לומדים בגנים עירוניים מסובסדים ומשלמים כ-1,200 שקל בחודש. השאר לומדים במסגרות פרטיות - בתשלום כפול - או נשארים בבית עם ההורים.

"אנחנו עושים כל מאמץ לבנות את הגנים החדשים עד לפתיחת שנת הלימודים. חברות עירוניות שמסוגלות לעמוד במשימה כבר התחילו בעבודה. זו משימת בינוי גדולה מאוד, ואנחנו משתדלים לעמוד בה ועושים את המאמץ המקסימלי", אמרה לב. "יש מקומות שיש רק יסודות של בנייה, אבל אנחנו כבר רושמים אליהם ילדים לגנים, בתקווה שיוקמו עד תחילת שנת הלימודים".

הבשורה החיובית היא שבשכונות החלשות יותר, שהוכרו על ידי העירייה כ'שכונות שיקום', יקבלו כל הילדים מגיל שלוש ומעלה גנים בחינם. "הבעיה מתמקדת במרכז העיר ובצפונה ובשכונות החדשות", אמרה לב. תושבי שכונות אלה יוכלו לרשום את ילדיהם לגנים מגיל שלוש על בסיס מקום פנוי, ולפי קריטריונים של חודש הלידה. קדימות תינתן לילידי החודשים הראשונים בשנה, שימלאו להם שלוש לפני הילדים האחרים.

האם אתם יודעים לכמה ילדים בני שלוש יהיה גן עירוני בשנה הבאה?

"אני לא יכולה להגיד את זה באחוזים. כל שנה אנחנו מתחילים בתחושה שאין מספיק גנים, אבל אחרי זה מתברר שחלק גדול מההורים משאירים את הילדים עוד שנה במסגרות יותר אינטימיות, ואז מתפנה מקום. רק לקראת חודש יולי יתבהרו המספרים". המבנה ברחוב פנקס, מרגיעה לב, יהיה מוכן עד פתיחת שנת הלימודים הבאה.

לפרידמן-פורת נותר בינתיים רק לקוות. "הגן הפרטי שאליו רשומה שירה עולה לי 3,200 שקל בחודש. אם היא תתקבל לגן עירוני בחינם, אצטרך לשלם רק 1,200 שקל על המועדונית לצהריים, כדי ש'אמא תוכל לעבוד'. כלומר, אחסוך כ-2,000 שקל בחודש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ