התפוררות הריאליטי ועלייתו של ה"מטה-ריאליטי" | המדד

הזבל יחפש נתיב אחר ללב ההמון, תחפושת דומה-שונה שתאפשר מירוק מצפון וחזרה בתשובה. במקום שבו ההמון מורעב, הזבל הוא לעולם מעדן

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

הריאליטי מתפורר לרסיסים, מתאדה. זה קורה עכשיו, מול העיניים. סדקים מתרחבים לשברים; קירות בטון מתבררים כקירות גבס; מציאות כתפאורה. המניפולציה צועדת לקדמת הבמה ומכריזה: הסיפור הוא אני. הסיפור תמיד היה אני. המטוטלת של הדיאלקטיקה נעה מצד לצד: השלב הבא - גינוי וסילוק. אחרי מחיאות כפיים, עגבניות על פרצופים.

הזכייניות, המפיקים, המנחים - כולם יועמדו על הבמה ויירגמו. המזוכיזם של הקהל הרפוי יהפוך לסאדיזם. התרדמה והבהייה יוחלפו בקללה וסטירה. סוגיות מוסר יככבו במקום שאין בו עניין אמיתי במוסר. ובינתיים, הזבל יחפש נתיב אחר ללב ההמון, תחפושת דומה-שונה שתאפשר מירוק מצפון וחזרה בתשובה. הצלחתו מובטחת: במקום שבו ההמון מורעב, הזבל הוא לעולם מעדן; ובמקום שבו משלמים מחיר של מעדן עבור זבל, יימצאו אלו שיעשו לביתם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

אבל עד שהמטוטלת תשלים את מהלכה יש צורך בפתרון מיידי. ובכן, נא להכיר: "מטה-ריאליטי". ריאליטי על הריאליטי. תוכניות מציאות שיעלו על המוקד תוכניות מציאות כדי לקעקע תוכניות מציאות ובמקביל להגדיל את כוחן של תוכניות המציאות. בתוכנית המטה-ריאליטי המרכזית תעלה לבמה ילדה בת 17 ובקול רועד ומרוגש תאמר שאינה יכולה עוד, שכל המצלמות האלה פוגעות בה, שיש לה לימודים על הראש. והציבור, שמאס בתרמית הריאליטי, יישב בבית, ימחא כף ויימחה דמעה, כי זה הרי לא ריאליטי, זה מטה-ריאליטי, על זה עדיין לא קיימו דיון בכנסת.

לחצו להגדלה

ומבקרי הטלוויזיה, שעדיין אינם מזהים את חמקמקותו של המטה-ריאליטי, יקלידו את תרועת הניצחון: הנה, ילדה קטנה חשפה את השיטה, את המנגנון, את הכשל. ואחר כך, במסגרת הז'אנר החדש, כולם יבדקו אם ההכרזה תוכננה מראש; אם גם ההתנתקות מהריאליטי היא חלק מהריאליטי; אם המנטור שהתרגש לא באמת התרגש. ובמקביל, פסיכיאטר של ריאליטי יכריז "די לריאליטי!". כן כן, האיש שהנציח את השיטה, בדיוק הוא, ייצא נגד השיטה; האיש שבנה, יתחיל להרוס. התפקידים הוחלפו, העיקר שהצופים נשארו. כי מטרת המטה-ריאליטי היא בכלל לחלץ את הריאליטי מהתבנית המצומצמת שהוגדרה, לנתב את המניפולציה אל מחוץ לטלוויזיה, לשתף באופן אקטיבי את הקהל בבית, לשגע גם אותו, עד שיבין שכדורים מפסיכיאטר כ-ו-ל-ם צריכים, וזה בסדר, ולא קרה כלום, ואל דאגה, הדיכאון מיד יתחלף בהפי-הפי, כי אחרי הפרסומות, כן כן, דרמה בשידור חי! ארז טל מתוודה: טעיתי, מכרתי את נשמתי לשטן! (סתם, יש גבול, עדיין לא מאפשרים לשדר בטלוויזיה ניתוח לשינוי מין).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ