השכנים ברמה"ש הצליחו להוציא את הישיבה מהשכונה

לפני 4 שנים גילו תושבי שכונת מורשה כי בית הכנסת הפך לישיבה של ארגון ימין. בעקבות מחאתם, קבע ביהמ"ש שעל העירייה למצוא מיקום חלופי לישיבה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

לפני שנה סיפרנו לכם כאן על בית הכנסת השכונתי השקט ברמת השרון, שהפך לישיבה רועשת, למגינת לבם של השכנים. בשבוע שעבר נחל מאבקם של תושבי השכונה הצלחה. בבית המשפט גובש הסדר, ולפיו הישיבה תפונה מהמקום בשנה הקרובה.

בית הכנסת "בר יוחאי" פעל באין מפריע במשך 30 שנה בשכונת מורשה ברמת השרון. לפני ארבע שנים גילו השכנים שהוא הפך לישיבה שלומדים בה מסביב לשעון עשרות צעירים מרחבי הארץ, בחסות ארגון ימני-דתי שתכליתו "הפצת תורה בלב גוש דן". לצד הפעילות הדתית, הופעלו במקום גם מטבח וחדר אוכל, ללא אישור.

מאות מתושבי השכונה, חילוניים ודתיים כאחד, התאגדו ופנו לבית המשפט בדרישה לפנות את הישיבה לאלתר. לטענתם, היא פועלת בניגוד לחוק, יש בה חריגות בנייה וליקויי בטיחות והיא פוגעת במרקם החיים בשכונה.

ליד בית הכנסת בשכונת מורשה

אבי אלדר, תושב השכונה שהוביל את המאבק, סיפר השבוע: "איכות חיינו נפגעה קשות. כל ניסיונותינו להסביר לישיבה שמדובר בשכונת מגורים רגילה, שתושביה עובדים ביום ונחים בלילה, לא צלחו. לא נותר לנו אלא לפנות לבית המשפט".

נתנאל סימן טוב, הרוח החיה מאחורי הישיבה, ניסה תחילה להפיג את חששם של התושבים ואמר כי לא בא להחזיר בתשובה, אלא "לחזק את הזהות היהודית ברמת השרון". הוא הציג ל"הארץ" קלסר עב כרס עם מכתבי תמיכה והוקרה על פעילותו החינוכית של הארגון שאליו הוא משתייך.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

בשבוע שעבר חלה התקדמות משמעותית בדרך לסיום הפרשה. השופט עודד מודריק מבית המשפט המחוזי בתל אביב הביא את הצדדים לגבש "הסדר שיושתת על הסכמה הדדית בדרכי שלום", כפי שכתב בהחלטתו. לפי ההסדר, עיריית רמת השרון תפעל למציאת מקום חלופי לישיבה. "ראש העירייה פעל לגשר בין הצדדים, יישור ההדורים היה צעד מתבקש שנעשה ברוח חיובית", נמסר מעיריית רמת השרון.

"בית המשפט הכריע כי המרחב הציבורי בישראל חייב להישאר חופשי ולאף גוף אין זכות לכפות את דרך חייו או תפישת עולמו על הכלל", אמר מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", מיקי גיצין, שליוותה את התושבים בתחילת המאבק. "המאבק הוא הוכחה נוספת שהציבור החופשי בישראל לא מוכן להיכנע לקיצוניות דתית". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ