אביב העמים האפריקאי של סנגל

ההמונים בסנגל חגגו השבוע את ניצחון הדמוקרטיה, שכבר אינה מחזה נדיר כל כך ביבשת למודת ההפיכות

דקאר, סנגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דקאר, סנגל

2 אחרי 50 שנות עצמאות, הדרך לדמוקרטיה כאן אינה נתיב ישר וברור, בדיוק כשם שלא היתה כזאת במערב, שהוא מודל למרבית תושבי האזור. בארצות המערב ארך התהליך מאות שנים.

זהו הלקח העיקרי מהאירועים, השונות מאוד, בשבוע האחרון בשתי מדינות במערב אפריקה: בסנגל, שבה חילופי השלטון מתנהלים בשקט ובסדר אחרי הליך בחירות הוגן, ובמאלי, שבה שלטון דמוקרטי מוצלח יחסית הופל בהפיכה צבאית בשבוע שעבר.

ברחבי אפריקה מתקדמת הדמוקרטיה בצעדים מדודים. בחודשים האחרונים העבירו המשטרים הצבאיים בניז'ר ובגינאה את הכוח לידי העם; בחוף השנהב נתקל ניסיון לתפוס את השלטון בהתנגדות אזרחית; בליבריה, מועמד האופוזיציה שהובס והתלונן על זיוף, לא זכה בתמיכת הציבור, שסבר שהבחירות התנהלו בצורה הוגנת. אפילו בניגריה נחשבו הבחירות הסוערות והעקובות מדם באביב שעבר לשיפור.

חגיגות בחירות בדקאר. הציבור לחץ והנשיא נאלץ להתחשבצילום: רויטרס

האזרחים במדינות אלה תבעו שקולם יישמע ונראה שהיו מודעים לכך שהדמוקרטיה היא הדרך הטובה ביותר להשיג זאת. מרגע שנחשפו לדמוקרטיה, אפילו לזמן קצר, הם נאבקו לאמץ אותה במדינותיהם ומרגע שהצליחו, הגנו עליה בקנאות.

במדינות שנראו שקטות על רקע האביב הערבי, היתה תסיסה מתחת לפני השטח, ולעתים מעליו. אפילו מנהיגי ההפיכה במאלי חשו צורך להכריז שבקרוב יקיימו בחירות, אף שרבים מטילים ספק בכך.

ביום שני יצאו אלף אזרחים לרחובות בבמאקו, בירת מאלי, ודרשו להשיב את המשטר הדמוקרטי. העולם הגיב להפיכה בגינוי מיידי. ממשל אובמה הודיע על הקפאת כל סיוע למאלי, למעט סיוע הומניטרי, וקרא למנהיגי ה"מרד", כהגדרתו, להשיב את השלטון האזרחי למדינה.

בה בעת, ביום ראשון בלילה, גדשו המונים צוהלים את רחובות דקאר בירת סנגל. יותר מששמחו על ניצחונו בבחירות של מאקי סאל, הם חגגו את הסרת האיום על הדמוקרטיה מידיו של הנשיא המכהן עבדולאי ואדה. "תבוסתו של ואדה הפכה לניצחון העם והדמוקרטיה בסנגל", נכתב בעמוד הראשון של היומון "Le Quotidien".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הטינה לוואדה נצברה במשך כמה שנים. הוא הואשם בכך שהציב את בנו בעמדות כוח, בכוונה שיירש את השלטון; שניסה להכניס שינויים בחוקה שיקלו על בחירתו מחדש ובניסיון להיבחר לתקופת כהונה שלישית, בניגוד לחוק. העם חש שעלבו בו. הנשיא הפר את הכללים. ואדה שייט בלימוזינות מפוארות וקידם מיזמים ראוותניים. "עבדולאי ואדה חי במגדל שנהב", כתב "Le Quotidien", "הוא התנתק לגמרי מהמציאות שבני עמו חיים בה".

ביוני התקיימה הפגנה גדולה בדקאר, שבעקבותיה נאלץ ואדה לוותר על תוכניתו להכניס שינויים בחוקה. בבחירות הוא זכה רק ב-34% הקולות, אחרי שהתרברב במשך חודשים שינצח בסיבוב הראשון; וביום ראשון הובס על ידי סאל, ראש הממשלה לשעבר.

עם זאת, קשה לומר שהדמוקרטיה הסנגלית פעלה תמיד באופן מושלם. במשך תקופה ארוכה שרר במדינה שלטון של מפלגה אחת, הפרלמנט נחשב לחותמת גומי שלה ומערכת המשפט החלשה לא הצליחה לרסן את הנשיא החזק. הסנגלים יודעים את מה שאזרחי מאלי גילו מחדש: שהדמוקרטיה נבנית בעמל ויש להגן עליה בקנאות. היא בסכנת הכחדה לא פחות ממשטרים רודניים וצבאיים. *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ