מצעד הגאווה שצובע את הבלקן בוורוד

דווקא סרט על הומואים, שהפך לשובר הקופות הגדול ביותר בעשורים האחרונים במדינות יוגוסלביה לשעבר, הביא לקירוב לבבות בין אויבים לשעבר

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר זהר
איתמר זהר

איך מצליח ותיק מלחמות סרבי לקבץ סביבו קרואטי, בוסני וקוסובורי כדי לאבטח מצעד גאווה מקומי? עלילת הסרט "המצעד", בבימוי הסרבי סרדאן דראגוג'ביץ', עשויה להיראות דמיונית. אבל מתברר שלתושבי יוגוסלביה לשעבר זו לא נראית פנטסיה רחוקה מהמציאות. הסרט הקומי, קופרודוקציה סרבית-קרואטית-מקדונית-סלובנית-בריטית, משך מאז יצא לאקרנים באוקטובר חצי מיליון צופים, בהם 160 אלף קרואטים - נתון שסרטים הוליוודיים המוקרנים שם יכולים רק להתקנא בו.

המלחמות האתניות בבלקן, שקרעו לגזרים את יוגוסלביה בשנות ה-90, הביאו לאבידות רבות בנפש ולצלקות שטרם נרפאו. איש כנראה לא האמין שדווקא סרט על הומואים יעשה זאת, ולו ל-115 דקות. ואם לא די בכך, שייהפך לשובר הקופות הגדול ביותר בעשורים האחרונים במדינות יוגוסלביה לשעבר, שברובן שוררת הומופוביה קשה. "כל האזור מאוחד כעת בזכות הסרט", אמר דראגוג'ביץ' לסוכנות הידיעות אי-פי. לאחד ממבקרי הקולנוע יש הסבר פשוט לכך: "הומור שחור ומסר אוניברסלי של סובלנות, בלי ניסיון להפוך את הסרט לתעמולה".

קדימון הסרט

עלילת הסרט מתרחשת בבלגרד, בירת סרביה. זוג הומואים צעירים מבקש לארגן מצעד גאווה בעיר, אבל חושש שארגוני ימין קיצוניים יסכלו את התוכנית. איש הצבא לשעבר שהם מגייסים לשמירת הסדר הוא אמנם הומופוב בעצמו; אבל הוא דווקא מושיט יד לעזרה, וגם מגייס למשימה את אויביו לשעבר: מוסלמי-בוסני, קרואטי ותושב קוסובו ממוצא אלבני.

אבל למרות המסרים הסובלניים, לא כולם מרוצים מהסרט, שהוקרן בין השאר בפסטיבל ברלין. ראשי הכנסייה הקתולית בדוברובניק בקרואטיה מתנגדים להקרנתו בעיר, בגלל סיפור האהבה ההומואי ומשום שהוא מציג, לדבריהם, סרבים, מוסלמים וקרואטים באופן שווה. המסר הפוליטי הזה, אמר לרויטרס הבישוף מאטה אוזיניץ', מטריד הרבה יותר. הבמאי דראגוג'וביץ' כמובן מאוכזב מכך: "17 שנים אחרי שנגמרה המלחמה, אנשים כאן עדיין לא מאפשרים לדורות הצעירים לגדול במדינות נורמליות, שאינן מושפעות מהעבר".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ