בורמה, האם השינוי אפשרי?


אונג סאן סו צ’י ניצחה בבחירות. האם הנשיא או תיין סיין מתרחק מהמורשת האכזריות של החונטה הצבאית?

תומס פולר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומס פולר, ניו יורק טיימס

יש המכנים אותו “מיכאיל גורבצ’וב של בורמה” - אדם שהיה בעבר פקיד אפור ברודנות צבאית אכזרית, ומחסל כיום אט־אט חלק מהירושות הגרועות ביותר שלה: משחרר אסירים פוליטיים, מתיר חלקית את כבלי התקשורת ומאפשר לאופוזיציה, שנרדפה שנים רבות, להשתתף בבחירות שהתקיימו ביום ראשון.


התשובה לשאלה מדוע השתנה נשיא בורמה, אוּ תֶיין סֶיין, והפך מיד ימינו של רודן אימתני למוביל שינוי דמוקרטי, היא תעלומה; בדיוק כמו השאלה מדוע ראשי החונטה הצבאית לשעבר מאפשרים לו לעשות זאת. עם זאת, עולה תמונה של אדם שתמיד היה שונה קצת מחבריו הגנרלים.


תיין סיין, בן 66 ודק גזרה, “תולעת ספרים”, נחשב אדם נוח יותר, או לכל הפחות אכזרי פחות, משאר חברי החונטה שתפסו את השלטון אחרי ההתקוממות העממית של 1988. הוא נתפש כנקי מהשחיתות שהכתימה כה רבים מהגנרלים האחרים, ואפילו מבקריו מהעבר מציינים בסיפוק שאשתו ובנותיו נמנעות מהצגת סממני עושר, שעוררו עוינות כה רבה כלפי משפחת קודמו, באחת המדינות העניות באסיה.


עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

עצרת בחירות למען מנהיגת האופוזיציה, אונג סאן סו צ’י, החודש. סו צ’י אמרה ששוכנעה שהנשיא כן
צילום: רויטרס


כל מבקריו לשעבר ותומכיו הוותיקים הדגישו את כנותו וצניעותו. יועצו לשעבר, או ניי וין מאונג, אמר אשתקד: “הוא לא שאפתן, לא החלטי, לא כריזמטי, אבל כן מאוד”.


דאו אונג סאן סו צ’י, מנהיגת התנועה הדמוקרטית של בורמה, אמרה כי כנותו של תיין סיין בעניין ביצוע רפורמות, שיכנעה אותה לשוב לפוליטיקה בשנה שעברה. החלטה זו היתה נקודת מפנה לנשיא וזיכתה אותו לא רק בתמיכה מבית, אלא גם קירבה אותו לארה”ב שדגלה לפני כן בהטלת סנקציות בינלאומיות נוקשות על ארצו.


גם אחרי שהתברר כי האופוזיציה זכתה כמעט בכל המושבים שעמדו לבחירה ביום ראשון, המשיך תיין סיין לתמוך רשמית ברפורמות ואמר שההצבעה “נערכה בצורה מוצלחת ביותר”. בחירות־המשנה התקיימו אמנם במחוזות מעטים יחסית, אך ניצחונה המוחץ של האופוזיציה וזכיית סו צ’י במושב משלה יכולים להסתמן כאיום על מפלגת השלטון, שתעמוד למבחן בבחירות כלליות ב–2015.


תיין סיין. גדל בעוניצילום: רויטרס


למרות השבחים, מבקריו של תיין סיין אינם מרוצים לגמרי. אמנם שוחררו אסירים פוליטיים רבים, אך פעילים למען דמוקרטיה טוענים שמאות עדיין כלואים. הם גם אינם מתעלמים מעברו: עד לשנה שעברה עברו עליו כל חייו הבוגרים בצבא הידוע באכזריותו.


תיין סיין היה ראש הממשלה בפועל ב–2007, כשהתקוממות שבראשה עמדו נזירים בודהיסטים דוכאה באלימות. הוא גם היה אחד המפקדים שדיכאו את ההתקוממות של 1988, שנהרגו בה אלפים.


התקשורת בבורמה עדיין רחוקה מלהיות חופשית. יש מעט מאוד דיווחי עומק על האיש שנבחר במארס אשתקד בבחירות שנראו בעיני רבים כזיוף ושבעקבותיהן עלתה לשלטון ממשלה אזרחית להלכה ‏(תיין סיין וגנרלים אחרים לשעבר, השולטים כעת, פשוט פשטו את מדיהם לפני שנכנסו לתפקידיהם הנוכחיים‏).


אחד מיועצי הנשיא לא ענה לשאלות שנשלחו אליו באימייל על הרקע של תיין סיין ועל מניעיו בביצוע הרפורמות. מאחר שאין מקורות רבים שאפשר להתבסס עליהם, בלתי אפשרי לומר מה גורם לתיין סיין להפוך את ארצו, לעת עתה לפחות, לחברה פתוחה יותר.


ככל הנראה, אחד הגורמים המדרבנים אותו היה סופת הציקלון “נרגיס”, שפגעה בבורמה לפני ארבע שנים - אסון הטבע הנורא ביותר שפקד את המדינה. יותר מ–130 אלף איש נקטלו ואזורים רבים חרבו, בהם מחוז ילדותו הפורה של תיין סיין.


תיין סיין פיקד אז על מאמצי החירום של החונטה הצבאית. ייתכן שכאשר טס במסוק מעל דלתת נהר האיראוואדי, ראה את עליבותה של המדינה הענייה ואת חוסר מוכנותה לאסון. הציקלון היה “אירוע מכונן נפשית”, אמר או טין מאונג תאן, מנהל מכון מחקר מראנגון, המייעץ לנשיא בנושאי מדיניות. “הוא גרם לו להבין את מגבלות המשטר הקודם”.


בתור יו”ר ועדת המוכנות של בורמה, אפשר היה להטיל על תיין סיין אשמה חלקית בכישלונות הממשלה. מבקריו מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה לדחות את הצעות הסיוע הזרות. אבל פרשנים הצביעו על העובדה שתיין סיין היה נגיש לבני עמו לפחות, בניגוד לגנרלים אחרים, שהתחפרו אחרי הסופה בבירה נייפידאו.


בכפר הנידח קיונקו, מקום הולדתו של תיין סיין, הוא ובני משפחתו מוכרים באופן שונה במקצת ‏(נסיעה לכפר חשפה גם את החירות החדשה שהוענקה לתקשורת וגם את מגבלותיה: משגיחים מטעם הממשלה פיקחו על הראיונות‏).


כמו רוב הגנרלים הבכירים של בורמה, תיין סיין גדל בעוני. הצעיר בין שלושה אחים נולד בבית עץ קטן, ליד כביש במרכז העיר השוכנת שמונה שעות נסיעה מדרום־ מערב לראנגון, העיר הגדולה במדינה. להוריו לא היתה אדמה ואביו התפרנס משזירת מחצלות במבוק. אך האב היה נזיר בודהיסטי לשעבר ומתואר על ידי האיכרים כמשכיל יחסית. “הסיבה העיקרית להצלחת תיין סיין היא אביו”, אמר קיאו סואה. “הוא היה מורה נפלא וכיבד את הערכים המוסריים”.


תיין סיין נעדר גינוני ראוותנות, תכונה המותירה רושם חיובי בלב הבורמזי הממוצע, שהיה עד להתנהגותם של גנרלים לשעבר שהתרברבו ללא בושה בעושרם. פרשנים משערים שעושר עצום זה מסביר כנראה חלקית את הסכמת השליטים לשעבר לרפורמות של הנשיא.


עם תחילת השנה השנייה לכהונתו, שוב מסמן תיין סיין מטרות נועזות. בנאום במארס, מעין נאום “מצב האומה” - כשלעצמו חידוש - הבטיח להקים מערכת בריאות כללית ואמר שההוצאות על החינוך יוכפלו. הוא גם חזר וכינה את התקשורת “המעצמה הרביעית” ש”יכולה להבטיח חירות ונשיאה באחריות”.


עד עכשיו, לפחות, הוכיח תיין סיין מידה רבה של תבונה פוליטית וגיאו־פוליטית. הוא השעה את העבודה על סכר שנוי במחלוקת במימון סיני וגילה בכך הבנה לחששות העם הבורמזי, המונה 55 מיליון נפשות, מפני ניצול בידי השכנה הגדולה והחזקה יותר. צעד זה גם אותת לארה”ב שהידוק יחסיה עם בורמה ייתן לה יתרון במאבק עם סין על ההגמוניה באזור.


רבים עדיין חוששים שמא הרפורמות ייעצרו, או שתולים יותר מדי תקוות בנשיא. יועצו לשעבר ניי וין מאונג, שמת בינואר, אמר בסוף השנה שעברה כי אכן יש סיבה לדאגה: “השינויים הם אד הוק. אין שום אסטרטגיה. הם מבוססים על האיש”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ