גילוי העריות שמסעיר את אירופה

מאסרו של גרמני שהוליד בהסכמה ילדים עם אחותו, מעלה את השאלה אם ההגנה על טאבו היא עילה מספקת להתערבות בוטה של המדינה בחיי האזרחים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

האם למדינה מותר למנוע מאח ומאחות לקיים קשר אינטימי? שאלה זו עמדה במוקד פרשייה רומנטית ומשפטית סבוכה, שהגיעה לפתחו של בית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג בצרפת.

בשבוע שעבר שעבר דחה בית המשפט את עתירתו של פטריק ס' מלייפציג בגרמניה, שהורשע ביחסים אסורים עם אחותו הביולוגית, סוזאן ק'. הוא ישב בכלא שלוש שנים לאחר שהביא לעולם ארבעה ילדים עמה. הדיון המשפטי נסב על הזכות לכיבוד הפרטיות וחיי המשפחה, המובטחת באמנת זכויות האדם האירופית. בית המשפט האירופי קבע כי גרמניה אמנם פגעה בזכות הזאת במקרה של פטריק, אבל עשתה זאת כדי "להגן על המוסר והזכויות של האחרים".

פטריק, היום בן 35, הוצא מבית הוריו ועבר למשפחה מאמצת כשהיה בן שלוש, לאחר שהותקף בידי אביו. כשהיה בן 24 פגש לראשונה את אחותו, הצעירה ממנו בשמונה שנים. השניים התקרבו, ולאחר מות אמם, כמה חודשים מאוחר יותר, החלו לקיים יחסי מין. "לא יכולנו להתמודד עם האובדן", הוא צוטט בתקשורת.

פטריק ס' ואחותו-אהובתו, סוזאן ק'צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר שנולד בנם הראשון, ב-2001, החלה המדינה להיאבק בהם. בשנים שהתנהלה המערכה המשפטית נולדו להם עוד שלושה ילדים, שניים מהם סובלים מנכות קלה. בסופו של דבר נגזר על פטריק מאסר של שלוש שנים. שלושה מארבעת הילדים נלקחו למשפחות מאמצות. לבסוף נפרדו האחים-בני הזוג.

באירופה אין מדיניות אחידה ביחס לחוקיות קיום יחסי מין בין אחים. עוד בימי נפוליאון נקבע בצרפת כי גילוי עריות בין מבוגרים אינו כשלעצמו עבירה על החוק. מדינות נוספות הלכו בעקבותיה. מנגד, בשווייץ, בדנמרק, באיטליה, באנגליה ובחלקים נרחבים מארצות הברית - האזרחים נענשים על גילוי עריות, בלי להתחשב בנסיבות. המצב בגרמניה דומה. החוק הגרמני קובע עונש שתי שנות מאסר על גילוי עריות. בית המשפט העליון הסביר כי לגילוי עריות יש גם השלכות שליליות על החברה, ובהן הסכנה להולדת ילדים מוגבלים.

כעת, כשבית המשפט האירופי נתן תוקף להחלטה, עבר הדיון בפרשה לזירות אחרות. השאלה המרכזית היא האם ההגנה על טאבו מוסרי היא עילה מספקת להתערבות בוטה של המדינה בחייו הפרטיים של אדם. איש אינו חולק על כך, שיש מקרים ברורים שיש להעניש מי שמגלה עריות: כשבעבירה מעורבים קטינים או אם היא נעשית בכפייה ובניצול. אבל המקרה של פטריק וסוזאן שונה. שניהם בוגרים, הם התאהבו ולא פגעו האחד בשני. סוזאן היתה קטינה כשהחלה הפרשה, אבל המשיכה ביחסים עם אחיה גם לאחר שעברה את גיל 18 והוא הועמד לדין בשל כך.

לפי הערכה של מכון המחקר מקס פלאנק בפרייבורג, שניים עד ארבעה אחוזים מהאוכלוסייה בגרמניה חוו "התנסות שמערבת גילוי עריות". אבל ברוב מקרי "גילוי העריות" שנידונים בבתי המשפט מעורבים גם תקיפה או ניצול מיני. המקרה של פטריק וסוזאן הוא נדיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ