אנדרו ג'ייקובס ודן לוין, ניו יורק טיימס

בייג'ין

כנכדו של אחד מגיבורי המהפכה הקומוניסטית, בו גואגואה נהנה מהיוקרה וזכויות היתר של אלה השייכים ל"אריסטוקרטיה האדומה" של סין.

אחרי ילדות מפנקת במתחם סגור בבירת סין הוא נשלח ללמוד באנגליה. שם יצא לו שם של תלמיד בינוני, שאוהב את החיים הטובים ומחבב מכוניות ספורט, טיסות במחלקה ראשונה, רכיבה על סוסים וטנגו.

בו גואגואה והוריו - המושל בו שילאי החשוד בשחיתות וגו קאילאי החשודה ברצחצילום: ארכיון

הראוותנות של בו הבן, שהיתה מושא רכילות ברשתות החברתיות בסין, היא נטל נוסף על כתפיו של אביו, בו שילאי, הצפוי להישפט בעוון שחיתות וניצול לרעה של סמכויותיו, ועל אמו גו קאילאי, המואשמת ברצח איש עסקים בריטי שהיה מקורב לבנה. לפי מקורות במפלגה הקומוניסטית, סגנון שלטונו הפופוליסטי של בו שילאי במחוז צ'ונג-צ'ינג בדרום-מערב סין הוא שגרם לנפילתו, אך ברור שחיי המותרות שלו הכעיסו את ראשי המפלגה. בהודעה הרשמית על הסיבות ההדחה נכלל גם גואגואה, כיום סטודנט בן 24 באוניברסיטת הרווארד האמריקאית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

עובד מדינה לשעבר, בעל קשרים עם אישים במפלגה, אמר שהמנהיגים מוכנים לקבל מידה מסוימת של שחיתות בקרב בכירים ומשפחותיהם, אם אינה ניכרת לעין הציבורית. לדבריו, עלילות בו הצעיר, שהובלטו באינטרנט, הציגו משפחה שאפתנית ויהירה שהתעלמה מהנורמות השמרניות של המפלגה בתחום הציבורי. "התנהגות גואגואה בלטה ביחס לסטנדרטים", אמר עובד המדינה לשעבר, "הוא השתין על גדר באוקספורד, נישק נערות זרות - זה יוצר רושם רע מאוד בסין".

בו קשור גם לניל הייווד, שמותו המסתורי בנובמבר אשתקד, במלון בצ'ונג-צ'ינג, גרם לטלטלה הפוליטית הגדולה ביותר בסין זה עשורים. דווח שהייווד הדריך את בו בנעוריו ואחר כך סייע לו להתקבל לבית הספר היוקרתי הארו בלונדון. לא ברור אם השניים היו קרובים בשנים האחרונות, ואם בו הבן קשור למותו של איש העסקים הבריטי.

כעת, כשהוריו עצורים, מגלה בו ששם משפחתו, ששירת אותו היטב בעבר, הפך נטל. חקירת השחיתות עלולה להגיע אליו ולא סביר שיחזור בעתיד הקרוב לסין.

חייו של בו הבן היו גלויים לציבור באופן חריג. הוא הופיע בתוכניות אירוח סיניות, שבהן שוחח על משפחתו, וצולם בחזה חשוף במסיבות בחברת צעירות. מערכת היחסים הקצרה שלו עם צ'ן שיאאודן, נכדתו של גיבור קומוניסטי אחר, הפכה נושא שיחה במדינה. הם צולמו נופשים בטיבט, עם פמליית שוטרים גדולה. ה"ידוענות" שלו מנוגדת לחייהם של צאצאי מהפכנים אחרים. גם שי מינגזה, נכדתו של שי ג'ינפינג, שיהיה כנראה מנהיגה הבא של סין, לומדת בהרווארד, אבל היא חיה שם בשם בדוי ואין לה חשבון בפייסבוק.

בחודש שעבר, כמה ימים לפני שסולק מראשות המפלגה בצ'ונג-צ'ינג, ענה בו שילאי לעיתונאים, ששאלו כיצד הוא מצליח לממן - במשכורתו הממשלתית הצנועה - את לימודי בנו ובזבוזיו. הוא אמר שהידיעות בעניין זה הן "שטויות" ושהלימודים מומנו על ידי מלגות. מקורות אמריקאים אומרים שבו גואגואה בא אשתקד בפרארי אדומה לאסוף את בתו של שגריר ארה"ב בסין. חבריו לספסל הלימודים בהרווארד אומרים שראו אותו נוהג בפורשה.

בו התרחק לאחרונה מעין הציבור. הוא שינה את החשבון שלו בפייסבוק, כדי שיהיה פרטי יותר. בשבוע שעבר, כשיצא מדירתו בקיימברידג' במסצ'וסטס, סירב לענות לשאלות שהופנו אליו. מכריו אומרים שהוא לומד לבחינות הגמר ומתמודד עם הצרות של הוריו. רבים מחבריו דחו בראיונות את הטענות שהוא פלייבוי וסטודנט גרוע, ותיארוהו כנדיב במיוחד.

אישיותו של בו התעצבה בשנים שעשה בבריטניה. כשבא לשם בגיל 12, לא הצליח להתקבל להארו, פנימייה יוקרתית ששכר הלימוד בה היה אז 45 אלף דולר בשנה. הוא אמר לעיתון סיני שלמד שנה כדי לעבור את בחינות הכניסה להארו, אך הייווד, בוגר בית הספר הזה, סיפר לידידיו שניצל את השפעתו כדי לשריין שם מקום לבו. כך הפך בו האזרח הסיני הראשון שלומד במוסד בן 500 השנים. לפי רוב הדיווחים, הוא עשה שם חיל: התאמן בסיף, נבחר לנשיא מועדון הרכיבה וסיגל לעצמו מנהגים בריטיים.

ב-2006 החל ללמוד מדע המדינה, פילוסופיה וכלכלה באוניברסיטת אוקספורד, אימץ אורח חיים פומבי יותר וצולם למהדורה הסינית של מגזין הגברים "אסקווייר". נראה שדבק בו הדחף הפוליטי של אביו - בשנה השנייה ללימודיו התמודד על תפקיד סגן נשיא מועדון הוויכוחים הנחשב של האוניברסיטה. לפי ידידיו, הוא ערך מסע בחירות אגרסיבי, בניגוד למסורת במוסד, ועורר זעם כשקרא לסטודנטים סינים להצטרף למועדון כדי להצביע בעדו. הוא הפסיד בבחירות.

בו התמחה בעריכת מסיבות נוצצות, אך התקשה במטלות הלימודים. אחרי הבחירות הוא נכשל בבחינות שהטילו עליו מרציו והושעה לשנה. מאחר שנאסר עליו להשתמש במתקני הקמפוס, הוא עבר למלון ויקטוריאני, שם המשיך לעשות מסיבות. לדברי אחד מחבריו, הן היו פחות זוהרות. בני משפחתו לא היו מרוצים. הם ניצלו את קשריהם ולדברי אחד מאנשי הפקולטה, שיגרו שליחים, ובהם השגריר הסיני, שהשתדלו למענו. גירושו מהלימודים, הוסבר למנהלים, יסב מבוכה רבה למשפחה.

אף שהבקשה סורבה, בו הורשה להשתתף בבחינות הגמר כעבור שנה, וקיבל בהן ציונים מכובדים, "להפתעת רבים", אמר אחד המרצים. אבל מוריו לא התרשמו וסירבו להמליץ עליו בבקשו להתקבל להרווארד.

ובכל זאת התקבל בו לבית הספר לממשל על שם ג'ון פ' קנדי, ששכר הלימוד בו והוצאות המחיה מגיעים ל-90 אלף דולר בשנה. מנהלי המוסד סירבו לומר אם לקשרי משפחת בו היה חלק בקבלתו ללימודים. אבל אחד הדוברים אמר שבבית הספר יש גישה "הוליסטית" כלפי המועמדים ונשקלים גורמים כמו פוטנציאל המנהיגות ומחויבות לשירות הציבור.

הדעות על מחויבותו ללימודים חלוקות. אחד מחבריו לכיתה תיאר את בו כ"אדיש". אחרים אמרו שהתייחס ברצינות רבה יותר ללימודיו. בשנה שעברה סייע לארגן טיול לסין לסטודנטים בבית הספר, שכלל ביקור בצ'ונג-צ'ינג. "אם נתעלם מהרכילות, במגעים שלי אתו ראיתי שהוא בחור פיקח", אמר אחד המרצים, "הוא נראה כמו תוצר אופייני של בית ספר בריטי פרטי: פיקח, עקשן ובטוח בעצמו".

ידידיו אומרים שהוא יודע היטב שיש לשם משפחה מפורסם יתרונות רבים בסין, אך הדבר יכול גם להיות מכשלה. סבו, בו ייבו, היה מגיבורי המהפכה, אבל זה לא הגן עליו מפני טיהורים והוא נכלא, כמו רבים מבני משפחתו.

בראיון שנתן ב-2009 לעיתון נוער ממשלתי בסין, התייחס בו הצעיר לאתגרים אחרים שמציבה שושלת היוחסין שלו. "כשאני מצליח, זה כמובן תודות למאמצי. כשאני נכשל, אני צריך לשאת בתוצאות ואיני רוצה שהאשמה תיפול על הורי", אמר. "אני יודע היטב שאבי אדם טוב, אבל אינני רוצה לחיות בצלו".*

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ