פרס היצירה הציונית - מסאג' בגב האומה

אלון עידן
המדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
המדד

השבוע הוכרזו הזוכים ב"פרס היצירה הציונית". יצירה ציונית זו יצירה שעושה מסאז' בעורף של אנשים ציוניים. אנשים ציוניים הם אנשים שאוהבים את ישראל, בניגוד לאנטי ציוניים שלא אוהבים את ישראל. הבעיה של האנשים הציוניים שאוהבים את ישראל, היא שקשה להם לעמוד לבדם על המשמר כל הזמן, כשבמקביל כל האנטי ציונים שותים קפה באבן גבירול, שולטים באמצעי התקשורת ורוצים שהערבים ינצחו.

כדי לאפשר לציונים להמשיך במאבק ההרואי, וכדי לאפשר להם להתגבר על העייפות הכרונית, ועל תחושת הבדידות ועל ההקרבה האינסופית, הם חייבים לעשות מדי פעם רילקסיישן: לשחרר את השרירים, להרפות מעט מהמתח. לשם כך נהגה המסאז' הלאומי, "פרס היצירה הציונית".

מה שקורה זה שהאנשים הציוניים, כמו שרת התרבות הציונית לימור לבנת, מביטים ביצירה הציונית, בוחנים אותה בחינה ציונית, שוקלים באופן ציוני את עומק הציונות שהיא משקפת ולאחר מכן שואבים עונג ציוני מההיבטים הציוניים של היצירה הציונית. במידה שהיצירה הציונית אכן מענגת אותם באופן ציוני, מוזרקת להם באחת מנת אנרגיה ציונית, שמאפשרת להם להמשיך במאבק הציוני ההרואי באנטי ציונים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

לחצו להגדלה

למשל, לאחר שהם מביטים ביצירתו של סרחיו דניאל צ'רטקוב ("דרום מזרח צפון מערב"), הם שואבים עונג מכך ש"המסר של היצירה הינו המסר הנצחי של שילוב אמונה ומאבק המהווים את הדואליות של המושג ציונות"; יצירתם של יואב וקאי בן דב ("ברוח התקוה") מענגת אותם במיוחד, משום שהיא עושה שימוש ב"סמלים ידועים, מגן דוד וההימנון הלאומי", אך מאידך היא מאפשרת באמצעותם "ביטוי יוצא דופן ועכשווי למשמעות הלאומית והאוניברסלית של רעיון הציונות".

אין דבר שמרגיע את הציונים יותר מאשר אמנות ציונית. זאת משום שאמנות מקושרת עם חופש, וחופש לא מקושר עם אג'נדה, בוודאי לא לאומית, והנה, בניגוד לכל ההנחות המוקדמות, ובלבולי המוח על אמנות מגויסת, מתברר שיש אמנות טהורה, "מדהימה ביופייה ומהפנטת", שמסוגלת לשלב "ממד של קול שמשמיע את 'התקוה' באמצעות שריקה של הרוח בלחש".

לאחר המסאז' מועברים מיד לכל יוצר 50 אלף שקל. ה-50 אלף הם תשלום על המסאז', אבל בעיקר הערכה ליוצרים ששימשו מסך עשן תרבותי, שהסתיר את פרס היצירה הציונית האמיתי, שעלותו ההתחלתית היא 53 מיליון שקלים ושיועבר בימים הקרובים לכמה אמנים שמעתיקים את יצירתם המונומנטלית "מגרון" כמה מטרים ימינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ