איבדו את הצפון

לראשונה זה עשורים נבלמה ההגירה ההמונית של מקסיקאים לארצות הברית ורבים שבים הביתה

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

"אין דבר יותר מעצבן ממועמדים שמנסים לדבר ספרדית עם בוחרים היספאנים. לרוב הם לא שולטים בשפה ונשמעים יותר מטומטמים ממה שהם באמת". הדובר, אטורו, נהג מונית מגושם ומשופם שהיגר לפני תשע שנים ממקסיקו ליוסטון בטקסס, נהנה להפריך דעות רווחות על הקול ההיספאני בארצות הברית. אחת מהן היא שהסדרת מעמדם של מיליוני המהגרים הלא-חוקיים מאמריקה הלטינית (בעיקר ממקסיקו) היא הנושא החשוב ביותר לקהילה ההיספאנית, המהווה 16% מאוכלוסיית ארה"ב, ושמשקלה גדל והולך מבחירות לבחירות.

"באתי לפה באופן חוקי, בעקבות אשתי שהיא אזרחית אמריקאית, אבל לקח לי הרבה זמן להסדיר את הבעיות הביורוקרטיות", מספר אטורו, כשנשאל על סוגיית ה"לא חוקיים". "בזמן שהמתנתי להסדרת המעמד שלי, לא העזתי לצאת מהמדינה. אני לא בטוח שאשמח אם אלה שעברו על החוק ייהנו מקיצורי דרך. היום אפשר להתפרנס במקסיקו - פערי השכר גדולים, אבל לא תמות מרעב. אין סיבה שאנשים יבואו לפה באופן לא חוקי".

בעיירות רבות במקסיקו העבודה ב"אל נורטה", הצפון (ארה"ב), הפכה בעשורים האחרונים למקור הפרנסה העיקרי ודרך חיים: גברים ונשים חוצים את הגבול ושולחים כסף למשפחותיהם שנשארו מאחור. לאותן מדינות בארה"ב הגובלות במקסיקו, ההגירה הבלתי חוקית נהפכה - ונותרה - מפלצת מאיימת.

אך לפי דו"ח שפירסם לאחרונה מכון המחקר הנחשב "פיו", כיוון ההגירה מתחיל להתהפך. יותר מקסיקאים נוטשים כעת את ארה"ב מאשר מסתננים אליה. את הסיבות להיפוך המגמה ניתן למצוא בשני צדי הגבול: במקסיקו, שיעור הילודה יורד ומעמד הביניים מתרחב; ואילו בארה"ב, המיתון וגדר הגבול המשתכללת מפחיתים את האטרקטיביות של ההסתננות.

צ'יאפאס, מקסיקו. בעיירות רבות במדינה העבודה בארה"ב נהפכה למקור הפרנסה העיקרי ולדרך חייםצילום: גטי אימג'ס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

דגלאס מאסי, מנהל התוכנית לחקר ההגירה המקסיקאית באוניברסיטת פרינסטון בניו ג'רזי, מעריך שנתוני ההגירה לא יחזרו לשיאים שנרשמו בשנות ה-90 ובעשור הקודם: בין 2005 ל-2010, כ-1.4 מיליון מקסיקאים שבו מארה"ב למולדתם - כפול ממספר החוזרים בעשר השנים שקדמו להן; ב-2007 התגוררו בארה"ב 12.7 מיליון מקסיקאים, נתון שירד ל-12 מיליון אשתקד.

ועדיין, אחד מעשרה מקסיקאים מתגורר בארה"ב ומגמת ההגירה השלילית החלה רק לאחרונה. אם ב-2007 שהו 56% מהמהגרים המקסיקאים בארה"ב שלא כחוק, ב-2011 ירד שיעור ה"לא חוקיים" - "לא רשומים" בלשון ארגוני זכויות האדם - ל-51%.

ביטחונם של החוקרים שהמספרים מצביעים על מגמה ארוכת-טווח נשען על שיעור הילודה במקסיקו, שצנח מ-7.3 ילדים לאשה ב-1960, ל-2.4 ב-2009. כלומר, בדור הקרוב יהיו פחות צעירים שיחפשו עבודה בשכנה הצפונית.

מידת ההשפעה של הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה על ההגירה נותרה שנויה במחלוקת. מתנגדי ההסכם, שנכנס לתוקף ב-1994, טוענים שפגע קשות בחקלאות במקסיקו, משום שגרם להוזלת גידולים מיובאים. התומכים אומרים שההסכם סייע לאורך זמן להפוך את מקסיקו ליעילה ועשירה יותר, ומביאים כדוגמה את התאוששותה אחרי המיתון העולמי האחרון, המהירה מזו של ארה"ב.

לדעת רבים, הסיבה האמיתית נמצאת באזור הגבול: גדר משוכללת שהקימו האמריקאים, בצירוף סיורים מוגברים של משמר הגבול; ומהצד המקסיקאי, חציית האזור נהפכה למסוכנת ויקרה בגלל השתלטות קרטלי סמים ו"קויוטי" - מבריחי מסתננים הגובים מהמהגרים סכומים גדולים.

לחקלאים ולחברות בנייה בארה"ב, שנשענו על כוח עבודה זול ממקסיקו, שינוי המגמה הוא אתגר; בשביל המועמדים לנשיאות, מדובר בהזדמנות לחזר אחר קולות ההיספאנים בלי לעורר זעם בקרב מצביעים שמרנים. הגברת הראשונה, מישל אובמה, הזכירה ביום שני, באירוע בחירות בטוסון שבאריזונה, שבעלה נאבק לקדם חוק המסדיר את מעמדם של ילדי המהגרים הבלתי חוקיים, שהובאו לארה"ב כקטינים. הוא עושה זאת כדי שהילדים האלה, ש"גדלו כאמריקאים, יוכלו לזכות במסלול התאזרחות כשהם הולכים ללמוד באוניברסיטה או לשרת בצבא". הקהל מחא כפיים.

נראה שהנתונים החדשים גרמו ליריב הרפובליקאי של אובמה, מיט רומני, לרכך את התבטאויותיו נגד מהגרים. בפריימריס של מפלגתו, מול יריבים שמרנים ממנו, רומני הביע התנגדות חריפה לאזרוח מהגרים לא חוקיים. כעת, כשהוא נאבק באובמה על קולות של מצביעים בלתי תלויים ומתונים יותר, הצמצום בנחשול המהגרים מספק לו תירוץ להתגמש בנושא. הוא תמיד יוכל להזכיר שבכהונת אובמה נרשם שיא בגירוש המהגרים הבלתי חוקיים - כ-400 אלף מדי שנה.

בינתיים הסקרים מנבאים לאובמה את תמיכתם של רוב המצביעים ההיספאנים (סקר עדכני של רשת אי-בי-סי העניק לו 67% מקולותיהם, לעומת 25% לרומני). ראש העיר לוס אנג'לס, אנטוניו ויאראיגוסה, בעצמו ממוצא מקסיקאי, סבור שבבחירות בנובמבר התמיכה ההיספאנית באובמה תהיה גבוהה עוד יותר, כי לרומני "אין אמינות" בנושא ההגירה. כשמועמד לנשיאות מביע תקווה שהמהגרים "יגרשו את עצמם", הסביר ויאראיגוסה, רבים בקהילה רואים בכך התבטאות פוגענית.

כך או אחרת, ילידי מקסיקו הם עדיין קבוצת המהגרים הגדולה בארה"ב, והדיון המשפטי על דרכי ההתמודדות עם אלה מהם הנטולים מעמד החוקי נמצא בעיצומו. ב-2010 התעוררה סערה כשמדינת הגבול אריזונה אישרה חוק נוקשה כלפי המהגרים הבלתי חוקיים. ברחבי ארה"ב נערכו הפגנות נגד המהלך שכונה "גזעני", משפחות מהגרים רבות עזבו את אריזונה במחאה וממשל אובמה תבע את המדינה על חריגה מסמכויותיה. אך מאז, חמש מדינות אחרות - אלבמה, אינדיאנה, יוטה, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה - אישרו חוקים דומים.

הנשיא אובמה אוהב לדבר על רצונו לפתח "יחסי שוויון" עם השכנות מדרום, אך ההגירה הבלתי חוקית מעיבה עדיין על יחסי ארה"ב-מקסיקו. נשיא מקסיקו, פליפה קלדרון, אמר בשבוע שעבר, בעת ביקור ביוסטון, שהחוקים החדשים מדיפים ריח גזענות. "אנו מכבדים את ריבונותה של אמריקה", אמר, "אך מתנגדים בתוקף להפיכת אנשים שלא פשעו לפושעים. אינני מעוניין שעוד אנשים יעזבו את מקסיקו. בתור נשיא, זה כואב לי, כי מנהיגי קהילות עוזבים ומשפחות נקרעות. אבל אני רוצה שיכבדו את הזכויות הבסיסיות של מי שמגיע לארה"ב". *

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ