עולם התורה נערך למלחמה המכרעת על נפשו

בחירות על גיוס לצבא הן הסיוט הגרוע ביותר של המפלגות החרדיות. מה, נתניהו לא יכול היה לקבור את חוק טל בוועדה? כך נוהגים בשותפים? אולי משום כך הם מחזרים כעת אחר החרדים החדשים, אלו שעובדים ושירתו בצבא. מי יודע מתי יזדקקו להם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קמפיין הבחירות החרדי החל השבוע בניסיון לצופף שורות במחנה הליטאי. צמד הח"כים של דגל התורה (השותפה עם אגודת ישראל בסיעת יהדות התורה), משה גפני ואורי מקלב, נסעו לעיר אלעד כדי להיפגש שם עם קבוצה של "חרדים חדשים", כאלה שעובדים לפרנסתם ומשלמים על כך ביוקר: ילדיהם לא מתקבלים למוסדות החינוך החרדיים, הם נאלצים לחיות בקהילות משלהם ואין להם חלק ונחלה בשום מוקד כוח, בטח לא במפלגה שנותנת את הטון בציבור החרדי.

בה בעת שביטאון מפלגתם, "יתד נאמן", לא חדל לבזות את אותם "חרדים חדשים", גפני ומקלב מנסים לפרוש עליהם חסות. הם הבינו, באיחור מה, כי במחנה החרדי יש רבים שלא חיכו ליאיר לפיד: הם כבר לא הוגים בתורה יומם ולילה, חלקם שירתו בצבא, חלקם לומדים לתואר, כולם עובדים. גפני ומקלב חוששים מגושי מרירות המצטברים במחנה "החדשים" ומהצבעת מחאה, והם מבקשים לוודא שכולם יילכו לקלפי בי"ז באלול, 4 בספטמבר, וישימו את הפתק הנכון.

החרדים החדשים יהיו נושא פנימי מרתק במערכת הבחירות הקרובה, אבל הצרות האמיתיות של יהדות התורה וש"ס באות מבחוץ והן נוגעות לחרדים הישנים. אלה מסתמנים, לפחות עד ספטמבר, ככותרת הלוהטת של הפוליטיקה הישראלית, לוהטת בקטע רע.

כל מערכת בחירות חרדית מתחילה ונגמרת בקריאה "להיקהל ולעמוד על נפשנו" מפני גזירות המוטלות על עולם התורה - פחות או יותר בניסוח הזה. הפעם ייתכן שלא מדובר סתם במליצות. כשראש הממשלה מתחרה בראשי מפלגות אחרות ומבקר ב"מאהל הפראיירים", כשכל פוליטיקאי מציע גרסה משלו לתוכנית "שירות לכל", כשעל סדר היום תקציבי הישיבות, המכסות לפטורים משירות צבאי בהסדר "תורתו אומנותו", ההשתתפות בשוק העבודה ואפליית נשים - לחרדים ברור שמשהו השתנה. על רקע המומנטום החרדי שסוחף את כל המרכז הפוליטי, אין כמעט תסריט שבו מעמדן של המפלגות החרדיות בממשלה הבאה יישאר כשהיה בממשלה היוצאת. יש תסריט אחר, ובו המפלגות החרדיות נשארות באופוזיציה.

ח"כ משה גפניצילום: מיכל פתאל

מושכים זמן

העיסוק בחרדים, ולכל הפחות העובדה שכל ממשלה שתקום תיאלץ בפרק זמן קצוב למצוא נוסחה שוויונית יותר מזו שהציע חוק טל לעניין שירותם בצבא, מעורר במנהיגות החרדית חששות אמיתיים. גיוס המוני אולי לא יהיה בעתיד הנראה לעין, אבל נבחרי הציבור החרדים חוזים בחשש שינויים מפליגים לרעת הישיבות ותקציביהן, ולרעת מעמדם של החרדים כשותפים פוליטיים בכירים.

העיתון העצמאי "משפחה" הודיע אתמול חגיגית: "העיירה בוערת". שלא במפתיע, בינתיים הלהבות אינן גורמות לשינוי השיטה שטיפחו דורות של עסקנים חרדים בעיירות: משיכת זמן. חוק טל יפקע ב-31 ביולי? בחירות כבר ב-4 בספטמבר? העיירה בוערת? כדאי לחכות, אולי הפריץ ימות לפני שהלהבות יגברו, או הכלב, תלוי. אחרי הכל, תמיד יהיו לנו איראן ועזה ובינתיים צריך לקוות שתצמח דמות של פריץ מרושע, אולי בכיכובם של אביגדור ליברמן או לפיד. גם אם לפיד וליברמן יימנעו ממתקפות על חרדים, הקמפיין החרדי ינסה להיבנות על דמויותיהם, ללכד את המחנה.

ש"ס כבר שועטת בכיוון הזה במרץ. דובר המפלגה מתמחה לאחרונה בניסוח תגובות עוקצניות נגד לפיד, שאמורות לצייר אותו כצורר היהודים, כפוליטיקאי עם עבר צבאי של ג'ובניק, ש"הסתער על עיתונים ישנים בג'בלאות עיתון ‘במחנה'" וחיפש קיצורי דרך וקומבינות באקדמיה. הודעת דובר ש"ס בעקבות נאומו של לפיד זכתה שלשום לניתוחים ספרותיים מופלגים בתחנת הרדיו הביתית של ש"ס, "קול ברמה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

יאיר לפיד. הפריץ החדשצילום: אלון רון

לא בטוח שהודעות שנונות לתקשורת יספיקו, בזמן שעימות אידיאולוגי אמיתי נראה בלתי נמנע. ש"ס לא תגבש הסדר חדש בלי הליטאים, והליטאים מעולם לא נראו יותר פסיביים. מנהיגם הרוחני, הרב יוסף שלום אלישיב, על ערש דווי, ולא צפוי שמספר שתיים, הרב אהרן לייב שטיינמן, שכבר נכווה בעבר כשבא במגע עם ועדת טל שניסחה את החוק, יעשה פניות חדות בגיל 98.

החרדים, שכעת כבר מתגעגעים לחוק טל, מעולם לא התייצבו מאחוריו באופן מלא ומוצהר. החוק, שבין היתר איפשר "שנת הכרעה" והביא עמו תקציבי עתק לעידוד חרדים להתגייס למסלולים ייחודיים בצה"ל ובשירות האזרחי - הוא קצה הגבול של יכולת הספיגה של הליטאים, שמוכנים לקדש אך ורק את הסדר "תורתו אומנותו".

הם לא יתמכו, בטח לא בפומבי, בהסדר שישלול אפילו מבחור אחד את הזכות לדחות עד אין קץ את שירותו הצבאי, עד כדי פטור מלא. ספק אם ש"ס תוכל לסטות מהקו הזה. הפער הגדול בין קו הנסיגה החרדי ובין הציפיות של רוב מפלגות המרכז מעמיד בסימן שאלה את האפשרות לשותפות חרדית בממשלה הבאה, אם זו אכן תושתת על עקרונות של שירות לכל.

החרדים מתוסכלים, מאשימים בסתר לבם את נתניהו על שהקדים את הבחירות ולא סגר אתם הסדר זמני או קבר את הבעיה של חוק טל בוועדת מומחים. הם חושבים שנתניהו בגד בהם. בינתיים עוד לא נשמעת הכאה על חטא הקדנציה הפרועה, שבה הנציגים החרדים הכבידו על הממשלה בשערוריות אין-ספור - מפרשת הקברים בבית החולים ברזילי באשקלון, דרך קצבאות האברכים ועד פרשת האפליה בבית הספר בעמנואל - אבל לא ש"ס ולא יהדות התורה יגידו מלה רעה אחת על נתניהו בחודשים הקרובים. הן ירצו שלמחרת הבחירות הוא עדיין ישקול אותן כמועמדות לקואליציה שלו, אפילו כסרח עודף כפי שעשה אהוד ברק ב-1999.

המגשר

כאשר שום פוליטיקאי חרדי אינו עסוק ברצינות בסוגיית הגיוס, הזרקורים מופנים לאריה דרעי ולשאלה איזה תבשיל הוא רוקח כעת עם חברו, אביגדור ליברמן, הכוהן הגדול של גיוס החרדים והקדמת הבחירות. דרעי, שיכריז בשבוע הבא על הקמת מפלגה, היה רוצה לעסוק רק בנושאים אידיאולוגיים, ולא במלחמה מטונפת עם ש"ס, שמאיימת להרוס לו את הקמפיין.

במצב אידיאלי משבר חוק טל, לצד נושאים חברתיים, יהיה הבון-טון של דרעי. דרעי הוא החרדי היחיד שיכול לדבר כיום בשבחי חוק טל והוא ינסה את כוחו בהשגת "גישור" בין דתיים לחילונים בסוגיה הלוהטת, כדי להצטייר כמושיע. הוא יטען שהחוק נכשל רק בגלל פוליטיקאים, כולל החרדים (גם אלה שמילאו את מקומו בש"ס כמובן).

דרעי מאמין שהוא יכול לקנות את עולמו גם אצל החילונים וגם אצל החרדים, אם יתיר את הפלונטר של חוק טל: לחילונים הוא יסביר כי אפשר לגייס חרדים רבים, אם מדינת ישראל תיישם את חוק טל בשינויים קלים ותשקיע יותר בעידוד הגיוס. לחרדים הוא יאמר שלא תהיה כפייה בהסדר. הוא מקווה להצטרף לממשלה הבאה כגיבור החרדים, זה שהציל את עולם התורה מפני הגזירות המתרגשות עליו.

בינתיים המערכת החרדית נערכת לקיום הבחירות בתאריך לא נוח, בעיצומו של "זמן אלול" בישיבות, שבו אין שחרורים ואין היעדרות מבתי המדרש. נראה כי החרדים בונים על כך שזמן אלול ינוצל דווקא לטובת הבחירות - כאשר עצרות ההתעוררות לחזרה בתשובה יהפכו לעצרות בחירות והנוכחות בישיבות תתורגם גם לפעילות פוליטית. אם לא יימצאו ההיתרים לכך, היו מי שאמרו השבוע בהלצה, ייתכן שלא יהיה למפלגות החרדיות על מי לסמוך, אלא על החרדים החדשים, שלא נמצאים בישיבות, שיעשו בשבילם את העבודה. *

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ