להתגרש ביוקר |

כשאשת האוליגרך החליטה "לרושש" את בעלה לשעבר

דמיטרי ריבולובלב גרף הון עתק מייצור דשנים וקנה נכסים במונקו, בפאריס ובז'נווה. כשאשתו אלנה גילתה שהעביר חלק ניכר מהונו לקפריסין, פתחה בהליכי גירושים שיסתיימו, לדבריה, רק כשתקבל את כל המגיע לה. אלו עשויים להיות הגירושים היקרים בהיסטוריה

אגאת דופארק, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אגאת דופארק, לה מונד

ב-8 בדצמבר 2008, היום שבו החליטה אלנה ריבולובלבה להתגרש מבעלה העשיר והבוגדני ולדרוש ממנו יותר מ-4.6 מיליארד יורו, היא נזכרה ברפלקס שיש לכל איש עסקים רוסי ברמה מסוימת. זהו רפלקס ה"פרופילקטיקה", כלומר "מניעה". לפיכך כתבה לתובע הכללי בז'נווה, שם היא מתגוררת מאז 1995, שאם אי פעם "יקרה לה משהו" יש לחשוד בבעלה. הבעל לשעבר, דמיטרי ריבולובלב, היה איל דשנים שדורג במקום ה-13 ברשימת עשירי רוסיה.

האוליגרך יליד אוראל הפעיל את "המניעה" באמצע שנות ה-90, אז החל בהקמת האימפריה שלו, "אוראלקאלי". החברה, הממוקמת בברזניקי שליד פרם שברוסיה, מייצרת דשנים על בסיס אשלג. ריבולובלב העביר בדחיפות את אשתו ובתו למקום מקלט בשווייץ, בשל התנכלויות של המאפיה המקומית.

"הוא לימד אותי את כללי המשחק", אמרה ריבולובלבה, שסיפרה בצרפתית רהוטה על חייה הסוערים של אשת אוליגרך רוסי. "היום אני היריב", הוסיפה. מערכת הגירושים שבה פתחה נחשבת אחת היקרות בהיסטוריה. היא מנוהלת בחשאיות, על פי כללי נימוס מעודנים, בעזרת צוותים של עורכי דין המקבלים שכר גבוה במיוחד.

אבל אין לטעות, זו מלחמת חורמה בממדים מוגזמים. לדוגמה, אחרי שבני הזוג ריבולובלב יעזבו את קולוני, פרוור יוקרה של ז'נווה, תיוותר צלקת באחת הגבעות במקום. במדרון של אותה גבעה נותר בור עצום, שריד של אתר בנייה. בכל שבוע בא למקום מומחה לבדוק אם אין סכנה למפולת אדמה.

דמיטרי ריבולובלב ובתו יקטרינה. קנה את אחוזתו של אדמונד ספרא ב-200 מיליון לירות שטרלינג צילום: פרס ספורט

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

מעל לפני האדמה היה אמור לצוץ העתק של הטריאנון הקטן בוורסאי. מתחתיו, מוסתרים במנהרות, היו אמורים להיות אולמות ספורט, בריכות שחייה, לימוזינות ויצירות אמנות. תהליך הגירושים עצר הכל. על פי החוק השווייצי, כשנישואים מסתיימים, הרכוש של בני הזוג נחלק לשניים.

אבל ניסיון לבדוק את הנכסים שצברו בני הזוג במשך 20 שנה עשוי לגרום סחרחורת. בשווייץ יש להם נכסים מרשימים נוספים - שני בתי קיט מפוארים בגשטאד, שערכם כ-162 מיליון יורו. הם מחזיקים גם באחוזה עירונית בשדרות האליזה בפאריס ובדירת נופש "קטנה", שנרכשה ב-18 מיליון יורו זמן קצר לפני הפרידה. ואסור לשכוח את היאכטה, המטוסים וכל השאר.

במוקד המאבק בין בני הזוג, שניהם בני 45, עומדות שתי קרנות שמוחזקות בקפריסין. ביוני 2005, בלי לדווח לאשתו, העביר אליהן ריבולובלב את עיקר הונו, כולל מניות של "אוראלקאלי". כיום הוא ושתי בנותיו, בת 22 ובת 11, הם הנהנים מההון.

עורכי דינה של הגברת טוענים שהוא העביר את הקרנות לקפריסין כדי להסתיר את ההון. לדעתם, שווי הרכוש שיש לחלק בין בני הזוג עולה על 12 מיליארד דולר, כולל המניות שהועברו לקפריסין. מאז 2005 גדל ערכן פי שישה. עורכי הדין של האדון שקלו בשלב כלשהו להיפגש עם כתבי "לה מונד", אבל החליטו לבסוף למלא פיהם מים. לדבריהם, את שווי ההון יש לאמוד על פי ערכי 2005. באומדן כזה, ההון של לקוחם מסתכם בפחות משני מיליארדי דולרים.

אלנה ריבולובלבה נשבעת שאינה נלחמת למען המיליארדים, אבל כדי להתמודד עם אוליגרך, "שבטוח שהוא יכול לקנות כל דבר ולעשות בחוק ככל העולה על רוחו", וכדי להגן על בנותיה מפני "העולם המדומה" שממנו ניסתה תמיד להתרחק. לאחרונה, לדוגמה, הסבירה לבתה בת ה-11 מדוע הצעתו של אביה, להטיס אותה ללוס אנג'לס כדי "שתיפגש לתה" עם בריטני ספירס וליידי גאגא, היא רעל בעיניה. "היא צריכה לדעת שהזמרות האלה לא יבואו לפגישה בשבילה, אלא בשביל מאות אלפי הדולרים שאביה ישלם להן", אמרה. "לעת עתה אני מצליחה, אבל כמה זמן זה יימשך?"

ב-2008, בשל החשש שבעלה ההפכפך יעלים חלק מההון העצום, הקפיאה ריבולובלבה את כל נכסיה בבריטניה, בארצות הברית, בסינגפור, באיי הבתולה ובקפריסין. רק אז גילתה את קרנות הנאמנות והבינה שאוסף האמנות שלה ושל בעלה, הכולל כ-15 יצירות של פיקאסו, מונה, ואן גוך ודגה, הוחזק בתשתיות הקפריסאיות שלו. את היצירות, שערכן נאמד ב-500 מיליון דולר, היא עזרה להעביר לסינגפור וללונדון כדי לחמוק מממשלת רוסיה החמדנית.

המידע על פעולותיו של מר ריבולובלב הגיע לז'נווה במארס 2010. מאז מונע בית המשפט בשווייץ מהאוליגרך הרוסי לקבל את נכסיו, כולל אלו שהופקדו בקפריסין. ב-2011 הוא עזב את שווייץ והתמקם במונקו, לצד בתו הבכורה יקטרינה.

מסוגנן

לאב ולבתו יש סגנון. הם עברו עם הוריו של דמיטרי לאחוזתו לשעבר של אדמונד ספרא, "לה בל אפוק". הבנקאי היהודי נספה שם בשריפה. בתמורה ל-2,000 מטרים רבועים שילם ריבולובלב 200 מיליון לירות שטרלינג.

מלך האשלג לשעבר הגשים חלום ישן נוסף וקנה את מועדון הכדורגל א"ס מונקו. זה היה בדצמבר 2011, והעיתונות האמריקאית יצאה מגדרה בעקבות מה שכונה "עסקת המאה" - פנטהאוס ששטחו כ-600 מטרים רבועים, שמשקיף על הסנטרל פארק בניו יורק, נקנה על ידי יקטרינה ב-88 מיליון דולר.

אלנה ריבולובלבה, שראתה בעסקה את טביעות אצבעותיו של בעלה וסברה שעשה שימוש ציני בבתה, הגישה באמצע מארס תביעה בבית המשפט במנהטן. "האנשים האלה מאבדים כל קשר עם המציאות", אמרה. "הכסף השתלט על בעלי, לא להפך".

במחצית השנייה של שנות ה-80 היה דמיטרי ריבולובלב סטודנט לרפואה בפרם. בבית הספר לרפואה הכיר את הסטודנטית אלנה צ'ופרקובה. הם התחתנו ב-1987. לאחר שסיימו את הלימודים השתכנו בני הזוג בדירת שני חדרים. הוא עבד בחדר מיון כמומחה להחיאה ולטיפול בחולים שסבלו מאירועי לב. היא טיפלה בבתם הראשונה, שנולדה ב-1989.

פחות מעשר שנים לאחר מכן, ב-1995, הפך דמיטרי ריבולובלב למיליונר. הוא השתלט על מערות האשלג בברזניקי והיה ליושב ראש מועצת המנהלים של "אוראלקאלי", חברה שהיה בעל מניות בה. הוא נע ממקום למקום לבוש באפוד מגן ומוקף שומרי ראש.

אלה היו שנות ההפרטה ברוסיה ורבים מאזרחיה עשו אז הון עצום. ריבולובלב פתח את המרפאה הפרטית הראשונה בפרם עם אביו, שהמציא שיטת טיפול המבוססת על גלים מגנטיים, אבל הבין שהכסף נמצא במקום אחר. ראשית הצלחתו היתה בסחר בבירה תוצרת חוץ.

ההפרטות החלו ב-1992. האוליגרך לעתיד פגש את מי שהיה לשותפו, ולדימיר שבצ'וב, קצין הצבא לשעבר, מבוגר ממנו ב-20 שנה, שנחשב האיש מספר שתיים בקרן ההפרטה של אזור פרם. הצמד הקים קרן בשם "חגורת האבן", שקנתה כתבי זכויות על נכסים שהוענקו בחינם לעובדים. בהמשך ייסדו השניים בנק, "קרדיט FD", ש-17 מפעלים בסביבה הפקידו בו את כספם. אט אט התמלא ארנקם של האדונים ריבולובלב ושבצ'וב בכתבי זכויות של מפעלים כימיים, ביניהם "אוראלקאלי".

ריבולובלב בא לכל מכירה פומבית וכדי לסלק מדרכו מתחרים גייס לעזרתו בריונים, שיטה נפוצה ביותר אז. בתמורה הבטיח להם המיליונר הטרי חלק מהעסק. הוא לא טרח לכבד את הבטחותיו ואנשי העולם התחתון המקומי החלו לרדוף אותו. גם מנהלי המפעל חשו שאינם מקבלים את המגיע להם והצטרפו לאויביו.

חמקן

ב-1996 הואשם איש העסקים בהזמנת הרצח של מנהל "נפטכימיק", מפעל שזמן קצר לאחר מכן עבר לבעלותו. ריבולובלב זוכה מחוסר הוכחות ויצא לחופשי לאחר 11 חודשים במעצר.

לרופא לשעבר, התברר, יש לא מעט חברים במקומות הנכונים. לז'נווה באו פקידים בכירים ופוליטיקאים, על נשותיהם וטפם, בחיפוש אחר מרפאות ובתי ספר פרטיים. אחד מהם היה מושל פרם יורי טרוטנוב, שאת מערכת הבחירות שלו ב-2000 מימן ריבולובלב. אלנה ריבולובלבה, אז אשת איש כנועה וצייתנית, מילאה את תפקיד המארחת. ב-2004 מונה טרוטנוב לשר המופקד על משאבי הטבע.

ריבולובלב, המחזיק ב-66% ממניות "אוראלקאלי", קצר הצלחות בזו אחר זו והתחמק מאסונות ומטעויות. לדוגמה, באוקטובר 2006 פגע שיטפון קשה באחד ממכרות האשלג בברזניקי ואיים על מסילת הברזל ועל הבניינים שמעליו. ועדת חקירה שהוקמה קבעה כי הפגיעה נגרמה בגלל אסון טבע.

אבל הדברים החלו להשתנות ב-2008. "אוראלקאלי", חברה ששווייה 34 מיליארד דולר, החלה לעורר קנאה במוסקווה. סגן ראש הממשלה, איגור סצ'ין, בדק את פרשת השיטפון ואיים להטיל קנס חסר תקדים על האוליגרך. ב-2010 נאלץ ריבולובלב למכור את נכסיו לאוליגרך ממקורבי סצ'ין תמורת שישה מיליארד דולר.

המזומנים סייעו לריבולובלב להצטרף לנהנתני עולם המותרות, ולא הפריעו לו להמשיך להציג פנים של איש מאמין. הוא מימן שיפוץ של מנזר אורתודוקסי במוסקווה, ובתמורה הובטחה לו חלקת קבר במקום.

אלנה ריבולובלבה מקווה שהליכי הגירושים יסתיימו לפני שיירד אל קברו. היא ממשיכה בנחישות במאבקה, שנועד לאלץ את בן-זוגה לשעבר לציית לחוק. היא מוכנה להמשיך בכך שנים ארוכות, אם יהיה בכך צורך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ