תום שגב
תום שגב

בן ציון נתניהו, שמת השבוע, נחשב ציוני קנאי מאוד. בשנות ה-40 עבד עם זאב ז'בוטינסקי. נהוג לומר שדעותיו מנעו את קבלתו כמרצה באוניברסיטה העברית וכי אפילו מנחם בגין לא לקח אותו אתו לכנסת, כנראה מפני שהיה קיצוני מדי לטעמו. אך דברים שרשם ביומנו דוד בן-גוריון מעלים כנראה את הצורך להעריך מחדש את דימויו הקיצוני של נתניהו. בשנת 1956 הציע נתניהו לבן-גוריון להעסיקו כעובד הסברה, במסווה של פרופסור להיסטוריה, באחת האוניברסיטאות באמריקה. הוא ביקש לעבוד בכפיפות למשרד ראש הממשלה, ולהתאים את פעילותו למדיניותה.

הפגישה בין השניים התקיימה ביום שישי, 11 בנובמבר, בסיומו של אחד השבועות הדרמטיים ביותר בחיי בן-גוריון: בתגובה ללחץ כבד, מלווה באיומים מצד ברית המועצות, נאלץ בן-גוריון להורות להתחיל בפינוי השטחים שצה"ל כבש פחות משבועיים קודם לכן במבצע סיני.

נתניהו ובן-גוריון הכירו זה את זה. ביולי 1945 הציע נתניהו לבן-גוריון לפעול להחזרת המפלגה הרוויזיוניסטית אל ההסתדרות הציונית. בן-גוריון התנה את שובם בכך שאצ"ל יפורק. נתניהו, שבא אז בלוויית כמה מחבריו, סיפר לבן-גוריון כי בתקופת המלחמה ניהל בארצות הברית את התעמולה של ההסתדרות הציונית החדשה (הצ"ח), היא הסתדרות ציונית שהוקמה על ידי הציונים הרוויזיוניסטים. הוא הבטיח שלא פעל עם הפלג הקיצוני של התנועה הרוויזיוניסטית, בראשותו של הלל קוק.

בן ציון נתניהו. טען שדו-קיום בין ישראל לשכנותיה ייתכן, אם בכלל, רק על בסיס הרתעהצילום: פלאש 90

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

כשבא אל בן-גוריון ב-1956, היה נתניהו עורך האנציקלופדיה העברית. על פי יומנו של ראש הממשלה, גם הפעם חזר והדגיש שלא שיתף פעולה עם קוק. הוא סיפר על שורה של פגישות עם מדינאים אמריקאים, בהם דין אצ'יסון, שכיהן כשר החוץ בתקופת ממשל טרומן. נראה כי דיבר אתם בעיקר על סכנת החדירה הסובייטית למזרח התיכון. על פי יומן בן-גוריון, נתניהו סיפר לו שעם קום המדינה הוא עזב את המפלגה הרוויזיוניסטית.

ואז, על פי יומן בן-גוריון, הגיע נתניהו לתכלית: "הוא סבור שמנגנון ההסברה שלנו בארה"ב חלש, מציע את עצמו. יקבל חופשה לשנה מהאנציקלופדיה. כמסווה ירצה באיזו אוניברסיטה. המקצוע שלו היסטוריה יהודית. כתב ספר על אברבנאל. יש להקים כוח לא יהודי: מחשובי סופרים, עיתונאים, אנשי קונגרס. יש לרכוש שונאים דווקא, או לפחות לעשות אותם לנייטרלים. למחצית השנה ידרשו אולי מאתנו עד רבע מיליון דולר. אחר כך יימצא הכסף באמריקה גופה. אין ערך להופעות יהודים ציונים. דרושים אישים אמריקאים ונחוץ שלא יהיה מורגש כלל שהגוף הזה קשור למדינת ישראל, אבל בפועל הוא צריך להיות כפוף למשרד ראש הממשלה, כי תעמולה צריכה להתאים עצמה למדיניות".

בן-גוריון השיב לאורחו כי אינו מסכים לכל דבריו: "נעשו גדולות בשטח רכישת דעת הקהל ולמעשה ממשלת ארה"ב עזרה לנו רבות מיום קום המדינה", אמר, אך הסכים כי יש לחזק את התעמולה. הוא הבטיח תשובה בתוך שבוע. לאחר שהלך נתניהו השקיע עצמו בן-גוריון בדברים שכתב שפינוזה על הפחד.

לא ניתן ללמוד מיומן בן-גוריון אם השליחות המוצעת יצאה אל הפועל. בשנים ההן הרבה נתניהו לשהות בארצות הברית ובשנות ה-60 התקבל כמרצה באוניברסיטת קורנל.

ביוני 1968 שוב ביקר נתניהו אצל בן-גוריון ושוב הציע לו תוכנית לתעמולה ישראלית באמריקה. יש לפעול נגד השמאל האמריקאי, אמר והתכוון למה שכונה אז "השמאל החדש". כמעט כולם קומוניסטים יהודים, אמר נתניהו, והציע שוב לרכז את התעמולה הישראלית בסכנת החדירה הסובייטית למזרח התיכון. אם ברית המועצות תשתלט על המזרח התיכון, היא תשלוט באו"ם, טען.

הוא שיבח שניים מתומכי ישראל שמצא באגף הימני של המפלגה הרפובליקאית: בארי גולדווטר וריצ'ארד ניקסון. נתניהו לא דיבר הפעם על כסף, ואף לא הציע את עצמו. אף על פי כן נראה שבן גוריון העריך את הצעתו: הוא שלח אותו לשניים משרי הממשלה, משה חיים שפירא ויוסף ספיר, והבטיח לנסות ולהסדיר לו פגישה עם משה דיין.

בן-גוריון נהג לצטט ביומנו שבחים ששמע מאנשי שיחו, וכך כתב גם בעקבות שיחתו עם נתניהו: "הוא מהלל השיחה שלי לפני חצי שנה בטלוויזיה, שהיה לי אומץ להגיד שייתכן שהערבים ינצחו בעתיד וישמידונו". נתניהו עצמו האמין בכך עד סוף ימיו. "חושבים שהשואה נגמרה", אמר ב-2009 לעמית סגל מערוץ 2: "השואה לא נגמרה. היא נמשכת כל הזמן". המגעים עם נתניהו שתיעד בן-גוריון ביומנו אינם מוכיחים שאבי ראש הממשלה הנוכחי אכן פעל באמריקה כסוכן הסברה סמוי של ממשלת מפא"י, אך השבח שחלק לבן-גוריון משקף קרבה רעיונית. גם בן-גוריון חשש כל ימיו מפני חיסול המדינה; גם הוא, כמו בן ציון נתניהו, סבר שדו-קיום בין ישראל לשכנותיה ייתכן, אם בכלל, רק על בסיס הרתעה. *

tom.segev@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ