בית שמש תרושת במאות מצלמות אבטחה

בניסיון להתמודד עם ההקצנה הדתית הגוברת, יוצבו בעיר 120 מצלמות, בעיקר באזורי התפר שבין הגושים החרדיים לבין האזורים הסמוכים אליהם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בחוץ שרר אובך מחניק, אבל באולם הפיס המרכזי של בית שמש נשבה השבוע רוח רעננה. כארבעה חודשים אחרי ששככה הסערה הציבורית בעניין ההקצנה החרדית, פרעה העירייה את התחייבויותיה לתושבים בדבר פריסת מצלמות אבטחה בעיר.

בטקס חגיגי שהתקיים באולם ההוא, לא רחוק מבית הספר שלומדים בו הילדה נעמה מרגוליס וחבריה, ובמעמד השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, הוסר הלוט מעל התוכנית לכיסוי העיר במצלמות אבטחה, רובן סמויות וחלקן בליווי מערכות כריזה. בשלב הראשון יוצבו בעיר 120 מצלמות. בחודשים הבאים יתוספו אליהן עוד 250 מצלמות.

המצלמות יוצבו כחלק מתוכנית "עיר ללא אלימות" שהחלה לפעול השבוע בעיר. בית שמש אינה העיר היחידה שהתוכנית פועלת בה, ומערך המצלמות אינו המרכיב היחידי: יש גם התארגנויות אזרחיות ומוסדיות שמטרתן מיגור אלימות. מוביל אותן המשרד לביטחון פנים, בתיאום עם העירייה, המשטרה המקומית ומשרדי הרווחה והחינוך.

אבל לנוכח הסערה הציבורית שקמה בשל התנכלויות חרדים קיצונים לנשים בבית שמש, נראה שיש היום לעיר צורך מיוחד בפרויקט, ומהר ככל האפשר. עניין המצלמות נחשב שם בעיני רבים המרכיב המרכזי בו.

מהומות בבית שמש בשנה שעברהצילום: שירן גרנות

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

"אני מוביל את תוכנית ‘עיר ללא אלימות' בבית שמש", אמר סגן ראש העיר, מאיר בלעיש. ראש העיר, משה אבוטבול, אמר בחגיגיות כי "אי אפשר להתעלם מכך שעירנו עברה חודשים לא פשוטים. החודשים האלה פסו מן העולם, ואני גם מקווה שלא נראה כאלה בעתיד. ערכנו באותה תקופה מסיבת עיתונאים, והודענו בצורה ברורה שהעיר בית שמש לא תסבול כל גילוי של אלימות". הקהל מחא כפיים.

בחודשים האחרונים השקיעו המשטרה והעירייה מאמצים משותפים למפות את מוקדי הרגישות בעיר, שיש בהם הצורך הדחוף ביותר לפיקוח הדוק ומתמיד. מדובר בעיקר באזורי התפר שבין הגושים החרדיים לבין האזורים הסמוכים אליהם. בצירים הללו היו ההתנכלויות הרבות ביותר של חרדים קיצונים לנשים: פעם לאשה שעשתה ג'וגינג וספגה מטר אבנים, פעם לאשה שירדה עם בתה מאוטובוס, ופעמים רבות לתלמידות בית הספר לבנות "אורות", שעשו את דרכן לבית הספר או בחזרה ממנו.

מלבד הצירים הללו, שירושתו בכמה עשרות מצלמות, מתכוונים אנשי "עיר ללא אלימות" להציב כ-30 מצלמות בתוך המעוזים של החרדים הקיצונים. "מדובר בכ-200 אנשים, לכל היותר, שמהווים את הגרעין הקיצוני ביותר. הם גם גרים באותם רחובות", אמרה ל"הארץ" מורן יצחק, האחראית על התוכנית. היא נמנעה מלפרט היכן יוצבו המצלמות, כדי למנוע שם אלימות נוספת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ