שיטת הקממבר |

כשהצרפתים פרסמו תוצאות במסווה

"טנקים רוסיים עזבו עם שחר, צפויים להגיע לפאריס בשמונה בערב" צייץ צרפתי מתחכם באחד מתעלולי הרשת שמטרתם לחשוף התוצאות לפני המועד המותר

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

קנס של 75 אלף יורו לאדם ו-375 אלף יורו לחברה זה לא צחוק. ואכן, התקשורת בצרפת שמרה על פנים רציניות וצייתה לחוק מ-77' שאוסר פרסום הצהרות פומביות של פוליטיקאים, תוצאות אמת, סקרים ואפילו רמיזות על זהות הנשיא הנבחר, מתום תקופת הקמפיינים ב-21 באפריל ועד סגירת הקלפיות בשמונה בערב ביום הבחירות. לעומת התקשורת הממוסדת, אומת הרשת הצרפתית צחקה בקול רם, אם כי בזהירות.

בבחירות 2007, עיתונאים זרים, בעיקר בבלגיה ובשווייץ דוברות הצרפתית, פירסמו את תוצאות האמת לפני פקיעת האמברגו בכלי התקשורת בארצותיהם ובאינטרנט. טכנית מדובר בעבירה על החוק, מאחר שהאתרים נגישים בצרפת.

השנה הסכימו חברות הסקרים לא להעביר תחזיות המבוססות על ספירה חלקית לפני סגירת הקלפיות, אבל כן למכור ללקוחות משלמים תחזיות לפי ספירה מוקדמת. ועדת הבחירות קראה לתקשורת ולגולשים להפגין "אחריות ואזרחות טובה", והפעילה צוות שניטר את התקשורת והאינטרנט כדי לאתר הדלפות. תשמעו בדיחה צרפתית: 23 מיליון צרפתים חברים בפייסבוק ו-3 מיליון בטוויטר. צוות הניטור מנה עשרה אנשים.

סרקוזיצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

גולשים צרפתים שחששו מהקנסות הכבדים, ביקשו למתוח את גבולות החוק או פשוט נהנו לשחק במרגלים וסוכנים. הגולשים דנו בדרכים להפיץ את המידע בדרכים עקיפות, כמו קריאת המועמדים על שם מדינות - נדרלאנד (שמה הרשמי של הולנד) לפרנסואה הולנד והונגריה לניקולא סרקוזי (ארץ מוצאו של אביו). אחרים בחרו לפרסם את התוצאות כאילו מדובר בניצחונות בתחרויות ספורט. חלקם הצמידו למועמדים שמות קוד: הולנד כונה בשם הקוד "חאודה", הגבינה ההולנדית המפורסמת. סרקוזי זכה לכינוי "נעלי פלטפורמה", רמז לנעליים עם ההגבהה שהנשיא הנמוך נוהג לנעול.

"הילדה הקטנה של אבא'לה" היה כינויה של מארין לה פן, שירשה את אביה ז'אן מרי לה פן במפלגת הימין "החזית הלאומית". משמאל, ז'אן-לוק מלנשון הקומוניסטי כונה "פלפל אדום לוהט". גולש אחד צייץ בטוויטר: "לפי משקיפים שחזרו מסוריה, טנקים רוסיים עזבו עם שחר, צפויים להגיע לפאריס בשמונה בערב", כשהשעה מבהירה שמדובר בתוצאות הבחירות והרוסים מסמלים את השמאל.

"אני רוצה לחלוק על הרעיון שהחוק הוא ארכאי רק בגלל שהוא אומץ בתקופה פרהיסטורית, לפני פייסבוק, טוויטר ואפילו האינטרנט", אמרה נשיאת ועדת הבחירות, מארי-איב אובן, ואיימה שגם מי שיפרסם את המידע בקוד יחשב לעבריין. סרקוזי, לעומתה, היה ריאליסט בנוגע להפרת האמברגו: "זה לא ידהים אותי, משום שהעולם הפך לכפר. יש לנו חוקים שלפעמים הם מיושנים, כולם יודעים את זה, זה סוג של צביעות. לכולם יש מחשב. אנחנו צריכים להקים מחסום דיגיטלי? לשבש מחשבים של אנשים? באיזה מין עולם אנחנו חיים?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ