המקום הכי חם בירושלים

מאז שחרורו, הועלו רעיונות רבים במטרה להגן על המתפללים והתיירים מפני השמש הקופחת ברחבת הכותל. קדושת המקום מנעה מהם לצאת לפועל

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

 יום שלישי בירושלים לא היה היום הכי חם בשנה. היה זה אחד מימי האביב היפים, עם עננות חלקית בשמים, והטמפרטורה הגיעה ל-25 מעלות בצל. בחודשים הקרובים יהיו ימים הרבה יותר חמים. אבל ברחבת הכותל המערבי החום היה בלתי נסבל כבר השבוע. השילוב בין היעדרם של עצים, בניינים או סככות שיצלו במעט, והלובן הבוהק ומחזיר הקרינה של מרצפות הרחבה, הפך את המתפללים והמבקרים לסמוקים ומיוזעים.

נכון שתיירים מאירופה סובלים יותר מהתיירים כהי העור, אבל לאחר שהייה של כמה דקות ברחבה כולם, ללא הבדל גזע, מזיעים, מסונוורים ומחפשים מעט צל. בפינה אחת הסתודדו זוג תיירים יפאנים בחברת שפופרת קרם שיזוף. בחלקה המערבי של הרחבה, לאורך גדר נמוכה שנותנת מעט צל, הצטופפו כ-20 בני אדם, כמעט בשכיבה. קבוצה נוספת התקבצה בכתם צל ליד מבנה השירותים. מדריכי התיירים הבריחו את הקבוצות שלהם במהירות מהרחבה הלוהטת אל מחסות מוצלים. אין ספק, הכותל המערבי הוא מקום קדוש, אבל רחבת הכותל היא כנראה המקום הבוהק והחם ביותר בירושלים. בחודשי הקיץ הופכת השהייה בה לבלתי נסבלת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

מתפללים בכותל. המקום הבהיר ביותר בישראל צילום: אמיל סלמן

עופר כהן, יו"ר השדולה לערכים יהודיים, פנה באחרונה לשר התיירות ולשר הדתות בבקשה לפתור את הבעיה. "הייתי בבר מצווה בערב פסח, שזה עוד לא קיץ, ואנשים אמרו שאי אפשר להתרכז בתפילה", הוא סיפר. לדבריו, "מי שמתפלל בזמן החום צריך לסיים את התפילה מהר, זאת לא תפילה ביישוב הדעת".

גם מדריכי התיירים מתוסכלים. בן לב קדש, מורה דרך ירושלמי שמכיר את התופעה, אומר ש"הבעיה נמשכת לאורך כל השנה, גם בגשם וגם בשמש. בכל הרחבה הענקית הזאת אין ולו פינה אחת קטנה עם מחסה. חלק גדול מהתיירים מגיעים ממדינות אירופיות ולא קל להם לעמוד בשמש". למורי הדרך, לדבריו, יש שתי דרכים להתמודד עם הבעיה ושתיהן גרועות: "אפשר לקצר בהסבר ולתת אותו במקום אחר, אבל אז צריך לשבור את הכלל הראשון של מורה דרך, שלא מסבירים משהו שלא רואים. פתרון אחר הוא לחפש פינה ליד השירותים או במנהרה שמחברת בין הרחבה לרחוב הגיא, אבל תמיד צפוף שם ולא רואים".

בשל בעיות הלכתיות וחשש מפגיעה במעמדו של הקיר הקדוש, לא צפוי פתרון לבעיה בעתיד הנראה לעין. רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', שמנהל את האתר, אומר שהנושא נבחן כמה פעמים בעבר, אבל "כל דבר שנעשה יאפיל על הכותל. התייעצנו על זה, היו תוכניות אבל אין מה לעשות", פסק הרב רבינוביץ'.

ואכן, עד כה נדחו כל הרעיונות לקירוי או הצללה של חלקים מהרחבה. "נושא ההצללה נידון כבר שנים רבות, מאז שחרורו של הכותל המערבי, ובצד ההתמודדות עם חום בקיץ וגשם בחורף, נמנו וגמרו רוב האישים מתחומי התכנון, ההיסטוריה והארכיאולוגיה, כי ההוד וההדר, זיכרון העבר ועוד, הוא כשהכותל חשוף בלי הצללות", מסבירים בלשכת רב הכותל.

הפתרון הירוק של שתילת עצים, ואפילו מדשאה שתספוג חלק מהקרינה, לא בא בחשבון בשל איסור הלכתי. הרב רבינוביץ' הקדיש לסוגיה פרק שלם בספר שו"ת בענייני הכותל המערבי. אחרי דיון ארוך על הבעיה ההלכתית שמעוררת שתילת עצים ודשא בירושלים שלאחר החורבן, מגיע רבינוביץ' למסקנה כי יש להשאיר את רחבת הכותל "בפשטות ובצנעה", וכותב: "איך ייערב לנו לשכלל ולפאר את הרחבה המצויה מול בית אלוקינו החרב והשומם אשר שועלים הילכו בו".

פתרון שלישי היה לפזר שמשיות ברחבה, אלא שדימוי החוף שדבק בשמשיות העלה טענות שהן מוזילות את המקום. "הרב החליט כי בחגיגות בר מצווה, שבהן המשפחות שוהות זמן רב ברחבה בגלל אורכו של הטקס, יפתחו שמשיות באזור הטקסים. יצוין כי להחלטה זו היו מתנגדים רבים שטענו שבכך מוזילים את הכותל", נמסר בהודעת לשכת הרב.

"אפשר למצוא פתרונות יצירתיים", אומר כהן, "שיציבו חופות חתנים במקום שמשיות שמזכירות את חוף הים. צל בתפילה זה לא לוקסוס, זה מינימום, שאפשר יהיה להתפלל ביישוב הדעת. מספיק שמישהו אומר לחזן חם, תזדרז קצת, וזה הורס הכל. התפילה לא מכובדת כך".

מלשכת הרב נמסר כי "ניהול רחבת הכותל המערבי מתוך התחשבות בצרכים של כולם אינו דבר של מה בכך והרב עושה מאמץ אדיר כדי לענות כמה שניתן לכולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ