בין שאול מופז לשארל מונטסקייה

מעשה מופז השבוע הוא עיוות של רעיון הממשל היציג שהצרפתי היה בין הוגיו. למרות הכל, לא ניתן יהיה לתבוע אותו על הוצאת דבר במרמה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

"שני ענקים בשנה אחת", מילמלה שרה נתניהו בעצב בשבוע שעבר, בשבתה בין האבלים בדירת בן-ציון נתניהו, אבי בעלה. היא התכוונה לסמיכות הזמנים, בתוך פחות משישה חודשים, לפטירת הוריהם הישישים. אביה המנוח, שמואל בן-ארצי, שם לפני שלוש שנים בפי אחד מגיבורי ספרו, "בין יוצרו ליצרו", מלים טעונות. "לאחר שדימה בנפשו שמצא את מקור אסונו באשתו, עבר לחשוב על מוצא כלשהו. חז"ל אמרו, קשה אשה רעה כיום סגריר; ואשה רעה כיצד? מקשטת לו שולחן ומקשטת לו פה ומחזרת לו גבה. ומה תקנתו? יגרשנה ויתרפא". אין לחפש קשר כלשהו לדמויות מציאותיות.

באותם ימי אבל לא ידעו המנחמים שעדיין לא פסו ענקים מישראל, אם לא ביצירה - לפחות ביצר. בתחום זה, בשדה הפורה של הפוליטיקה, בנימין נתניהו הוא ענק-הענקים, ומשנהו בענקיות הוא כמובן שאול מופז.

בבוקר יום שני פתח נתניהו את ישיבת הממשלה בדברים לתקשורת, הביא לאישור שני מינויים והכריז על הפסקה, שהתמשכה קרוב לשעה. בשובו לחדר, אטום מבע, לא גילה לאיש סביבו שהמגעים עם מופז, הקולני ביריביו והמר במגדפיו, מתקרבים לחתימה. השרים, חברי הכנסת והאזרחים המפרנסים אותם, המשיכו לחיות עוד שעות רבות בעולם שעמד להימחות. כמוהם כאותם חיילים מסכנים ב-1918 בהנץ השחר על יום שביתת הנשק במלחמת העולם הראשונה, ה-11 ל-11, כשמפקדיהם התעקשו שימשיכו להרוג זה בזה עד שפעמוני הכנסיות יצלצלו 11.

מופז ונתניהו. מכת פתע שמבזה את המפתיעים, לא את המופתעיםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

כשהתחדשה ישיבת הממשלה הציגו בה בכירי המשטרה נתונים על פשיעה ואלימות. למחרת, בתל אביב, השיקו המפכ"ל יוחנן דנינו, ראש אגף החקירות והמודיעין יואב סגלוביץ' ועמיתיהם, ועידה מוצלחת של עשרות מפקדי משטרות אזור אירופה באינטרפול - ארגון השיטור הבינלאומי. מבקר מקומי שנקלע למקום שאל את אחד השוטרים מה יעלה בגורל תלונתו של בוחר נגד פוליטיקאי על הוצאת דבר במרמה - הנבחר נשבע בנקיטת חפץ כי יימנע ממעשה כלשהו, קיבל את קולו של המצביע ואז מיהר להפר את הנדר. השוטר חייך: תלונות כאלה אכן מוגשות, אך הטיפול בהן אינו פלילי, בין השאר מפני שקשה להוכיח כוונה מראש להערים על המצביעים.

אצל אנשים בשר ודם, שכניו של מופז בכוכב יאיר, או דיירי רחוב ילדותו באילת, התנהגות כזו היתה לכל הפחות לא מוסרית, אבל לא ככל האדם הפוליטיקאי. הוא אינו מבחין בין כתב-סמכות לכרטיס הגרלה. זאת המכונית המשומשת, הפגומה בהיחבא, שאדם ישר לא ינסה למכור אך פוליטיקאי נכלולי, לא רק ריצ'רד ניקסון, יציע במחיר מופקע.

אז הכל חוקי. מופז יכול לנצח בבחירות הפנימיות במפלגתו בעזרת התחייבות חד-משמעית שלא לחבור לנתניהו ובלא ניד עפעף להשליך את ההתחייבות לסל המחזור. מותר לו לסחור בקולותיהם של מצביעי קדימה בראשות ציפי לבני, שסלדו מנתניהו בבחירות 2009, ולהשתמש בהם כנדוניה לביצור כוחו של נתניהו - ולהצלת מופז מההדחה שציפתה לו במפלגתו הזועמת ב-5 בספטמבר, למחרת הבחירות שלא יהיו. אילו דובר בבנק או בבית השקעות, זו היתה מעילה באמון הלקוחות; אבל בפוליטיקה זו שגרת עבודה, והכל חוקי, לא פחות מהשימוש הנפתל בלוח העברי, שגויס ב-2002 במאמץ הכושל של מופז להתגבר על חובת הצינון ולהיבחר לרשימת הליכוד לכנסת.

אם אין כאן אשמה, אולי תימצא בושה? לא אצל מופז. הוא שש לעזור לנתניהו במסע פירוק יריבות הליכוד שבמרכז ומשמאלו - מסע שנפתח, כזכור, בעסקה עם אהוד ברק, בניגוד לרצונם של בוחרי העבודה. איכשהו יצא שבסופו של דבר כולם הצביעו בעד נתניהו, גם אלה שתמכו בו, ושלא היה בהם די אף להביאו לראשות הגדולה בסיעות הכנסת, וגם אלה שהתנגדו לו, בוחרי קדימה והעבודה.

למרות ראשי התיבות הזהים, שאול מופז אינו גלגול מאוחר של שארל מונטסקייה. מעשהו השבוע הוא עיוות בוטה של רעיון הממשל היציג: הבוחר, במחוז או במדינה כולה, מסמיך בתום-לב את הנבחר לייצגו נאמנה ולהחליט לפי השקפת עולמם המשותפת, בכפוף לנסיבות בלתי חזויות. העונש על הפרת אמון יבוא בבחירות הבאות. יש וגם נימוקים טובים להקלה בעונש לא יועילו. למשל, ג'ורג' בוש האב, שזכה בבחירות לאחר שהמצביעים קראו את שפתיו והאמינו לו שלא יעלה מסים, אך מצא עצמו נאלץ להסכים למיסוי חדש כתשלום לדמוקרטים על תמיכתם במלחמתו נגד סדאם חוסיין. יריביו מבית, בימין הרפובליקאי, פצעו אותו והוא דימם עד להפסד מול ביל קלינטון.

התהליך חשוב לא פחות מהתוצאה. יש הבדל בין משא ומתן מוצהר, המאפשר ליבון משמעויות ועריכת מאזן של אובדן אמינות לעומת הישגים כלשהם, לבין מכת פתע המבזה את המפתיעים ולא את המופתעים; ומתבזים גם העדרים הנוהים אחריהם במפלגותיהם.

3 מתוך 3 |
איור: עמוס בידרמן
1 מתוך 3 |
איור: עמוס בידרמן
2 מתוך 3 |
איור: עמוס בידרמן

מה שעשה השבוע נתניהו, עם ברק כשותף-סוד זוטר, היה ברק יכול לעשות בסתיו 2000, כאשר אריאל שרון וסילבן שלום הציעו לו בסתר עסקה לצירוף הליכוד לממשלתו. מחיר מציאה, מכירת חיסול: רק שרון במשרד האוצר ושלום במשרד הפנים. ברק, שפחד מיוסי ביילין, סירב ואיבד את ממשלתו.

בשלהי ממשלתו הראשונה, לאחר שפיטר את יצחק מרדכי והתחרט על שנכנע לו בהעדפת מופז על מתן וילנאי כרמטכ"ל, הציע נתניהו לווילנאי להיות שר הביטחון והבוס הישיר של מופז. וילנאי סירב וחבר לברק, שחבר עכשיו לנתניהו, שחבר למופז. אם לאחר שהתבדו שוב ושוב, צודקים סוף-סוף בפרקליטות בהערכה שבחודש יוני יוגש כתב אישום נגד אביגדור ליברמן, יהיה בקרוב לישראל שר חוץ חדש, מופז, הבוס הישיר של וילנאי, השגריר הבא בבייג'ין. בהחלט יהיה מעניין שם, בביקור השר בסין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ