ניר חסון
ניר חסון

מגרש בור גדול במרכז שכונת קרית יובל בירושלים היה בשנים האחרונות חזית למאבק החרדי-חילוני בשכונה ואולי בבירה כולה. השבוע זכו התושבים החילונים בניצחון סמלי חשוב בקרב על המגרש: אמנם תוקם עליו ישיבה, אך היא תהיה ישיבה חילונית.

בשנים האחרונות הפכה קרית יובל סמל המאבק נגד ההתחרדות שכונות חילוניות בבירה. האירוע המכונן במאבק הזה התרחש בקיץ 2008, בשלהי כהונתו של ראש העיר אורי לופוליאנסקי (יהדות התורה).

העירייה החליטה אז להציב קרוואנים במגרש רחב הידיים שברחוב ורבורג, שישמשו גני ילדים לציבור החרדי. החילונים בשכונה ראו בהחלטה חציית קו, במידה רבה של צדק. גנים חרדיים בלב השכונה היו מחזקים את המגמה של מעבר משפחות חרדיות אליה בשנים האחרונות.

התושבים התגייסו ברגע האחרון. "ביום חמישי הטרקטורים יישרו את השטח וביום ראשון היו אמורים להביא את הקרוואנים", נזכרת אסתר קירמאיר, יו"ר סניף מפלגת העבודה בעיר וממובילות המחאה החילונית בשכונה. "ביום שישי ערכנו אסיפת תושבים ובשבת הקמנו סוכות מחאה. ביום ראשון לא נתנו למשאיות להיכנס והתחיל הבלגן".

המגרש הריק בשכונהצילום: אמיל סלמן

קירמאיר אומרת שגם אם המאבק על המגרש לא היה יריית הפתיחה למאבק החילוני, הוא סחף את השכונה למאבק על אופיה. לדבריה, "עד אז החשש מהתחרדות לא היה בולט, אנשים לא לקחו את זה ברצינות. גם אני אמרתי שזה לא כל כך נורא", אומרת קירמאיר.

בסופו של דבר הצליחו התושבים למנוע את הצבת הקרוואנים, אך לא לבטל את התוכנית להקמת גנים חרדיים. מאז הפך מגרש ורבורג מוקד פעילות המחאה של החילונים בשכונה. בשנים האחרונות התקיימו בו עשרות אירועים שנועדו לסמן אותו כטריטוריה חילונית. בין היתר, היו שם הקרנות סרטים תחת כיפת השמים, טקסי קבלת שבת אלטרנטיביים, בקיץ 2010 התקיימה במגרש צפייה משותפת בגמר המונדיאל ולאחרונה נטעו בו עצים.

בשבוע שעבר פירסם ראש העיר, ניר ברקת, הודעה שלפיה תבוטל התוכנית להקים גני ילדים חרדיים על המגרש. "יש להתאים את השימוש בשטחים הציבוריים בשכונות השונות לתפישת התושבים", נכתב בהודעה, "על מנת לתת להם שירות טוב ובמטרה להפחית במידת האפשר את החיכוכים בין הסקטורים השונים".

ברקת החליטה שעל המגרש יוקמו מבנים לשני מוסדות: מכינה קדם צבאית שיזמו תושבי השכונה, חברי גרעינים קהילתיים, והמוסד הירושלמי הייחודי "ישיבה חילונית".

הישיבה החילונית הוקמה לפני שנתיים על ידי קבוצת מורים, בשיתוף ארגון בינ"ה והמינהל הקהילתי "יובלים". כיום היא ממוקמת בשכונת עין כרם. הישיבה מיועדת לצעירים אחרי שירות צבאי. לומדים בה 15 תלמידים במחזורים של ארבעה חודשים, שגם גרים יחד בזמן הלימודים. הם לומדים מקורות יהודיים קלאסיים, אבל גם שירה, תיאטרון, מוסיקה ופילוסופיה, ועוסקים בפעילות קהילתית בשכונות. כיום לומד בה מחזור שני.

"זו אקדמיה למדעי הרוח והיכרות עם ירושלים", אומר אריאל לוינסון, ראש בית המדרש בישיבה החילונית. לדבריו, "המגרש הזה היה ידוע כמגרש המריבה, אבל התפקיד שלנו הוא דווקא לחבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ