שלושה ימים לבחירות במצרים |

חידה של ממש

חודשים אחר נפילת מובארק, תהליך חילופי השלטון במצרים הפך לתסבוכת המטילה צל על יעדה העיקרי של מהפכת 2011: הקמת שלטון דמוקרטי

רולה סקולארי, IL מגזין, קהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רולה סקולארי, IL מגזין, קהיר

חודשים אחר נפילת חוסני מובארק, תהליך חילופי השלטון במצרים הפך לתסבוכת המטילה צל על יעדה העיקרי של מהפכת 2011: הקמת שלטון דמוקרטי.

ב-23 וב-24 במאי יתקיים, לראשונה בתולדות המדינה, סיבוב ראשון של בחירות חופשיות לנשיאות. במזרח התיכון, שנשטף בגל מחאה שמערער את יציבותו והפיל משטרים טוטליטריים ותיקים בלי שיימצא להם עדיין תחליף, עשויות תוצאות הבחירות האלה להשפיע על האזור כולו.

בחודשים האחרונים, עם התרוקנות כיכר תחריר המיתולוגית, התמעטה גם האופטימיות ששררה לאחר המהפכה. הכוחות החילוניים והרפורמיסטיים, שהיו לב המחאה ב-2011, התפלגו בבחירות לפרלמנט בנובמבר. 70% מבית מחוקקים נשלט עתה בידי מפלגות איסלאמיות, האחים המוסלמים והסלפים. אנשי הצבא שבשלטון, שהבטיחו העברת סמכויות שקטה ודמוקרטית, נהגו בעמימות. אחרי שדחקו הצדה את הכוחות המהפכניים, פתחו האיסלאמים והצבא במאבק על השלטון, בתום תקופה קצרה של הסכמות ביניהם.

הדמויות המרכזיות בפוליטיקה כיום הן אותן הדמויות שפעלו בה בעשרות השנים האחרונות - פנים מהמשטר הקודם, מהצבא ומהחוגים האיסלאמיים. כך אומר אליג'ה זרואן ממכון המחקר European Council on Foreign Relations. "האופוזיציה החילונית חוזרת להיות מה שהיתה ב-2010 - מפולגת ולא-רלוונטית", הוסיף.

שוררת אי-בהירות רבה גם ביחס למסגרת החוקית שתהיה הבסיס למצרים החדשה. באפריל פיזר בית המשפט המינהלי העליון של מצרים את הוועדה שהוטל עליה מטעם הפרלמנט לנסח את החוקה. היא עוררה ביקורת ציבורית בשל היותה "איסלאמית" מדי.

הנשיא עלול להיבחר עוד בטרם הוגדרו סמכויותיו בחוק. הכת הצבאית שבשלטון דרשה שהחוקה תנוסח לפני קיום הבחירות לנשיאות: משימה לא קלה לפרק זמן כה קצר. מכשלה זו עלולה להיות תירוץ להארכת שלטון הגנרלים.

כעשרה מועמדים נפסלו משום שלא עמדו בדרישות החוק (אבל כנראה מסיבות פוליטיות), בהם שלושה מהמובילים - יד ימינו לשעבר של מובארק, עומר סולימאן; היזם המיליונר ממפלגת האחים המוסלמים חיירת אל שאטר; והמטיף הסלפי חאזם אבו איסמעיל. פסילתם הגדילה את סיכוייהם של מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר עמר מוסא, והמנהיג לשעבר של האחים המוסלמים, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח.

יהיה אשר יהיה המועמד שייבחר, יעמדו לפניו אתגרים לא פשוטים. הנשיא החדש יירש בעיות ישנות וחדשות, בראשן מצב כלכלי קשה ומדינה שמצוקותיה החברתיות לא מצאו את פתרונן במהפכה: מדי יום מתקיימות הפגנות בשל יוקר המחייה והמועקה החברתית. רק שעכשיו הן כבר לא מגיעות לכותרות. בקרוב הן עלולות להשפיע על תהליך העברת הסמכויות.

לדברי סעיד סדק, מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטה האמריקאית של קהיר, המהפכה עדיין לא הסתיימה. אדרבה, היא מתחדשת ואף עשויה להצמיח מצרים דמוקרטית: "האוכלוסייה כבר לא משלה את עצמה ביחס לאיסלאמים ולצבא, שהוכיחו שאינם יודעים למשול. הבועה האיסלאמית מתפוצצת, וברקע נעשים ניסיונות אמיתיים ליצור דמוקרטיה".

הבחירות במצרים - סיקור נרחב: קדחת הבחירות משתלטת על מצרים | הצל הכבד על מטרת המהפכה | סמל המהפכה תומך במועמד המוסלמי | האיסלאם הפוליטי מאיים על האחווה הדתית | התקדים המסוכן ביחסי ישראל ומצרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ