טרנסג'נדר, עכשיו גם במסמכי המדינה

ארגנטינה, בעלת המסורת השמרנית הקתולית, הפכה בשבוע שעבר למדינה הראשונה בעולם שתאפשר לכל אדם לבחור את מינו במסמכים רשמיים

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

נורה גרינברג, פעילה בקהילת הטרנסג'נדרים בישראל, עוקבת בדריכות אחרי החדשות מארגנטינה, מולדתה. חוק הנחשב למתקדם מסוגו בעולם, שאושר בשבוע שעבר בפרלמנט, יאפשר לכל אדם לשנות את מינו במסמכי המדינה - כמו תעודות זהות, רישיון נהיגה ודרכון - בלי שיידרש להוכיח שעבר ניתוח או טיפול לשינוי מין.

החוק החדש פותר בעיה נפוצה שטרנסג'נדרים מתמודדים עמה - אנשים ששינו את מגדרם, עם או בלי שעברו ניתוח לשינוי מין. כשהם מבקשים לקבל הכרה בזהות החדשה, הם נדרשים לעמוד במבחנים רפואיים, פסיכולוגיים או התנהגותיים. "התפישה בעולם הנאור רואה בכך הפרה של זכויות אדם, כי אי אפשר להתנות הכרה בזהות מגדרית של אדם בכך שמכריחים אותו לעשות ניתוח, שאולי אינו רוצה בו", אמרה גרינברג. "רוב הטרנסג'נדרים ממילא לא עברו ניתוח. אין כל קשר בין מה שיש לך בין הרגליים לזהות המגדרית".

בשנים האחרונות גם בריטניה, ספרד ואורוגואי התירו לטרסנג'דרים לשנות את מינם בתעודות הזהות. בארה"ב מתיר משרד החוץ לשנות את המין בדרכון. אבל גם הן מערימות קשיים ודורשים הוכחות שונות לזהות החדשה. "מה שמייחד את החוק הארגנטינאי הוא שהוא אינו דורש שום תנאי. אתה בא, מגיש בקשה, ובזה נגמר כל הסיפור. אין יותר סחבת של שנים בבתי המשפט עם ניירות, חוות דעת והוכחות", הסבירה גרינברג. לצד זאת, החוק יאפשר לכל אדם לקבל טיפולים לשינוי המין במסגרת ביטוחי הבריאות, ללא תנאי.

טרנסג'נדריות בבואנוס איירס. הנשיאה תמכה בחוק צילום: אימג'בנק / אי-אף-פי

החוק משתלב במגמה של חוקים מתקדמים וליברליים שמחוקקים בארגנטינה, בעלת המסורת השמרנית הקתולית. לפני שנתיים היא היתה המדינה הראשונה באמריקה הלטינית שהכירה בנישואים חד-מיניים. יחד עם החוק הנוכחי, לרווחת הטרנסג'נדרים, שיועבר לאישור הנשיאה - שכבר הביעה את תמיכתה בו - חוקק גם חוק המאפשר המתת חסד.

"יהיה מי שיגיד, מתוך חרדה תרבותית, שהחוק החדש יביא לאנרכיה, כי כל אחד יוכל לשנות את המין שלו ברישומים. בפועל, המשמעות היא ההבנה, שהטרנסג'נדרים הם בעלי זכות שווה להכרה בזהות שלהם", סיכמה גרינברג. כעת, בעקבות החוק החדש, תוכל גם היא להופיע כאשה בדרכון הארגנטינאי שלה - שבו היא רשומה עדיין כגבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ