יניר יגנה
יניר יגנה

3עשרות כלי רכב נפגעו, אנשים נפצעו ובתים נפגעו, עד שתושבי רהט הסכימו: די לירי בחתונות. במשך עשרות שנים חוגגים חתונות בעיר ביריות שמחה. כעת, במאמץ משותף, הצליחו ראש העיר, פאיז אבו סהיבן, ומפקד תחנת המשטרה בעיר, סגן-ניצב אייל אזולאי, להפסיק את המנהג המסוכן.

בשנת 2009 נרשמו ברהט 350 אירועי ירי, בעיקר בעונות החתונות (באביב ובקיץ). בשנה שעברה חלה ירידה משמעותית - 150 אירועי ירי בלבד - והשנה, במשך החודשיים האחרונים, לא היה אף לא מקרה ירי אחד.

זה קורה אחרי פעילות שנמשכת זו השנה השנייה. ראש העיר ומפקד התחנה הגיעו כמעט לכל אוהל חתונה בעיר, ישבו עם ראש החמולה ועם החתן, ודרשו מהם לבקש מהאורחים ומהמשפחות שלא לירות בחתונה. "אנחנו קוראים לתושבים בתפילות במסגדים, להפסיק את הירי", אמר אבו סהיבן. "בביקורים אנחנו מסבירים שגם אם יורים באוויר למעלה, הכדור עלול לפגוע. היום כל התושבים מבינים את החשיבות של העניין וכולם נגד הירי בחתונות. זאת תופעה שסיכנה את תושבי רהט".

סנ"צ אזולאי, מפקד המשטרה בעיר בשנים האחרונות, אומר שלא רק רצון טוב הביא להפסקת הירי: "הגברנו את האכיפה בנושא, תפסנו 180 כלי נשק שהוחזקו בצורה בלתי חוקית. בכל אירוע ירי אנחנו מאתרים את היורים ומגישים נגדם כתבי אישום. הסתייענו גם בכוחות מג"ב".

חלק מהיורים בחתונות היו חיילים בחופשה. "החרמנו את הנשק שלהם", אומר אזולאי. לדבריו, מפקד גדוד הסיור (שבו משרתים רבים מבני העיר), סגן-אלוף ואחיד אל הוזייל, תושב רהט, תרם לצמצום הירי כשהורה לחיילים להשאיר את הנשק בבסיס.

מרכיב נוסף הוא האחריות. כל אדם שמארגן חתונה חותם על טופס שמסביר מה אומר החוק על ירי בלתי חוקי באזור מיושב. "אנחנו מבקשים שבעל החתונה יוודא שלא יורים בחתונה", מוסיף אזולאי. "על פי המסורת הבדואית, אם בעל החתונה מבקש שלא יירו, אף אחד לא יורה".

במסגרת תוכנית "עיר ללא אלימות" הוקצו לפרויקט שלטי חוצות וחולק דף מסרים לתושבים. גם מנהיגי העדה תורמים את חלקם לדה-לגיטימציה של הירי. אם בעבר הם היו נשארים בחגיגה גם אם היו יריות, היום הם קמים ועוזבים את המקום במחאה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ