לשלוח מסרון נגד המלך ולמות

מותו של נדון ל-20 שנות מאסר, שכשתב, לכאורה, 4 מסרונים על משפחת המלוכה, חידש את הוויכוח בתאילנד על החוקים האוסרים להעליב את המשפחה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

הפשע היחיד שלכאורה ביצע היה כתיבת ארבעה מסרונים על משפחת המלוכה התאילנדית, ושליחתם לפקיד ממשלתי. בית המשפט קבע שעבר על חוקי הדיבה והרשיע אותו בפגיעה בכבוד המלך. העונש שנגזר על אמפון טאמגנופאקול בנובמבר שעבר - 20 שנות מאסר - עורר סערה בתאילנד ומחוצה לה. הסערה התחדשה בשבוע שעבר לאחר שאמפון מת בבית החולים של הכלא בבנגקוק. סיבת המוות לא ידועה עדיין, אף שידוע כי בריאותו היתה לקויה.

אמפון, בן 61 במותו, אזרח שקט שלא היה מעורב בפעילות פוליטית, נודע בכינוי "הדוד SMS". במשפטו הוא כפר באישומים וטען שאינו יודע כיצד שולחים מסרון. בעקבות מותו התעוררו שוב שאלות על האכיפה הנוקשה של חוקי כבוד המונרכיה, המעוגנים בחוק הפלילי ובחוקים חדשים הנוגעים לעבירות מחשב.

אנשי "החולצות האדומות", המתנגדים לסדר הישן ותומכים בראש הממשלה הקודם, תקסין שינוואט, אירגנו פעולות מחאה ושלחו זרי ניחומים לבית החולים. אחדים מתחו ביקורת על אוזלת ידה של הממשלה הנוכחית בסוגיה זו.

הפגנה למען שחרורו של אמפון טאמגנופאקול, ליד בית המשפט בבנגקוקצילום: אימג'בנק / אי-אף-פי

ראש ממשלת תאילנד היא יינגלוק שינוואט, אחותו של תקסין, שהודח בהפיכה צבאית בשנת 2006. לאנשי החולצות האדומות היה תפקיד לא מבוטל בניצחונה בבחירות בתאילנד בקיץ שעבר, והם ציפו שהממשלה בראשותה תמתן ואולי תבטל את חוקי הפגיעה בכבוד המלכות.

האופוזיציה טוענת שהחוק יושם למטרות פוליטיות, בעיקר נגד תומכי תקסין, וכי בין היתר השתמשו בו להשתיק את ההתנגדות להפיכה ב-2006. ואכן, החוק כמעט לא נאכף לפני ההפיכה, אך מאז זינק מספר ההרשעות בסעיף זה והעונשים מחמירים והולכים. המתנגדים טוענים כי תכלית החוק היתה להגן על בני משפחת המלוכה, אך בימים אלה משתמש בו הממשל להגביל את חופש הביטוי של אזרחים שמותחים ביקורת על הביורוקרטיה המלכותית.

ראש הממשלה יינגלוק שינוואט כמעט לא התבטאה בעניין וייתכן שהיא מבקשת לרצות את המנגנון הביורוקרטי המלכותי, כדי לסלול את הדרך לחזרת אחיה. אחיה, תקסין, עזב את המדינה כדי להימנע מעונש מאסר שהוטל עליו בשל שחיתות, ואמפון סיים את חייו בכלא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ