חידון ירושלים: בלי פלסטינים, קונפליקט או יצחק רבין

בחוברות שהפיץ משרד החינוך לחידון על ירושלים מצטיירת הבירה כעיר יהודית, בלי אזכור של ישו ומוחמד. מ' החינוך: מדובר בסקירה היסטורית עובדתית

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שר החינוך, גדעון סער, יזם השנה לראשונה את "חידון ירושלים שלי" במסגרתו נבחנים תלמידי כיתות ה' על ידיעותיהם בנושא ירושלים. לצורך הכנת התלמידים לחידון, שהגמר הארצי שלו התקיים השבוע - ביום ירושלים - הודפסו חוברות להכנת התלמידים בכל בתי הספר היסודיים.

את החוברות הרשמיות של משרד החינוך הפיקה תנועת "מבראשית", האמונה בין היתר על פרויקט "מסע ישראלי מבראשית" במערכת החינוך, עליו נטען בעבר כי הוא מעודד אינדוקטרינציה דתית. ירושלים, כך נדמה בחוברות, היא עיר של יהודים בלבד. בחוברות אין מילה אחת על עיר בקונפליקט והמילה "פלסטינים" אינה מוזכרת בה. אין מילה על הרכבה הדמוגרפי, ורק בפרק על העיר העתיקה מצוין בקצרה קיומם של הרובע המוסלמי והנוצרי. אין ישו, אין מוחמד, רק אלוהי ("אלוקי") העם היהודי בירושלים, "שהיא סמל לאיחוד העם היהודי בלב ארץ הקודש".

מחומר הלימוד עולה כי מלחמת ששת הימים פרצה בגלל ניסיון "להשמיד את מדינת ישראל הצעירה". למרות העיסוק בה ובמלחמת השחרור, יצחק רבין, שהיה מפקד חטיבת הראל במלחמת השחרור ורמטכ"ל מלחמת ששת הימים, נעדר מהמקראות.

חוגגים ביום ירושלים. קונפליקט? איזה קונפליקט?צילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי גדי גבריהו, רכז השטח של תנועת י"ב בחשון השייכת לציונות הדתית, וקמה במטרה להגביר את הסובלנות והפתיחות בה, "לתת את האחריות על חומרים של יום ירושלים לעמותה חיצונית, שלא רואה ברבין דמות שצריך לחנך לאורה, ושמוחקת אותו מחומרים הקשורים למלחמת השחרור וששת הימים, זו תעודת עניות למדינת ישראל".

על עיר דוד לעומת זאת, כן בוחרים לספר לילדים. למשל, כי "בשנים האחרונות פועלת עמותת 'אלעד' לחדש את האחיזה היהודית בסילואן. בתים נרכשו ויושבו על ידי יהודים לצד בתי הערבים בשכונה". לדברי מיכל ווסר, מורה להיסטוריה מתיכון שער הנגב: "יש כאן מגמה מדאיגה, הדרה כמעט טוטאלית של היסטוריה מורכבת וקונפליקטואלית. השפה היא לאומנית וקורבנית, תוך התעלמות כמעט מוחלטת מכך שירושלים היא עיר עם קשיים, ובעיקר לא רק עיר של יהודים".

בעבר סיפר מנכ"ל תנועת "מבראשית" יקי מנדלסון: "אנשים אומרים לנו - תגידו שאתם רוצים להחזיר בתשובה. ואנחנו עונים - ודאי שאנחנו שואפים להכל: לבית המקדש, למשיח... אך זה לא מאיים על אף אחד. כי לפני שיבוא המשיח אנחנו רוצים לחזק... אנחנו שואפים לקחת כל יהודי, בכל הגדרה שהוא מגדיר את עצמו, חמישה אחוזים למעלה". ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "החוברת הציגה את הנושאים שנכללו בחידון ובהם סקירה היסטורית עובדתית על ירושלים בתקופות השונות. החידון לא עסק בקונפליקט היהודי-פלסטיני ולא בסוגיית הדמוגרפיה ועל כן לא היתה סיבה לכלול נושאים אלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ