לעצור את הנשימה

לפי דו"ח של המשרד להגנת הסביבה, מדידת זיהום האוויר מתחנת הכוח בחדרה לקויה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

דו"ח המשרד להגנת הסביבה מגלה כי בשל תחזוקה לקויה של תחנות ניטור, אין מדידה יעילה של זיהום האוויר באזור חדרה, הכולל את תחנת הכוח. לפי הדו"ח, התחנות לא מספקות נתונים אמינים על זיהום האוויר, הציוד שלהן ישן ותחזוקתן לקויה. הדו"ח מעלה ספקות לגבי האמינות הנתונים שמוצגים לתושבים על פליטת מזהמים מתעשייה ותחבורה באזור חדרה, באזור שמופעלת בו תחנת כוח פחמית, הנחשבת לגדולה והמזהמת ביותר בישראל.

לפני כשבוע עשה צוות של המשרד להגנת הסביבה סיור בתחנות הניטור בחדרה וסביבתה, הנמצאות באחריות "איגוד ערים שרון כרמל". הסיור התקיים לקראת הקמת מערך ניטור אוויר ארצי, כמתחייב מחוק אוויר נקי, שנכנס לתוקף בינואר 2009, שבמסגרתו יעברו גם תחנות הניטור הקיימות לאחריות המשרד.

הדו"ח, שהוכן בתום הסיור, מותח ביקורת קשה על התנהלות איגוד ערים שרון כרמל. בסופו נכתב כי "התנהלות כזאת אינה מתאימה לאיגוד ערים שתפקידו לנטר ולפקח על מקור הפליטה הגדול ביותר במדינה".

איגוד ערים שרון כרמל עוסק בנושאי איכות הסביבה של 18 רשויות מקומיות, מנתניה ועד מגידו, שמתגוררים בהן כ-400 אלף בני אדם. בשלוש תחנות הניטור בהן סייר צוות המשרד, הממוקמות בשכונת בית אליעזר בחדרה, באום אל-פחם ובעמיקם, נמצאה תחזוקה לקויה של ציוד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

לפי התקן יש להחליף את ציוד המדידה כל שבע שנים. אבל לפי הדו"ח, בתחנה בחדרה המכשיר למדידת פליטה של תחמוצות החנקן לאוויר לא הוחלף זה 12 שנה; בתחנת עמיקם משתמשים במכשירים מלפני 10 שנים ובתחנת אום אל-פחם מודדים את זיהום האוויר במכשירים מלפני 11 שנה. בתחנת חדרה נמצא בלון כיול של מכשירי המדידה, שפג תוקפו כבר בסוף 2009. "משמעות הדבר היא שאמינות הנתונים בשנתיים האחרונות מוטלת בספק", נכתב בדו"ח. עוד צוין כי בניגוד לנהלים, הכיול החיצוני למכשירים, לצורך תחזוקתם, מתבצע על ידי קבלן שאינו בעל ההסמכה הדרושה.

עוד עולה מהדו"ח כי הטכנאים לא פוקדים את התחנות בתדירות הנדרשת. כך, במשך יותר מחודש לא ביקר טכנאי בתחנת חדרה. התוצאה היא שלא מתקבלים נתונים מתחנות הניטור באופן רציף ומלא, וייתכן שהיו מצבי זיהום חמור שאיש לא ידע עליהם. על פי הדו"ח, זמינות הנתונים של מכשירי המדידה של גפרית דו-חמצנית בשנת 2011 נעים בין 43% ל-97%. באחת התחנות נרשמה זמינות נתונים של 54% ובאחרת, זמינות של 43% בלבד.

תחנות הניטור אמורות למדוד את זיהום האוויר, בעיקר בשל הקירבה לתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה. הסובלים העיקריים ממנה כיום הם תושבי שכונת חפציבה. השכונה נמצאת במרחק של 800 מטר מתחנת הכוח ותושביה סובלים, בין היתר, ממפגע של אבק פחם.

במשרד להגנת הסביבה חוששים שבגלל התפקוד הלקוי, חריגות רבות אינן מדווחות. בשנה החולפת, ממאי 2011 ועד מאי 2012, נרשמו רק שבע חריגות זיהום אוויר מתחנת הכוח. אך לפי דו"ח שאיגוד ערים שרון כרמל פירסם לפני כשנתיים, המתייחס לשנת 2009, נרשמו אז 510 אירועי זיהום, שמקור מחציתם בתחנת הכוח, וקשה להאמין שמספר אירועי הזיהום ירד באופן כה דרמטי בזמן כה קצר.

מלבד תחנת הכוח, התחנות מודדות את הזיהום מהתחבורה בכבישים הבין-עירוניים הסואנים, כמו כביש 65 וכביש 4, וכן את זיהום האוויר שמתלווה לייצור הפחמים באזור ואדי ערה.

מנכ"ל איגוד ערים שרון כרמל, ירוחם לקרץ, דוחה את הטענות שהדו"ח מופנה נגד האיגוד. לדבריו, "הבדיקה של המשרד היתה בדיקה כללית מאוד. נכון שכרגע אנחנו נמצאים במצב שהטכנאי שלנו חלה, אבל רב המרחק בין זה לבין האמירה שהנתונים לא נכונים. הנתונים שברשותנו נכונים ומדויקים. יש לנו בעיה של תחזוקה, שכתוצאה ממנה ירד שיעור הזמן שהתחנות עבדו. אנחנו מודדים 30 שנה באזור הזה ומכירים את השטח היטב. בעיני, הרבה דברים שכתובים בדו"ח אינם נכונים. במדינת ישראל אין מיפוי וניטור יותר טוב מזה שיש אצלנו. תושבי חדרה והסביבה יכולים להיות שקטים". *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ