הולך ופוחת השור

לפני 20 שנה היה הסאולה, "החד-קרן האסייתי", היונק הגדול הראשון שהתגלה זה עשורים. כיום הוא שוב בסכנה

ארין הייל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארין הייל, גרדיאן

"הקרן העולמית לשימור חיות הבר" (WWF) מזהירה כי הרגלי הבישול בווייטנאם ובלאוס עלולים להביא להכחדת "החד-קרן האסייתי", שהתגלה לפני 20 שנה. הסאולה הוא מין נדיר דמוי אנטילופה שחי באזורים מרוחקים בהרי האנמיט, על גבול וייטנאם ולאוס. הוא נקרא חד-קרן משום שנדיר להיתקל בו. הסאולה זכה בתשומת לב עולמית ב-1992, כשהיה היונק הגדול הראשון שהתגלה זה 50 שנה. פקחים של משרד הייעור הווייטנאמי ואנשי הקרן לשימור מצאו גולגלות של המין, שעד אז היה בלתי ידוע למדע, בכפרים שבהרים.

בדיקות ד-נ-א הראו כי המין שהתגלה קשור לבקר, אף על פי שהוא דומה לעז פראית או לאנטילופה עם זוג קרניים מקבילות, אצל זכרים ונקבות. כעת אומרים בקרן ובארגוני שימור אחרים כי אוכלוסיית הסאולה פוחתת. הערכות על מספר הפרטים הנוכחי נעות מעשרה לכמה מאות. בכנס של "ההתאחדות הבינלאומית לשימור הטבע" (IUCN) שנערך ב-2009 הסיקו כי אוכלוסיית הסאולה צנחה בתלילות, וכי הסאולה נותרה ברשימת המינים הנמצאים בסכנת הכחדה חמורה.

אף על פי שאין לקרן העולמית מידע על המספר המדויק של פרטי סאולה כיום, אומר מומחה של השלוחה האסייתית של הקרן, ברני לונג, כי יש רמזים לכך שהאוכלוסייה קטנה. ראיונות עם חברי הקהילות המקומיות, שנתקלו בסאולה, מגלים כי מספר התצפיות צנח ב-20 השנים האחרונות. גם ציד לשם בישול הפך בהרי האנמיט למגיפה ממש. גם אם ציידים אינם מחפשים אחר הסאולה באופן ישיר, הם צדים את החיה כשהם נתקלים בה. "ציידים נכנסים ליערות וטומנים כאלף מלכודות בכל פעם. מדובר בציד רחב היקף שדורש תגובה מארגונים למניעת ציד. קשה מאוד לארגן משימה כזאת מבחינה לוגיסטית", אומר לונג.

סאולה. קשור לבקר, אף שהוא דומה לעז פראית או לאנטילופה עם קרניים מקבילותצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

בפארק במרכז וייטנאם, שבו החלה הקרן לעבוד עם קהילת שומרי היערות, נסגרו 200 מחנות ציד בלתי חוקיים ו-12,500 מלכודות הוזזו מאז פברואר 2011. ציד בהרים הוא תוצאה של פיתוח כלכלי בווייטנאם, אומר לונג. למעמד הבינוני הגדל במדינה יש ביקוש למטבח של בשר ציד נדיר. "מספר גדל והולך של אנשים מעוניינים בארוחות ראוותניות במסעדות", סבור לונג. "אם אתה מנסה להרשים את שותפיך לעסקים אתה לוקח אותם לארוחות יקרות".

לדברי לונג, בהרי האנמיט מתגוררות 42 קבוצות אתניות. לכל אחת תרבות, שפה ומנהגי ציד משלה. מאז 1992 נצפתה הסאולה בעיקר על ידי מדענים שהציבו מצלמות במקומות שונים. אחד הפרטים נתפס על ידי כפריים במחוז בוליקמקסיי בלאוס, ב-2010 אך מת בשבי לפני שחוקרים הצליחו להגיע לכפר. עד כה, שום מדען לא ראה עדיין סאולה בטבע.

אזור המחייה של הסאולה הופך את המין לכזה שקשה מאוד לעקוב אחריו וגם להגן עליו. הסאולה חיים ב"כיסים" מבודדים ומסוימים מאוד ברכס הרים, שלונג מתאר כ"מרוחק, תלול, רטוב וקשה מאוד". *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ